Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.07.2013 A A A
Wystawa Grand Central w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie
INFORMACJA PRASOWA / REDAKCJA
Na zdjęciu Grand Central w Nowym Jorku. Fot. Czesław Czapliński. Materiał prasowy

Otwarty w 1913 roku Nowojorski Grand Central Terminal jest największą stacją kolejową na świecie. Właśnie kończy 100 lat! Z tej okazji w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie (ul. Towarowa 1) 18 lipca o godzinie 18 zostanie otwarta wystawa fotografii Czesława Czaplińskiego zatytułowana Grand Central.


Tak na temat inspiracji do wykonania zdjęć tego największego dworca na świecie pisze sam autor fotografii Czesław Czapliński:

 

"To symbol Nowego Jorku. Jego budowa trwała 10 lat, został wzniesiony z kamienia i marmuru i kosztował 43 miliony dolarów – na ówczesne czasy była to gigantyczna suma. Pierwotnie przyjeżdżały tam i odjeżdżały stamtąd pociągi dalekobieżne. Obecnie podmiejskie Metro-North Railroad łączy Nowy Jork z częściami stanów Nowy Jork i Connecticut.

 

Główna część dworca ma 38,1 m wysokości i 4180 m² powierzchni. Budynek w stylu beaux arts wzniesiony został według projektu Whitney’a Warrena. Fasadę obiektu otaczają kilkunastometrowe postacie Merkurego, Herkulesa i Minerwy dłuta Julesa-Alexisa Coutana. Według Warrena były one uosobieniem wielkości, siły moralnej i siły intelektualnej. Zainteresowanie  wzbudza także sklepienie, będące konstelacją zodiaku z 2500 gwiazdami (zaprojektowane przez francuskiego artystę Paula Helleu na podstawie średniowiecznego manuskryptu) oraz ogromne schody wzorowane na schodach Opery Paryskiej.

 

W 1968 r. nowy właściciel Grand Central postanowił zburzyć fasadę, aby na jej miejscu zbudować 55-cio piętrowy wieżowiec.  Jednak przed losem Pennsylvania Station, którą zburzono, aby w tej lokalizacji postawić Madison Square Garden, ocaliła dworzec kampania prowadzona przez Jacqueline Kennedy Onassis i wybitnego architekta Philipa Johnsona. Ostatecznie w 1976  r. dworzec został wpisany do National Register of Historic Places, a na jego renowację wydano kilkaset milionów dolarów. Grand Central odwiedza rocznie ponad 21 milionów turystów, magazyn „Travel & Leisure” napisał, że jest on szóstą atrakcją na świecie, którą chcą zobaczyć turyści. Filmowcy kręcili tu pamiętne sceny pożegnań i pościgów, to właśnie tu Alfred Hitchcock nakręcił słynną scenę śmierci w pociągu z udziałem Cary’ego Granta.

 

Do Grand Central, usytuowanego w centrum Manhattanu, przychodzi się nie tylko, aby gdzieś pojechać pociągiem czy metrem, ale aby się z kimś spotkać, coś zjeść, wypić w miłej atmosferze. Na terenie dworca działa kilkadziesiąt barów i restauracji, wiele niezwykle eleganckich. Najstarszym lokalem (otwarty w 1913 r.) jest Oyster Bar & Restaurant, gdzie serwowane są najlepsze ostrygi w USA. Co roku odwiedza go ponad 3 miliony osób.

 

Marzy mi się, aby w Polsce dworce też spełniały takie funkcje, bo przecież najczęściej są zlokalizowane w centrach miast, przy ich głównych węzłach komunikacyjnych, z dużą powierzchnią do parkowania. A jeśli do tego dodać, że jest to często dla przyjezdnego pierwszy kontakt z miastem, to łatwo zrozumieć, dlaczego jest to tak ważne."

 

Czesław Czapliński - artysta fotograf, dziennikarz i dokumentalista, urodzony w 1953 r. w Łodzi. Od 1979 r. mieszka w Nowym Jorku i w Warszawie. Jest autorem współautor 30 albumów i książek, miał ponad 100 wystaw fotograficznych m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli.

 

W ciągu ponad 30 lat kariery fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu. Byli wśród nich: Muhammad Ali, Maurice Bejart, Leonard Bernstein, Bernardo Bertolucci, Cindy Crawford, Oscar de la Renta, Catherine Deneuve, Placido Domingo, Umberto Eco, Michael Jackson, Henry Kissinger, Calvin Klein, Jerzy Kosiński, Luciano Pavarotti, Paloma Picasso, Roman Polański, Isabella Rossellini, Andy Warhol.

 

Zdjęcia Czaplińskiego publikowane były na całym świecie m.in. w: The New York Times, TIME, Vanity Fair, The Washington Post, Newsweek, Twój Styl, Viva, Rzeczpospolita.

 

Prace Czaplińskiego znajdują się w zbiorach Library of Congress w: Waszyngtonie, New York Public Library, Muzeum Narodowym w Warszawie i we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Bibliotece Narodowej w Warszawie i wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...
40 lat w jeden dzień. Łódź Kaliska zaprasza na Mysią w Warszawie
W 2019 roku przypadało czterdziestolecie działalności grupy ...