Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 05.08.2013 A A A
Malowane splotem. Żakardy Doroty Taranek.
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

"Malowane splotem" to druga, prezentowana w tym roku w Galerii NCK w gdańsku, wystawa towarzysząca prestiżowemu, czternastemu już Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi. Imprezie tej towarzyszy blisko 90 wystaw organizowanych w całej Polsce. Wystawę gości również NCK, ponieważ łódzkie Triennale to jeden z najważniejszych na świecie, jak nie najważniejszy, przegląd tej szlachetnej dziedziny sztuki. Wystawę będzie można oglądać od 7 sierpnia do 1 września 2013 r.


Dorota Taranek, autorka wystawy „Malowane splotem”, została wyróżniona w tym roku Srebrnym Medalem Triennale za "Kompozycję z pionową kreską". W Gdańsku zaprezentuje żakardowe kompozycje, w których łączy naturalne i syntetyczne włókna, eksperymentując w ten sposób ze strukturą prac.

 

Artystka pochodzi z Żyrardowa, któremu początek dała fabryka lniarska. Ukończyła łódzką Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (1989) w Pracowni Gobelinu i Dywanu prof. Antoniego Starczewskiego oraz w Pracowni Tkaniny Żakardowej prof. Krystyny Górskiej. Była stypendystką Węgierskiej Szkoły Sztuk i Rzemiosł w Budapeszcie. Jej rozprawa doktorska dedykowana była żakardom – "Zbłądziłam? Inspiracja błędem tkackim w procesie tworzenia tkaniny dekoracyjnej" (2013).

 

Jest autorką tkanin artystycznych. Specjalizuje się w projektowaniu tkanin żakardowych i nicielnicowych. Maluje na jedwabiu i ręcznie filcuje wełnę. Projektuje dla przemysłu, jej realizacje tkanin obiciowych zastosowano m.in. w samolotach PLL LOT. Od 1990 roku swoje prace prezentuje na wystawach zbiorowych i indywidualnych, w kraju i za granicą. Od 1994 roku współpracuje z Instytutem Inżynierii Materiałów Włókienniczych w Łodzi. Pracuje w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej, gdzie uczy studentów projektowania struktur tkanych, rysunku, malarstwa i kompozycji.

 

Zdobyła wiele nagród, m.in.: srebrny medal na 14. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (2013), II nagroda marszałka województwa pomorskiego podczas 8. Międzynarodowego Nadbałtyckiego Triennale Miniatury Tkackiej (2010), wyróżnienia w konkursie „Pamiątka z Polski” (2009), nagrody Fundacji AKAPI za najlepszy debiut podczas 12. Międzynarodowego Triennale Tkaniny (2007).

 

Wystawa towarzyszy 9. Międzynarodowemu Triennale Miniatury Tkackiej, Gdynia 2013 oraz 14. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, Łódź 2013.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...
40 lat w jeden dzień. Łódź Kaliska zaprasza na Mysią w Warszawie
W 2019 roku przypadało czterdziestolecie działalności grupy ...