Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.11.2013 A A A
XI Jazzowa Jesień już za nami
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Bielskie Centrum Kultury / L. Cykarski

Pięć wieczorów wypełnionych muzyką: od tradycyjnego jazzu New Orleans, po nowoczesne interpretacje muzyki współczesnej i muzyki świata. Od lirycznych klimatów Europy (Marcin Wasilewski Trio z Joakimem Milderem) i awangardowych brzmień Nowego Jorku (FLY, Vision Project), po gorące powiewy Tunezji (Anouar Brahem Quartet), porywające rytmy brazylijskiej samby (Eliane Elias) i tajemnicze inkantacje tradycyjnych pieśni kubańskich (Continuum Davida Virellesa).


W Vision Project Tomasz Stańko zaprezentował nowe ujęcie swojej muzyki w kwartecie bez bębnów. Pierwsze skrzypce, obok Marka Feldmana, zagrała pianistka Sylvie Courvoisier. „Może tego nie wie, ale to ona jest najważniejszym elementem tego zespołu” – mówił trębacz podczas próby, zachwycając się talentem i inwencją pianistki. Podczas występu to rzeczywiście ona budowała atmosferę i przestrzeń koncertu, wydobywając niesamowite dźwięki ze wszystkich niemal części fortepianu.

 

Clou tegorocznego festiwalu był niezaprzeczalnie koncert Remember Shakti, który przyciągnął zarówno fanów mistrza gitary, najwybitniejszego z żyjących gitarzystów, Johna McLaughlina, jak i sympatyków muzyki świata i brzmień hinduskich, których ambasadorem na Zachodzie jest Zakir Hussain. Shankar Mahadevan oczarował swoim głosem także samego Tomasza Stańko, który przez cały następny dzień nie mógł się nachwalić jego zdolności wokalnych i skali jego sztuki. Mahadevan jest jednym z najpopularniejszych śpiewaków w Indiach, tworząc i wykonując zarówno popularne przeboje i Bollywoodzkie hity z jednej - jak i tradycyjne hinduskie pieśni z drugiej strony. "To tak jakby wokalista zespołu Boys zaczął śpiewać utwory Weberna" - zgodził się trębacz w rozmowie z Marcinem Wasilewskim.

 

Tegoroczna edycja bez wątpienia była źródłem wielu inspiracji zarówno dla publiczności, jak i goszczących na scenie BCK artystów. Ich rezultaty być może poznamy w przyszłym roku, na dwunastej Jazzowej Jesieni. Już teraz zapraszamy do Bielska-Białej w połowie listopada 2014.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Henry No Hurry wyrusza w trasę po schroniskach górskich!
Ekipę Wawrzyńca Dabtowskiego spotkacie na przełęczach górskich ...
Pamiętamy '44: zapowiedź płyty Michała Urbaniaka "For Warsaw With Love
For Warsaw with love to tytuł płyty Michała Urbaniaka, która ...
MUSIC WITH NO BORDERS
"Music with No Borders” to wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie ...
DESTROYERS wraca na Śląsk po ponad 25 latach!
Destroyers to zespół, który szczyt popularności przeżywał ...