Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 16.02.2012 A A A
Patches co dla Whitney Houston grał na trąbce
REDAKCJA / MATERIAŁY PRASOWE
Fot. ze strony organizatora www.jazz.umk.pl

Podczas Jazz Od Nowa Festival 2012 (22-25 lutego) będzie okazja, by usłyszeć trąbkę współtwórcy jednego z największych hitów zmarłej Whitney Houston. Na scenie toruńskiej Od Nowy zagra bowiem Michael Patches Stewart, który nagrywał 22 lata temu słynne I'm Your Baby Tonight.


Forever Puffa Daddy, nagrodzone Grammy M2 Marcusa Millera, Renaissance Lionela Richie, Tenderness Ala Jarreau, To Legit to Quit MC Hammera, A Celebration Quincy Jonesa czy legendarna Lady Marmalade w wykonaniu LaBelle. Ach, i piękni chłopcy z Take 6 w Beautiful World. Tak, tak. Te wszystkie utwory łączy  osoba Michaela Patchesa Stewarta. Amerykański muzyk zagra pierwszego dnia festiwalu w ramach składu Henryk Miśkiewicz Full Drive 3.


Patches urodził się w Nowym Orleanie miejscu narodzin jazzu. Nic dziwnego, że zakochał się w tej muzyce, a na swój ulubiony instrument, już jako dzieciak, wybrał trąbkę. Uznanie zyskał już w czasie nauki w szkole muzycznej Augustine High School, otrzymując tam największe wyróżnienie uczelni "Purple Knights". Właśnie w szkole dorobił się pseudonimu Patches, który pochodził od zabawnego zafiksowania Michaela na punkcie łatek przyszywanych do dżinsów. Jego sława rosła i gdy miał 16 lat dostał propozycję grania w profesjonalnym studiu nagraniowym. Już pierwszego dnia nagrał partie trąbki do światowego przeboju "Lady Marmalade" w wykonaniu La Belle.


Zamiast skorzystać z ofert bijących się o niego uczelni wyższych, Patches ruszył do Los Angeles by grać. Tam zetknął się z samym Quincy Jonesem, który zaangażował go do zespołu i zabrał na wielki "The Dude Tour. Po Jonesie przyszła współpraca z innym gigantem jazzu Alem Jarreau. To dzięki Jarreau trąbkę Michaela poznali fani jazzu w całej Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Australii i Japonii.

 

W przerwach w tournee Stewart nagrywał  i występował z takimi artystami jak David Sanborn, Anita Baker, George Duke, Bonnie Raitt, Rickie Lee Jones i Soul II Soul. Jarreau był jednak jego głównym współpracownikiem od 1983 do 1991 roku. Artystyczna droga Patchesa prowadziła od mistrza do mistrza. Prosto z ekipy Jarreau trafił do Marcusa Millera, świeżo po zdobyciu przezeń nagrody Grammy.

 

Stewart dosyć długo czekał na swoją pierwszą płytę solową. Wydał ją w maju 1997 roku. Album został bardzo ciepło przyjęty przez radiowe stacje jazzowe w Stanach Zjednoczonych. Patches nie zerwał ze sceną wciąż jeździł w wielkie toury z Babyface i Dianą Ross. Podłożył też trąbkowy dubbing do filmu animowanego dla dzieci Trumpet Swan z 2001. Jego ostatni album Blow został wydany w USA w 2005 roku.

 

22 lutego usłyszycie go na scenie klubu Od Nowa w Toruniu.

 

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...