Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 10.12.2013 A A A
Smutki tropików premierą festiwalu Boska Komedia
MATEUSZ PAKUŁA. Źródło: materiał prasowy
Fot. Tomasz Wiech. Źródło: materiał prasowy

W niedzielę odbyła się premiera spektaklu Boskiej Komedii, powstałego w kolaboracji z Łaźnią Nową, czyli Smutków tropików w reżyserii Pawła Świątka. Ci, którym udało się zobaczyć oblegane dosłownie przedstawienie, muszą zgodzić się ze stwierdzeniem, że tekst Mateusza Pakuły w zabawny, ironiczny i inteligentny sposób podważa stereotypy kulturowe na temat egzotycznych światów i miejsc.


Grający w Smutkach… rewelacyjni młodzi aktorzy: Małgorzata Gorol, Marek Hucz, Martyna Krzysztofik, Zuzanna Skolias, Łukasz Stawarczyk i Rafał Szumera, ubrani w odrealnione, absurdalne kostiumy Julii Kornackiej, imponują swoją sprawnością techniczną i warsztatową, z niesamowitą prędkością i intensywnością wypowiadając kolejne kwestie. Postacie, w jakie się wcielają zabierają widzów w szaloną podróż nie tylko po najbardziej ikonicznych i modnych krajach typu Tajlandia, ale ośmieszają jednocześnie miałkość i płytkość trendów zgodnie z którymi „im bardziej kulturowo odlegle, tym lepiej”.

 

Świątek i Pakuła rozprawiają się również z kolonialną wyższością Europy, pokazując mity narosłe wokół jej ekonomicznej i kulturowej dominacji. Podobnie postępują z USA i amerykańskością, ujętymi tutaj jako pewnego rodzaju konstrukcje ideologiczne, wyznaczające dynamikę i sterujące naszymi powszechnymi wyobrażeniami o świecie. Twórcy spektaklu odwołują się do pism Claude’a Lévi-Straussa, ale również czerpią garściami z kultury popularnej, wplatając w narracje scenicznych postaci motywy z hollywoodzkich filmów, slapstickowe gagi czy bardziej liryczne monologi, jakie okazują się jedynie elementami absurdalnej gry. Tym samym podróż, w jaką zbierają widzów wiedzie już nie tyle nawet przez realne, fizycznie istniejące miejsca, co staje się bardziej szaloną wędrówką poprzez metaforyczne krajobrazy współczesnej cywilizacji.

 

Zobaczcie koniecznie!

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...