Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 23.02.2012 A A A
Poczuj z nami Animocje!
REDAKCJA / MATERIAŁY PRASOWE
Materiały organizatora

Dzisiaj w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy rusza druga edycja festiwalu Filmów Animowanych Animocje. Podczas festiwalu zobaczymy kilkadziesiąt filmów, a wśród gości znajdą się Yach Paszkiewicz i Mariusz Wilczyński.


Druga odsłona przynosi Animocjom zmianę miejsca i formuły, ale zachowuje naczelną ideę wyrażoną w nazwie – festiwal nadal poszukuje połączenia na ekranie filmowych emocji ze znakomitymi animacjami, zgodnie z hasłem „Poczuj z nami Animocje!”.

 

Pierwsza edycja spotkania z animacją odbyła się w ubiegłym roku jako Festiwal Animowanych Filmów Krótkometrażowych. Zorganizowane w MCK wydarzenie spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem, dlatego pomysłodawczyni festiwalu, Weronika Płaczek, postawiła na rozwój imprezy. Przez cztery najbliższe dni lutego festiwalowa publiczność będzie mogła wziąć udział w licznych pokazach filmowych, uczestniczyć w warsztatach, posłuchać dobrej muzyki i spotkać się z twórcami animacji. Zobaczymy filmy utalentowanych amatorów i twórców profesjonalnych, animacje krótkie i pełnometrażowe. Codziennie znajdą coś dla siebie również najmłodsi widzowie.

 

Animocje’2012 to przede wszystkim dwa konkursy. Dla twórców profesjonalnych (filmowcy zawodowi i studenci szkół filmowych) oraz dla amatorów. Na ekranie zobaczymy blisko 50 zakwalifikowanych filmów, wybranych z kilkuset zgłoszeń.

 

- Dotarło do nas bardzo dużo rewelacyjnych filmów z czego bardzo się cieszę. Myślę, że Jury będzie miło ciężki orzech do zgryzienia – prognozuje Weronika Płaczek.

 

Mocnym punktem programu jest prezentacja filmów Mariusza Wilczyńskiego oraz spotkanie z tym utalentowanym animatorem, malarzem i performerem. Jego filmowy dorobek doczekał się już indywidualnej retrospektywy w The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, czy prezentacji w londyńskiej The National Gallery. Mariusz Wilczyński pojawi się w Bydgoszczy w towarzystwie Jerzego Armaty, który promował będzie swoją książkę zatytułowaną Z Armatą na Wilka. Animowany blues Mariusza Wilczyńskiego.

 

Na zaproszenie odpowiedział również Yach Paszkiewicz, który pojawi się na festiwalu w charakterze jurora, oraz poprowadzi Warsztaty Krótkich Form Filmowych. Yach Paszkiewicz zaprezentuje również blok filmów przedstawiający najciekawsze teledyski animowane.

 

Andrzej Jobczyk – fotograf, grafik i animator przywiezie do Bydgoszczy wystawę swoich prac. Zobaczymy jego fotografie, grafiki i instalacje interaktywne. Projekcje Proszę Słonia czy Podróż z zaczarowanym ołówkiem to propozycje nie tyle dla najmłodszych widzów, co dla całych rodzin.

 

Znajdzie się też coś jednoczącego wielbicieli muzyki klubowej i animacji - przedsięwzięcie pod nazwą Video Games. Będzie to swoisty pojedynek VJ-ów i DJ-ów. Autorami wizualizacji są Jan Ankiersztajn i Mikołaj Ludwik Szymkowiak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a DJ-ską stroną zajmą się Michał Więckowski i Paweł Jasnowski.

 

Konkurs zapowiada się bardzo ciekawie. Wśród filmów warto wymienić debiut Pauliny Majdy "Dwa kroki za...", będący przykładem twórczego podejścia do tradycji polskiej animacji. W filmie znajdziemy odniesienia do twórczości klasyków - Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy. Forma kryje na wskroś współczesną opowieść - inspiracją do powstania filmu było zjawisko masowej emigracji młodych ludzi z Polski. Niemałą atrakcją będzie pokaz "Underlife" Jarosława Konopki – inspirowanej "Kołysanką" Krzysztofa Komedy najnowszej produkcji Studia Munka i Se-ma-fora uznanym na Los Angeles New Wire IFF za najlepszą reżyserię i najlepszą animację. „Był sobie król” Tytusa Majerskiego zaskakuje animowanym wcieleniem tradycyjnej, polskiej kołysanki  z tekstem Janiny Porazińskiej w błyskotliwym wykonaniu Marii Peszek.

 

Osobnym nurtem Animocji są filmy sięgające po wizualne bogactwo formy. Taki jest "Danny Boy", dzieło cenionego reżysera Marka Skrobeckiego, współreżysera nagrodzonego Oskarem "Piotrusia i wilka". To satyryczny, pełen ironii obraz społeczeństwa, w którym niemal wszyscy pozbawieni są głowy, poruszający problem samotności jednostki. Film nagrodzono na MFF w Montecatini we Włoszech, Neuchatel IFF w Szwajcarii, "Ale Kino" w Poznaniu i MFF Animanima w serbskim Čačaku. "Teza" Tomasza Cechowskiego i Grzegorz Palucha, to z kolei animacja 3D, ilustrująca niewybredny żart o uczonych ze „Wschodu”. Warto dodać, że ten krótki filmik zakorkował w szczycie swojej popularności serwer serwisu YouTube. Nic dziwnego - najlepsze studia filmowe, wypełnione profesjonalnym sprzętem, nie powstydziłyby się efektów, jakie niewielkimi nakładami uzyskali w domu twórcy „Tezy”. Także studenci łódzkiej filmówki pokazują na Animocjach pierwsze etiudy 3D. Mowa o "Skrzydłach 3D" Krzysztofa Szafrańca, które są próbą… ożywienia świata wykreowanego w obrazach słynnego prymitywisty, malarza Nikifora Krynickiego.

 

Bydgoski festiwal pokaże też animacje minimalistyczne, surowe w formie. Korzystając jedynie z kreski, Marta Pajek "Snępowinie" zabiera widzów w zaskakującą i niepokojącą podróż przez światy realne i wyśnione. Swój poetycki film pokaże nieco zagadkowa polska artystka działająca od lat w Hollywood, Aleksandra Korejwo, tworząca animacje z…soli. Jej filmy otrzymały wiele międzynarodowych nagród, m.in. nominacje do Oscara (za “Suite For Freedom”). Dziecięce rysunki naśladują "Radostki" Magdaleny Osińskiej i Piotra Milczarka, nagradzane m.in. na Festiwalu Re-Animacja  w Łodzi, MFF „Bibiana" w Bratysławie, FF Solothurn w Szwajcarii, na wrocławskim Era Nowe Horyzonty i krakowskiej OFAFA. Prosta plama barwną operuje „Galeria”, satyryczna przypowieść o obyczajach konsumenckich współczesnego społeczeństwa. Sukcesy w albańskim AniFest i wileńskim Festiwalu Tindirindis odniosła animacja Zbigniewa Czapli „Rytuał”. To sugestywny plastycznie zapis zmagań bohatera z codziennymi czynnościami.

 

Słowem – dużo dobrej animacji dla tych wszystkich, którzy zgodnie z hasłem festiwalu, chcą „poczuć Animocje”.

 

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
„Jedno życie” zobaczymy jako film otwarcia przeglądu filmowego Kino Na Granicy w Cieszynie
Uroczysta premiera „Jednego życia” odbędzie się 15 maja ...
Afrykańskie Nowe Fale w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty
Stara zasada promocji głosi, że „lepiej nie zaczynać od ...
Pierwsze francuskie produkcje Warner Bros. Discovery dla platformy streamingowej Ma
Warner Bros. Discovery zaprezentowało trzy pierwsze francuskie ...