Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 23.02.2014 A A A
Jakubik i Tymański zapalą blanty na Klamrze
INFORMACJA PRASOWA

Wyjątkową premierę przygotował toruński festiwal teatru alternatywnego Klamra, którego 22 edycja odbędzie się w dniach 8-15 marca. Arkadiusz Jakubik i Tymon Tymański ze swoją formacją Jazz Out wystąpią w Toruniu ze spektaklem Paląc blanty z UFO.


Co się stanie gdy nagrodzony na festiwalu w Gdyni aktor i wokalista rockowego Doktora Misio zetknie się z współtwórcą muzyki jassowej i filmu "Polskie gówno"? Powstanie wyjątkowy spektakl balansujący na granicy performance, koncertu i teatru. Mowa oczywiście o Paląc blanty z UFO, który będzie miał polską premierę 9 marca 2014 na 22. Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych Klamra. Tekst autorstwa Tymańskiego opowiada o słynnym pianiście jazzowym Theloniousie Monku.

 

Pierwowzorem tego performance scenicznego jest występ, do którego doszło kilka miesięcy temu w Gdańsku, kiedy to w nieformalnej atmosferze jednorazowej prezentacji Jakubik i Tymański postanowili zabawić się w czytanie-granie tekstu Paląc blanty z UFO. Sukces wydarzenia przyniósł decyzję o przemienieniu go w bardziej trwałą formę sceniczną, która swoją premierę będzie miała właśnie w Toruniu.

 

Kim był główny bohater spektaklu, amerykański pianista jazzowy i kompozytor Thelonious Monk? Monk należał do grupy muzyków skrajnie niekonwencjonalnych. Sam nauczył się obsługi instrumentu i to w wieku zaledwie sześciu lat. () uczęszczał do szkoły muzycznej, ale jej nie ukończył. Stylistyka, którą udało mu się wypracować jest antyakademicka, nawet Miles Davis mówił, że z Monkiem nie dało się grać dlatego, że był zbyt wyrazisty. Monk grał, jakby był obłąkańcem, który przez przypadek po raz pierwszy w życiu usiadł za klawiaturą. I szuka, i znaleźć nie może. Jego gra przypomina uderzanie, karcenie instrumentu za nieposłuszeństwo pisał Piotr Jagielski w tekście "Thelonious Monk - taniec najedzonego niedźwiedzia". Pod koniec życia pianista zaczął mieć kłopoty ze zdrowiem, przeważnie psychicznym. Na dziesięć lat przed swoją śmiercią zniknął ze sceny muzycznej.

 

Kim są główne postaci toruńskiej premiery? Arkadiusz Jakubik to aktor i muzyk, dwukrotnie nagrodzony za swoje role na festiwalu w Gdyni i uhonorowany Polską Nagrodą Filmową Orły. Tymon Tymański to bezdyskusyjnie jedna z największych osobowości polskiej sceny muzycznej. Znany przede wszystkim jako kompozytor, multiinstrumentalista, autor tekstów i twórca zespołów (Miłość, Kury, Trupy, Czan, The Transistors). Jazz Out to nowa grupa jazzowa Tymona Tymańskiego, będąca kolejnym etapem powrotu muzyka do kontrabasu, który wraz z basem były instrumentami na jakich zaczynał swoją muzyczną wędrówkę po scenach polskich klubów.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...
Dzień Teatru Publicznego w Teatrze Kubuś
Mamut na ulicach Kielc, debata kulturalna z udziałem lalek i ...
Teatr WARSawy w końcu stabilniejszy
Podczas posiedzenie Rady m.st. Warszawy, która odbyła się ...
Warszawska Opera Kameralna online
Warszawska Opera Kameralna namawia do pozostania w domach, zapraszając ...