Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 13.03.2014 A A A
WIOSNA NAJMŁODSZYCH w ramach 43. Poznańskiej Wiosny Muzycznej
INFORMACJA PRASOWA
CSD Kłębuszek Fot. Dominika Pałęcka. Źródło: materiał prasowy

W pierwszych dniach kalendarzowej wiosny (21-25 marca 2014) Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zaprasza na kilkudniowy festiwal muzyczny adresowany do młodszych dzieci, który odbędzie się w ramach 43. Poznańskiej Wiosny Muzycznej. Artyści i animatorzy przybliżą małym słuchaczom muzykę współczesną, podczas wyjątkowych wydarzeń, wykreowanych specjalnie dla tej grupy odbiorców. Bezpośredni kontakt z muzykami, kompozytorem i instrumentami, wzbogacony multimediami oraz możliwość samodzielnego badania dźwięków, a nawet podjęcia pierwszych prób komponowania, mają duże znaczenie w edukacji muzycznej, ale będą też znakomitą zabawą. Miejscem koncertów, spotkań warsztatowych i udostępnienia instalacji dźwiękowej będzie SCENA WSPÓLNA, zlokalizowana na poznańskiej Cytadeli. Wydarzenia zaplanowane zostały w sposób umożliwiający udział dzieciom wraz z rodzicami oraz nauczycielom z grupami przedszkolnymi i szkolnymi.


Z programem imprezy można zapoznać się poniżej.

 

21 marca, piątek, godz. 9.30 i 11.00

 

Wiosną kwitną instrumenty - spotkanie warsztatowe z muzyką współczesną przygotowanie i prowadzenie: Ewa Fabiańska-Jelińska dla dzieci w wieku od 9 lat. Artyści odkryją przed uczestnikami tajemnice swoich instrumentów: kontrabasu, klarnetu, puzonu i fortepianu oraz zaprezentują ich nowe możliwości związane z wykonywaniem muzyki współczesnej. Podczas spotkania, pomiędzy utworami, będą muzyką inspirowali dzieci do tworzenia obrazkowej partytury graficznej – zapisu wspólnej kompozycji. Wykonanie tego dzieła będzie miało miejsce w finale wydarzenia.

 

22 marca, sobota, godz. 11.00-18.00

 

Plasterki Muzyki II - instalacja muzyczna autorka projektu: Lidia Zielińska dla dzieci w wieku od 8 lat. Wstęp wolny. Premiera instalacji miała miejsce w 2013 roku podczas Małej Warszawskiej Jesieni, towarzyszącej Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. W Poznaniu instalacja zostanie wzbogacona w sposób umożliwiający wykorzystanie ogromnego potencjału edukacyjnego tego projektu, tworząc dzieciom warunki do podejmowania świadomych prób tworzenia własnych „utworów” z elementów muzycznych zaprojektowanych przez kompozytorkę. Dzieciom towarzyszyć będzie animator muzyczny wspierający ich proces twórczy. Pojawią się wizualizacje, które pozwolą na bardziej emocjonalny odbiór kompozycji. Dla zwiedzających oczekujących na swoją kolej w poznawaniu instalacji, udostępnione będą komputerowe zabawy muzyczne Small Fish, pochodzące z Zentrum für Kunst und Medientechnologie w Karlsruhe (Niemcy).

 

23 marca, niedziela, godz. 12.00
24 marca, poniedziałek, godz. 9.30

 

Wariacje i odmieńce - Teatr instrumentalny Jarka Siwińskiego

 

Koncert autorski z udziałem klarnetu, kontrabasu, fortepianu i perkusji oraz… dla dzieci w wieku od 8 lat. Wydarzenie adresowane jest przede wszystkim do młodej publiczności, choć ambicją kompozytora jest zainteresowanie koncertem także osób dorosłych. Artysta ukazuje wiele aspektów muzyki współczesnej, m. in. poprzez prezentację w atrakcyjny i zrozumiały sposób różnych środków artystycznych, jakimi się ona posługuje, a także rozmaitych, czasem zaskakujących kontekstów, w jakich muzykę możemy umieścić. Koncert ma formę łańcucha zdarzeń, w dużej części zawierającego elementy teatru instrumentalnego, multimediów i bezpośredniego angażowania publiczności w wykonanie utworu.

 

24 marca, poniedziałek, godz.17.00
25 marca, wtorek, godz. 9.30 i 11.00

 

Kłębuszek

 

Przygoda muzyczna z cyklu Poznawać świat muzyką. Autorka projektu i animatorka: Agnieszka Cienciała. Kompozytor i wykonawca: Rafał Zapała. Dla dzieci w wieku od 4 do 5 lat.

 

Kłębki wełny posłużą animatorce jako przedmioty inicjujące zabawę muzyczną, podczas której dzieci będą mogły śledzić, jak razem z włóczkową nicią rozwijają się…wątki muzyczne grane przez improwizującego pianistę, uruchamiającego również transformacje elektroniczne.

 

Gdy nici zaczną przemieszczać się z ekranu w kierunku uczestników, animatorka zaprosi je do zabawy inspirowanej muzyką, melodią i rytmem słów zawartych w krótkim wierszyku. Rymowanka ułatwi dzieciom odgadnięcie, kto tak naprawdę jest bohaterem całej tej muzycznej przygody. Działaniom towarzyszyć będą projekcje wideo. Projekt przygotowany został przez Agnieszkę Cienciałę i Dobromiłę Jaskot podczas Warsztatów dla Kompozytorów i Animatorów Sztuki w maju 2012 roku.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Delegacja leśnych mieszkańców rusza na ocalenie klimatu!
Kiedy zmiany klimatyczne nadchodzą wielkimi krokami, czas na ...
Kino w Trampkach w domu i na wakacjach
Instytut Kultury Miejskiej ponownie jest partnerem Festiwalu ...