Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.03.2014 A A A
Żywe kobierce w pałacu Pod Blachą
REDAKCJA

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Rektor Wyższej Szkoły Artystycznej wszystkich naszych czytelników zapraszają na uroczysty wernisaż wystawy studentów Wyższej Szkoły Artystycznej pt. „Żywe kobierce w pałacu Pod Blachą”, który odbędzie się 28 marca 2014 r. o godzinie 14:00 w pałacu Pod Blachą w Warszawie. Wernisaż odbywa się pod patronatem portalu Kulturownia.pl


Wyższa Szkoła Artystyczna we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz Fundacją Teresy Sahakian organizuje wystawę prac studentów WSA w pałacu Pod Blachą w Warszawie, w którym zgromadzona jest największa w Europie kolekcja kobierców wschodnich. Celem tego artystycznego wydarzenia jest przedstawienie kolekcji kobierców w zupełnie nowej i atrakcyjnej dla szerokiej publiczności formie. Poprzez zaproszenie do udziału w projekcie młodych artystów, z nowatorskimi wizjami i pomysłami. Organizatorzy wystawy pragną przybliżyć kulturę Bliskiego Wschodu.

 

Eksponowana we wnętrzach pałacu Pod Blachą wystawa kobierców wschodnich została stworzona przez Teresę Sahakian (1915-2007) i stanowi prezentację części jej zbiorów, liczących obecnie ponad sześćset kobierców oraz innych dzieł sztuki orientalnej.

 

Kolekcja Teresy Sahakian zainspirowała młodych twórców z Wyższej Szkoły Artystycznej do podjęcia wyzwania ożywienia przestrzeni muzealnej i popularyzacji sztuki kobierniczej w Polsce. Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt prac studentów inspirowanych wybranymi kobiercami z kolekcji. Młodzi artyści przygotowali program artystyczny, który zadowoli nawet najbardziej wymagającego widza. Poprzez nadanie historycznym kobiercom nowego wyrazu odnaleźli indywidualny i niepowtarzalny charakter swojej twórczości. W ich interpretacji kobierzec staje się ożywioną, trójwymiarową materią plastyczną, w której nadrzędną rolę odgrywa człowiek. Artyści odtworzyli oryginalne wzory kobierców, ich kolorystykę i formę przenosząc je na ciało ludzkie w postaci bodypaintingu, projektując i szyjąc kostiumy, a także budując fragmenty scenografii. Powstały w ten sposób jednorodne i spójne obrazy plastyczne o wysokich walorach artystycznych i estetycznych.

 

Dodatkową siłę wyrazu i ekspresji odnajdziemy podczas występu performance, który na żywo odbędzie się w dniu wernisażu. Młodzi twórcy nie ograniczają się tylko do martwej materii. Interesuje ich ciało ludzkie, ruch, taniec, współistnienie i jednoczesne przenikanie się wielu płaszczyzn artystycznych. Światło, kolor, muzyka będą potęgować niepowtarzalny klimat artystycznego widowiska zwiększając jego atrakcyjność wizualną oraz plastyczną.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Mur, który znika. Interaktywna instalacja w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie
„Znikający mur" to interaktywna instalacja, która w sierpniu ...
Zaraźliwy uśmiech. Czesław Przęzak, wystawa na 45-lecie twórczości
Wrocławski Klub Pod Kolumnami zaprasza w sobotę 22 sierpnia ...
WIRTUALNA FAMA 2020
Festiwal Fama 2020 – w jubileuszowym roku 50. edycji – z ...