Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 29.03.2014 A A A
Tove Jansson. Opowieści z Doliny Muminków.
INFORMACJA PRASOWA
Autoportret - copyright © Moomin Characters™. Źródło: materiał prasowy

"Tove Jansson. Opowieści z Doliny Muminków" to nazwa wystawy zorganiozwanej z okazji urodzin autorki opowieści o Muminkach. Wystawę można oglądać w Teatrze Lalek "Pleciuga" w Szczecinie od 28 marca do 6 kwietnia. Później odwiedzi jeszcze Poznań, Kraków, Warszawę i Wrocław.


Tove Jansson (1914-2001) – malarka, ilustratorka, pisarka i twórczyni ukochanych przez dzieci i dorosłych książek o Muminkach. Stała się jedną z najważniejszych artystek fińskiej sztuki wizualnej w okresie powojennego złotego wieku modernizmu. Chciała tworzyć sztukę na swoich własnych warunkach – tylko niewielu artystom udało się tego dokonać z taką oryginalnością.

 

Wychowywała się w rodzinie artystycznej. Jej ojciec, rzeźbiarz Viktor Jansson, zawsze miał nadzieję, że córka również wyrośnie na artystkę. Rzeczywiście, obserwując i ucząc się od swoich rodziców, Tove poszła za ich przykładem i zrobiła karierę jako pisarka, malarka, graficzka, karykaturzystka i twórczyni komiksów.

 

Zadebiutowała jako graficzka prasowa w 1928 roku – miała wtedy niespełna 14 lat. Później studiowała malarstwo w Sztokholmie, Helsinkach i Paryżu. Pierwszy raz wzięła udział w wystawie w 1933 roku i wtedy też wydała pierwszą książkę z własnymi ilustracjami. W latach czterdziestych XX wieku zaczęła pisać i publikować utwory w różnych periodykach. Jesienią 1945 roku wyszła drukiem pierwsza część muminkowej sagi: Małe trolle i duża powódź. Po dwóch kolejnych powieściach: Komecie nad Doliną Muminków (1946) i W Dolinie Muminków (1948) pisarka zyskała ogromną popularność, a jej bohaterowie na stałe zagościli w domach i sercach czytelników.

 

Jansson przekształcała i rozszerzała swoją sztukę ekspresji niestrudzenie do ostatnich lat życia. Jej prace są odzwierciedleniem całej filozofii życia, wywołując entuzjastyczne reakcje dzieci i dorosłych we wszystkich krajach, w których znane są jej prace.

 

Ogromny sukces międzynarodowy Jansson sprawił, że jest jedną z najbardziej znanych fińskich artystek na świecie. Rok 2014, z okazji 100-lecia urodzin Jansson, daje kolejną okazję do nowego spojrzenia na dzieło jej całego życia.

 

Z tej okazji w trasę po Polsce rusza wystawa przedstawiającą sztukę i życie Tove z różnych perspektyw. Terminy wystawy:
28.03 - 6.04    Szczecin - Teatr Lalek PLECIUGA
10.04 - 5.05    Poznań - Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury
12.05 - 18.05    Kraków - Festiwal Literatury dla Dzieci i Młodzieży
19.05 - 25.05    Warszawa - Festiwal Literatury dla Dzieci i Młodzieży
26.05 - 01.06    Wrocław - Festiwal Literatury dla Dzieci i Młodzieży

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Ponad 1000 zgłoszonych prac w drugiej edycji konkursu PGE „Spotkania ze sztuką”
Zakończył się nabór prac w konkursie plastycznym „Spotkania ...
Na tropie świętego Mikołaja – poszukiwania czas zacząć!
Już wkrótce warszawski Teatr Kamienica zamieni się w bajkową, ...
6 najciekawszych animacji, w których role detektywów grają… pająki, króliki i psiaki
Wielbiciele animowanych zagadek detektywistycznych mogą odliczać ...
Blue, Bingo, Chili i Bandżi wracają!
Urocza psia rodzinka powraca z nowymi przygodami! To produkcja, ...