Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 01.04.2014 A A A
PIĘKNA 30-letnia. PRZEGLĄD KABARETÓW PAKA RUSZA JUŻ W ŚRODĘ
INFORMACJA PRASOWA

Przegląd kabaretów PAKA – to największa impreza kabaretowa w Polsce, podczas której doświadczeni artyści spotykają się z grupą początkujących zespołów. Młode kabarety, wybrane drogą eliminacji regionalnych i półfinałów, przedstawiają podczas konkursu swoje premierowe programy, a oceniają je uznane autorytety w tej dziedzinie.


W jury Przeglądu zasiadali: Jacek Fedorowicz, Andrzej Wajda, Wojciech Młynarski, Jerzy Stuhr, Zbigniew Zamachowski, Maciej Szumowski, Michał Ogórek, Manuela Gretkowska, Stanisław Tym, Michał Tarkowski, Alosza Awdiejew, Krzysztof Materna, Zenon Laskowik, Henryk Sawka, Andrzej Mleczko, Nina Terentiew, Krzysztof Jasiński, Rafał Kmita, Anna Dymna i Adam Nowak. Każdy z jurorów jest specjalistą w swojej dziedzinie i oprócz oceny zespołów, udziela im także wskazówek, jak poprawić słabsze elementy programu. Właśnie dlatego, dla młodych kabaretów PAKA jest często początkiem artystycznej kariery.

 

Zespoły spotykają się również z laureatami Przeglądu z poprzednich lat, którzy uczestniczą w Przeglądzie przedstawiając premiery nowych programów, lub występują w towarzyszących konkursowi kabaretonach, a po PACE, podczas Warsztatów Kabaretowych na Mazurach, mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności i rozwijania talentów – w ten sposób realizują się założenia ideologiczne PAKI, która miała być nie tylko festiwalem, ale także szkołą kabaretu. Przez wszystkie lata działalności PAKA wydała 15 płyt z piosenkami kabaretowymi, książki, dużą ilość biuletynów i poradników kabaretowych, była współwydawcą Nowego Pompona i współtworzyła większość kabaretowych programów telewizyjnych. Na PACE rozpoczynały swoją karierę prawie wszystkie polskie kabarety debiutujące w latach 80 tych: Kabaret Moralnego Niepokoju, Ani Mru-Mru, Hrabi, Łowcy. B, Grupa Rafała Kmity, Jurki, Limo, Paranienormalni, Mumio, Neonówka. a także Ireneusz Krosny, Grzegorz Halama, Grupa Mo Carta i wielu innych.

 

W tym roku PAKA odbędzie się po raz 30. Całość programu została podzielona na 3 części, z których każda poświęcona jest innej kabaretowej dekadzie. 2 kwietnia zaprosimy uczestników do krakowskiej Rotundy na początki PAKI i występy kabaretów, które wówczas wygrywały Przegląd. Wystąpią kabaret Hrabi – dawne Potem, Koń Polski i Ergo, Stanisław Tym, a młode zespoły 7 minut po i Ad hoc pokażą nowe wersje starych skeczy. 3 kwietnia poświęcony jest drugiej dekadzie, dlatego przygotowaliśmy koncert na dwóch scenach, na których wystąpią te same kabarety, tylko w różnej kolejności. Zobaczymy nowe programy kabaretów a także najlepsze skecze z najstarszych programów. W koncertach drugiej dekady wystąpią: Grupa Rafał Kmity, Kabaret Moralnego Niepokoju, Ireneusz Krosny, Kuzyni i Limo. Całość poprowadzą Adam Grzanka z dawnej formacji Chatelet i Agnieszka Bigaj z kabaretu Po Żarcie.

 

Trzecia dekada, którą zobaczymy 4 kwietnia to era celebrytów, trendów i telewizji, dlatego ten koncert, będzie pełen technicznych efektów multimedialnych, a wśród gwiazd zobaczymy Ani Mru- Mru, Łowców.B, Formacja Chatelet, Dno i Katarzynę Pakosińską.

 

Najważniejszym elementem programu 30. PAKI jest oczywiście konkurs, w którym zmierzy się 6 najlepszych początkujących kabaretów w Polsce wyłonionych drogą eliminacji. Ich programy oceni Jury w skaldzie, Dariusz Kamys, Ireneusz Krosny, Rafał Kmita, Krzysztof Jaślar, Marcin Wójcik i Jacek Popiel. Konkurs zakończy się Koncertem Laureatów, zatytułowanym „Perły kabaretu”, który poprowadzą Artur Andrus i Andrzej Poniedzielski, a cały program podsumuje Koncert Galowy z udziałem wszystkich kabaretowych gwiazd, który wyemituje TVP2. Wśród dodatkowych atrakcji przygotowaliśmy program dla dzieci kabaretu Hrabi zatytułowany „Bez wąsów”, wieczór improwizacji kabaretowych, kolejny odcinek kultowego serialu Spadkobiercy i wiele innych atrakcji.

 

Odbędzie się także spotkanie z ubiegłorocznym laureatem Grand Prix – kabaretem 7 minut po, a także tradycyjna już rozmowa z jurorami PAKI na temat werdyktu pt. „Pytania niekontrolowane”.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Początek lutego z Karnawałem Teatralnym
Rodzinne sprawy ukazane z przymrużeniem oka, inauguracja Komedialni ...
Impro na Społecznej Scenie Debiutów
W ramach projektu Stand-Up Debiuty Teatr WARSawy zaprasza na ...
Czy Ursynów to już STOLICA komedii? Zakończył się Festiwal Komedii Stolica
Miniony weekend (17-20 października) Dzielnicowy Ośrodek Kultury ...
Festiwal Komedii Stolica: Strzelająć śmiechem na Ursynowie
Wystrzałowa inscenizacja teatralna i nie mniej dynamiczny ...