Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.04.2014 A A A
KRAKÓW: "Geniusz w golfie" w Narodowym Teatrze Starym
TOMASZ CICHOCKI
Próba do spektaklu. Fot. Tomasz Cichocki

Na Scenie Helena w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie trwają ostatnie przygotowania i próby do sztuki „Geniusz w golfie”, spektaklu będącego rodzajem antybiografii i antyhistorii na podstawie tekstu Agnieszki Jakimiak. W przedstawieniu, zaprezentują się Beata Paluch, Marta Nieradkiewicz, Małgorzata Zawadzka, Szymon Czacki, Paweł Kruszelnicki oraz Piotr Wawer jr (gościnnie).


Sztuka  będzie rozgrywać się w przestrzeni Dużej Sceny Sali Heleny oraz w teatralnym foyer. To na co zwróci uwagę widz, to przede wszystkim aktorzy, którzy są ubrani w intensywne odcienie żółci, czerwieni i niebieskiego oraz metalowa instalacja rozłożona w zdobionej sali wraz z błyszczącym fortepianem. Prawdopodobnie to połączenie koloru, ruchu i dźwięku będzie przemawiało w tym spektaklu wyjątkowo intensywnie.

 

Podczas środowej konferencji prasowej reżyserka Weronika Szczawińska powiedziała między innymi: "Biografia Konrada Swinarskiego jest szalenie intrygująca, ale czymś, co uruchomiło nas do stworzenia koncepcji tego spektaklu, było nie samo życie Swinarskiego, lecz pamięć o nim. W moim przekonaniu zajmowanie się czyimś życiem 1:1 w teatrze lub w jakimkolwiek innym medium artystycznym byłoby grubym nietaktem".

 

zaś Sebastian Majewski zastępca dyrektora Narodowego Teatru Starego dodał: "To nie jest ani spektakl biograficzny, ani nawet fantastyczno-biograficzny. Nie opowiada o tym, co by się wydarzyło, gdyby Swinarski nie zginął pod Damaszkiem w 1975 r. To spektakl, który polemizuje bardzo mocno z powszechnie sprzedawaną pamięcią o rym reżyserze".

 

Szczawińska, podkreśliła, że w sztuce chciałaby się skupić na wyjątkowej więzi pomiędzy artystą a wspólnotą. Ma to być teatralna opowieść o jego życiu, mimo iż pamięć o Swinarskim cały czas inspiruje twórców.

 

"Geniusz w golfie" jest  kolejnym przedstawieniem w ramach sezonu Swinarski, ale pierwszym w tak dużej mierze inspirowana Swinarskim. Tytuł sztuki jak zdradziła reżyserka pochodzi do artykułu o Konradzie Swinarskim i zdjęcia mistrza w golfie, który został opublikowany w niemieckiej gazecie "Bild Zeitung" w 1965 r.

 

Geniusz w golfie, premiera 11.kwietnia, kolejne spektakle odbędą się 12 i 13 kwietnia godz. 17.00, 15, 16 i 17 kwietnia godz. 18.00.

Kraków, ul. Jagiellońska 1, Sala Helena

Reżyseria: Weronika Szczawińska
Obsada: Beata Paluch, Marta Nieradkiewicz, Małgorzata Zawadzka, Szymon Czacki, Paweł Kruszelnicki, Piotr Wawer jr (gościnnie)
Tekst: Agnieszka Jakimiak
Scenografia: Natalia Mleczak
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Choreografia: Agata Maszkiewicz
Asystentka reżyserki: Marta Aksztin

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wojownik: premiera już w ten weekend
Teatr Pieśń Kozła we Wrocławiu zaplanował premierowe spektakle ...
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...