Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.04.2014 A A A
KRAKÓW: "Geniusz w golfie" w Narodowym Teatrze Starym
TOMASZ CICHOCKI
Próba do spektaklu. Fot. Tomasz Cichocki

Na Scenie Helena w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie trwają ostatnie przygotowania i próby do sztuki „Geniusz w golfie”, spektaklu będącego rodzajem antybiografii i antyhistorii na podstawie tekstu Agnieszki Jakimiak. W przedstawieniu, zaprezentują się Beata Paluch, Marta Nieradkiewicz, Małgorzata Zawadzka, Szymon Czacki, Paweł Kruszelnicki oraz Piotr Wawer jr (gościnnie).


Sztuka  będzie rozgrywać się w przestrzeni Dużej Sceny Sali Heleny oraz w teatralnym foyer. To na co zwróci uwagę widz, to przede wszystkim aktorzy, którzy są ubrani w intensywne odcienie żółci, czerwieni i niebieskiego oraz metalowa instalacja rozłożona w zdobionej sali wraz z błyszczącym fortepianem. Prawdopodobnie to połączenie koloru, ruchu i dźwięku będzie przemawiało w tym spektaklu wyjątkowo intensywnie.

 

Podczas środowej konferencji prasowej reżyserka Weronika Szczawińska powiedziała między innymi: "Biografia Konrada Swinarskiego jest szalenie intrygująca, ale czymś, co uruchomiło nas do stworzenia koncepcji tego spektaklu, było nie samo życie Swinarskiego, lecz pamięć o nim. W moim przekonaniu zajmowanie się czyimś życiem 1:1 w teatrze lub w jakimkolwiek innym medium artystycznym byłoby grubym nietaktem".

 

zaś Sebastian Majewski zastępca dyrektora Narodowego Teatru Starego dodał: "To nie jest ani spektakl biograficzny, ani nawet fantastyczno-biograficzny. Nie opowiada o tym, co by się wydarzyło, gdyby Swinarski nie zginął pod Damaszkiem w 1975 r. To spektakl, który polemizuje bardzo mocno z powszechnie sprzedawaną pamięcią o rym reżyserze".

 

Szczawińska, podkreśliła, że w sztuce chciałaby się skupić na wyjątkowej więzi pomiędzy artystą a wspólnotą. Ma to być teatralna opowieść o jego życiu, mimo iż pamięć o Swinarskim cały czas inspiruje twórców.

 

"Geniusz w golfie" jest  kolejnym przedstawieniem w ramach sezonu Swinarski, ale pierwszym w tak dużej mierze inspirowana Swinarskim. Tytuł sztuki jak zdradziła reżyserka pochodzi do artykułu o Konradzie Swinarskim i zdjęcia mistrza w golfie, który został opublikowany w niemieckiej gazecie "Bild Zeitung" w 1965 r.

 

Geniusz w golfie, premiera 11.kwietnia, kolejne spektakle odbędą się 12 i 13 kwietnia godz. 17.00, 15, 16 i 17 kwietnia godz. 18.00.

Kraków, ul. Jagiellońska 1, Sala Helena

Reżyseria: Weronika Szczawińska
Obsada: Beata Paluch, Marta Nieradkiewicz, Małgorzata Zawadzka, Szymon Czacki, Paweł Kruszelnicki, Piotr Wawer jr (gościnnie)
Tekst: Agnieszka Jakimiak
Scenografia: Natalia Mleczak
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Choreografia: Agata Maszkiewicz
Asystentka reżyserki: Marta Aksztin

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...
Dzień Teatru Publicznego w Teatrze Kubuś
Mamut na ulicach Kielc, debata kulturalna z udziałem lalek i ...
Teatr WARSawy w końcu stabilniejszy
Podczas posiedzenie Rady m.st. Warszawy, która odbyła się ...