Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.04.2014 A A A
POZNAŃ: Premiera sztuki „Parking” Teatru Jaworski
INFORMACJA PRASOWA
Teatr Jaworski przedstawia. Materiał prasowy

W sobotę 12 kwietnia w Poznaniu będzie miała miejsce premiera nietypowej sztuki nietypowego teatru. Pierwszy polski teatr rysunkowy Teatr Jaworski wystawi spektakl „Parking”, będący absurdalną choć życiową groteską. Teatr Jaworski to scena wyjątkowa, bo choć występują  tu ludzie, to główni aktorzy są… narysowani na kartonie.


„Zapala się światło i z ciemności wyłania się 2,5-metrowa scena, przywodząca na myśl teatrzyki kukiełkowe. Ale zamiast lalek, w scenicznym oknie pojawiają się rysunkowi aktorzy autorstwa Pawła Jaworskiego” – tak zaczyna się spektakl TJ. Owi aktorzy to „Rysynki”, czyli dalecy kuzyni pacynek i kukiełek występujący w przestrzeni sceny zbudowanej z „najszczerszego” kartonu. Spektakle TJ wbrew pozorom nie są jednak przeznaczone dla dzieci, ale głównie dla widzów dorosłych. „Rysynkom” głosu użycza stały zespół TJ oraz zaproszeni aktorzy, a ilustrację muzyczną do spektakli, tworzą na żywo - niczym tapperzy - zapraszani muzycy. Przestrzeń sceniczna TJ wzorowana jest na popularnych w XIX wieku teatrach papierowych.

 

Głównym celem działalności Teatru jest wprawienie widza w dobry nastrój. Przedstawienia TJ przepełnione są groteską z dużą dozą absurdalnego, ale życiowego humoru. Scenariusze, choć napisane w formie satyrycznej, poruszają ważne kwestie społeczne i są swoistym komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości. Taki jest też „Parking”, którego skomplikowana akcja toczy się na wspomnianym parkingu leżącym w jednym z Polskich miast…

 

Teatr powstał w roku 2012 roku w Toruniu, a obecnie jego siedzibą jest Poznań. Twórcą inicjatywy jest Paweł Jaworski, satyryk, rysownik, reżyser, scenarzysta radiowy i filmowy. Jest współtwórcą kilkuset audycji satyrycznych emitowanych m.in. w Trójce, Radiu ESKA i kultowej, warszawskiej Radiostacji. Współpracował z TVP i TVN. Ma na koncie pierwszą polską komedię o Krzyżakach „1409 – afera na zamku Bartenstein” z Janem Machulskim, Borysem Szycem, Joanną Brodzik i Jerzym Bończakiem w rolach głównych.

 

Teatr Jaworski, mimo swojej niecodziennej formy, został uznany przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie za regularną scenę teatralną i wpisany do archiwum polskich teatrów. TJ współpracuje obecnie z poznańskim Stowarzyszeniem „The Art” i jego siedziba mieści się w gościnnych progach „STA”, przy ul. Grunwaldzkiej 22 w Poznaniu.

 

Teatr Jaworski
„Parking”
12 kwietnia 2014, sobota, godzina 20:00
Grunwaldzka 22, Poznań

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
VI Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej
Szósta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości ...
Teatr Kubuś na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” zaprezentuje spektakl „Mały ...
Wojna polsko- ruska: Nie ma róży bez ognia /recenzja spektaklu/
Bez Silnego? Bez osiedla? Bez… facetów? Spektakl Pawła Świątka ...
W Teatrze WARSawy rusza SPOŁECZNA SCENA DEBIUTÓW
22 marca w Teatrze WARSawy zainauguruje Społeczna Scena Debiutów, ...