Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.07.2014 A A A
Finał Brave Festival 2014 – taniec wężowych bóstw w Teatrze Polskim
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

10. edycję Brave Festival zakończy niezwykły spektakl. Zobaczymy starożytny rytuał Sarpam Thullal z Indii. Początek o godz. 20:30. Wcześniej  będzie miała miejsce  ceremonia sypania kalam – wizerunku wężowego bóstwa.


Wąż narysowany na podłodze nabiera życia, a tancerki stopniowo, w miarę jak wzrasta tempo muzyki, głośnej i pulsującej, wpadają w rodzaj transu. Zaczynają odczuwać wibracje, ich ciała poruszają się coraz szybciej – ożywa w nich wężowa bogini Nagayakshi.

 

– Ten rytuał uważa się za jedną z  najstarszych praktyk religijnych na świecie – mówi Marek Mieleszko, producent wykonawczy Brave Festival. – Muzyka, narastająca, mocna i niepokojąca, a także ekstatyczna dramaturgia tańca, budują specyficzną atmosferę. Zdarza się, że podczas rytuału także widzowie popadają w pewnego rodzaju trans. Jest to wyjątkowe doświadczenie.

 

Mistyczna więź biorących udział w rytuale tancerek i bogini powstaje w obrębie kalam –wizerunku wężowego bóstwa, który tworzony jest za pomocą kolorowego piasku. Ceremonia sypania kalam stanowi przygotowanie do właściwego rytuału. Wszyscy zainteresowani będą mogli się przyglądać jak powstaje wizerunek bogini – jest to wydarzenie otwarte dla publiczności. Odbędzie się na scenie Teatru Polskiego w godz. 17:00-19:30.

 

Taniec wężowych bóstw pochodzi z Kerali, stanu w południowych Indiach. – Ten rytuał od wieków niemal się nie zmienił – dodaje Marek Mieleszko. – Wyznawcy wierzą, że Bóstwo Wężowe zapewnia pomyślność rodzinie.

 

Rytuał Sarpam Thullal będzie niezwykłym podsumowaniem 10. edycji Brave Festival. Część poświęconą spektaklom i koncertom otworzył Ziya Azazi – wirujący derwisz. W ciągu kolejnych 7 dni zobaczyliśmy zarówno artystów kultywujących tradycje – Rupinder Bedi, Rama Vaidyanathan, Mudijettu czy grupa Balega, jak również wykonawców, którzy w fascynujący sposób łączą tradycję z elementami sztuki współczesnej – Melanie Lomoff czy Koffi Koko.

 

W tegorocznej edycji Brave Festival wyjątkowe miejsce zajęły tradycyjne pieśni, tańce i spektakle z Indii. Pradawny rytuał Sarpam Thullal ukazuje najgłębsze korzenie kultury tego kraju.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca
Głównymi bohaterami tegorocznej edycji festiwalu będą artyści ...
24. Konfrontacje Teatralne
Trwa 24. edycja Konfrontacji Teatralnych. Przed nami tydzień ...
„Imię” w Teatrze Studio Buffo
W Teatrze Studio Buffo na stałe zagościła inscenizacja francuskiej ...
Koniec świata w Teatrze Słowackiego
„Zdarzyło się, że kulisy teatru zajął ogień. Na scenę ...