Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.07.2014 A A A
Finał Brave Festival 2014 – taniec wężowych bóstw w Teatrze Polskim
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

10. edycję Brave Festival zakończy niezwykły spektakl. Zobaczymy starożytny rytuał Sarpam Thullal z Indii. Początek o godz. 20:30. Wcześniej  będzie miała miejsce  ceremonia sypania kalam – wizerunku wężowego bóstwa.


Wąż narysowany na podłodze nabiera życia, a tancerki stopniowo, w miarę jak wzrasta tempo muzyki, głośnej i pulsującej, wpadają w rodzaj transu. Zaczynają odczuwać wibracje, ich ciała poruszają się coraz szybciej – ożywa w nich wężowa bogini Nagayakshi.

 

– Ten rytuał uważa się za jedną z  najstarszych praktyk religijnych na świecie – mówi Marek Mieleszko, producent wykonawczy Brave Festival. – Muzyka, narastająca, mocna i niepokojąca, a także ekstatyczna dramaturgia tańca, budują specyficzną atmosferę. Zdarza się, że podczas rytuału także widzowie popadają w pewnego rodzaju trans. Jest to wyjątkowe doświadczenie.

 

Mistyczna więź biorących udział w rytuale tancerek i bogini powstaje w obrębie kalam –wizerunku wężowego bóstwa, który tworzony jest za pomocą kolorowego piasku. Ceremonia sypania kalam stanowi przygotowanie do właściwego rytuału. Wszyscy zainteresowani będą mogli się przyglądać jak powstaje wizerunek bogini – jest to wydarzenie otwarte dla publiczności. Odbędzie się na scenie Teatru Polskiego w godz. 17:00-19:30.

 

Taniec wężowych bóstw pochodzi z Kerali, stanu w południowych Indiach. – Ten rytuał od wieków niemal się nie zmienił – dodaje Marek Mieleszko. – Wyznawcy wierzą, że Bóstwo Wężowe zapewnia pomyślność rodzinie.

 

Rytuał Sarpam Thullal będzie niezwykłym podsumowaniem 10. edycji Brave Festival. Część poświęconą spektaklom i koncertom otworzył Ziya Azazi – wirujący derwisz. W ciągu kolejnych 7 dni zobaczyliśmy zarówno artystów kultywujących tradycje – Rupinder Bedi, Rama Vaidyanathan, Mudijettu czy grupa Balega, jak również wykonawców, którzy w fascynujący sposób łączą tradycję z elementami sztuki współczesnej – Melanie Lomoff czy Koffi Koko.

 

W tegorocznej edycji Brave Festival wyjątkowe miejsce zajęły tradycyjne pieśni, tańce i spektakle z Indii. Pradawny rytuał Sarpam Thullal ukazuje najgłębsze korzenie kultury tego kraju.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...