Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 30.09.2014 A A A
50 lat polskiego designu
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Kask, w którym wyląduje na Marsie jeden z członków amerykańskiej ekspedycji, kultowe już okulary Massada, wnętrze limitowanej edycji VW Bettle GSR i kilka zdobytych Red Dot-ów, jednych z ważniejszych nagród wzorniczych na świecie – to tylko ułamek dorobku absolwentów Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawy, konferencja i publikacje złożą się na obchody 50-lecia WFP. To jedno z największych tegorocznych wydarzeń związanych z designem w Polsce.


Przez pół wieku kolejne pokolenia projektantów – absolwentów WFP – tworzyły rzeczy piękne, użyteczne i doceniane. Meble, przedmioty codziennego użytku, specjalistyczne urządzenia medyczne, sprzęt do zadań specjalnych – w portfolio absolwentów wydziału można znaleźć wiele projektów, które od lat funkcjonują w codziennym użyciu, lub zachwycają krytyków designu. Obok krzeseł Jadwigi Husarskiej-Sobiny, foteli Renaty Kalarus, kasy fiskalnej Piotra Hojdy i Ergo Design, awangardowych lamp Equilibra Piotra Jagiełłowicza, czy często kupowanego przez polskich rodziców fotelika samochodowego marki Avionaut Ryszarda Poniedziałka, trzeba wymienić projekty z zakresu komunikacji wizualnej, m.in. dla marki Żywiec, oprawę graficzną Krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej, Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Radia Kraków, Krakowskiego Kredensu. 
Jubileusz Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która jako pierwsza w Polsce rozpoczęła kształcenie studentów w zakresie wzornictwa przemysłowego to nie tylko okazja do sporządzenia listy sławnych absolwentów, ale też zastanowienia się nad istotą pracy designera.

 

Sukcesy absolwentów i fakt, że większość z nich pracuje w zawodzie to zasługa wybitnej kadry i wyjątkowego programu łączącego przedmioty typowe dla uczelni artystycznej z zagadnieniami dotyczącymi technologii, ergonomii, modelowania, produkcji przemysłowej i wieloma innymi dziedzinami wiedzy, przydatnymi adeptom wzornictwa. Już w trakcie nauki studenci mają okazję współpracować z szeroko pojętym przemysłem, między innymi: Paged Meble, Armatura Krakowska, Eko-Systemy Sp. z o.o., Zelmer S.A., Libet, HSK Data Ltd. Sp. z o.o., Volkswagen Wolfsburg.

 

W ramach jubileuszu odbędą się trzy wystawy: Wzornictwo z Krakowa, Stare – Nowe, wystawa Zespół Katedry Sztuk Wizualnych oraz konferencja Projektowanie Projektantów. Wystawa Wzornictwo z Krakowa, zlokalizowana w przestrzeni miejskiej Krakowa, ukaże osiągnięcia absolwentów WFP – cenionych projektantów, współtwórców produktów, które osiągnęły sukces rynkowy i uznanie w prestiżowych konkursach. Będą to rzeczy, które od lat funkcjonują w zbiorowej świadomości odbiorców – konsumentów, użytkowników, koneserów. Wystawa Stare-Nowe to multimedialna ekspozycja w przestrzeniach zabytkowej klatki schodowej wydziałowego budynku ukazująca w przekrojowym ujęciu – od początków Wydziału po czasy najnowsze – wybrane prace dyplomowe i licencjackie, projekty kursowe, semestralne, wydarzenia z życia społeczności wydziałowej, zdobyte nagrody i wyróżnienia, rozwój infrastruktury i bazy dydaktycznej najstarszej w Polsce wyższej szkoły wzornictwa. Wystawa Zespół Katedry Sztuk Wizualnych prezentuje dzieła obecnych i byłych jej profesorów oraz młodszych pracowników – od malarstwa, rzeźby i rysunku, poprzez fotografię, grafikę cyfrową po instalację i formy multimedialne.

 

Konferencja Projektowanie Projektantów ma na celu prezentację i wymianę doświadczeń w zakresie kształcenia na polu designu zarówno przez szkoły artystyczne, jak i inne szkoły wyższe, które w ostatnich latach włączyły wzornictwo do swej oferty edukacyjnej. To okazja do spotkania przedstawicieli polskich i europejskich szkół projektowych wokół zagadnienia programów i metod kształcenia, interdyscyplinarności dziedziny sztuk projektowych i roli designu w gospodarce i kulturze. Przygotowano również monografię Wydziału – serię wydawnictw opisujących dzieje i tło intelektualne funkcjonowania i ewolucji Wydziału, ukazujących w najpełniejszej dotąd formie fenomen krakowskiej szkoły designu i podsumowujących jej osiągnięcia.

 

Obchody jubileuszu 50 lat Wydziału Form Przemysłowych, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, 2-24 października 2014, www.wfp.asp.krakow.pl, www.wzornictwozkrakowa.pl, www.projektowanieprojektantow.pl

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...
40 lat w jeden dzień. Łódź Kaliska zaprasza na Mysią w Warszawie
W 2019 roku przypadało czterdziestolecie działalności grupy ...