Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.01.2015 A A A
Rysunkowy Teatr Jaworski wraca do Poznania
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Po dłuższej chwili milczenia pierwszy polski teatr rysunkowy Teatr Jaworski wraca na poznańską scenę teatralną. Nowym centrum działań TJ będzie restauracja HYĆKA na poznańskiej Śródce, gdzie już w sobotę, 17 stycznia TJ wystawi "Parking" - groteskę kryminalną.


"Parking" mrozi krew w żyłach, a nawet gazowaną wodę w szklance (ale tylko zimą). To opowieść o poszukiwaniu właściwego, przypisanego nam miejsca. To meksykański spleen, polska rzeczywistość i szkocki akcent. Po tym spektaklu dwa razy zastanowisz się, czy jechać samochodem do centrum (chyba, że masz blisko i chodzisz)" - zapowiada scenarzysta i reżyser Paweł Jaworski.

 

Tak o "Parkingu" po premierze pisał w Głosie Wielkopolskim Stefan Drajewski: „Parking" Teatru Jaworski jest znakomity, to smakowita groteska kryminalna dla smakoszy teatru, dla ludzi, którzy lubią kryminały, dobrą zabawę, komiks... „Parking" trzeba koniecznie zobaczyć".

 

A na czym polega teatr rysunkowy, obecnie jedyna działająca w Polsce tego typu scena? Wbrew skojarzeniom, nie ma on nic wspólnego z legendarnym Teatrem Rysowania mistrza Franciszka Starowieyskiego. Przestrzeń sceniczna TJ wzorowana jest na popularnych w XIX wieku teatrach papierowych, przywodząc na myśl uliczne teatrzyki kukiełkowe. Występują w nim - zamiast lalek - "rysunkowi aktorzy" wyrysowani przez Pawła Jaworskiego, zwani "Rysynkami". To dalecy kuzyni pacynek i kukiełek. Spektakle TJ wbrew pozorom nie są jednak przeznaczone dla dzieci, ale głównie dla widzów dorosłych. Chociaż starsze dzieciaki także dobrze się na nich bawią.

 

„Rysynkom" głosu użycza zespół aktorski TJ , a ilustrację muzyczną tworzą na żywo zapraszani muzycy. Teatr powstał w roku 2012 roku w Toruniu, a obecnie jego siedzibą jest Poznań. Jego twórcą jest Paweł Jaworski, satyryk, rysownik, reżyser, scenarzysta radiowy i filmowy.

 

Teatr Jaworski i restauracja Hyćka zapraszają na spektakl pt. "Parking" - groteska 
"kryminalna" 17 stycznia - dwie odsłony - godz. 19.00 i 21.00 - ul. Rynek Śródecki 17 - Poznań

Ilość miejsc ograniczona - rezerwacja - tel. 535 045 035 lub w lokalu - bilet - 15 zł

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...