Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.02.2015 A A A
Historyczny sukces autorki filmu "BODY/CIAŁO"
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

„Jestem reżyserem, ale i kobietą. To jest super kombinacja” – powiedziała Małgorzata Szumowska, odbierając Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera za film „BODY/CIAŁO”. Tym samym przeszła do historii jako pierwsza Polka, nagrodzona prestiżowym wyróżnieniem MFF Berlinale. W całej 65-letniej historii imprezy statuetkę za reżyserię otrzymało tylko dwóch krajowych twórców – Roman Polański za anglojęzycznego „Autora Widmo” i Krzysztof Kieślowski za film „Biały”.


Wielki sukces Szumowskiej, jeszcze przed finałem festiwalu, zwiastowały spływające z całego świata pozytywne recenzje „BODY/CIAŁO”. Już wtedy film nazywano „mroczną perłą festiwalu i obrazem, który wprowadza do kina nowy gatunek”. Wyjątkowo dużo miejsca poświęcała mu kobieca prasa i dedykowane paniom portale. „Szumowska zawsze była blisko ciała, szczególnie kobiecego” – pisało francuskie Tess – „W swojej mrocznej komedii reżyserka w intrygujący sposób portretuje kobiece ciało, wystawione na działanie czasu, smutku i samotności. Jednak w konsekwencji silne i zwycięskie.” „To nasz ulubiony film na tej imprezie” – podkreślała recenzentka Toute La Culture.

 

„Cieszę się, że dostąpiłam takiego wyróżnienia. I że to, co robię zostało docenione przez międzynarodowe grono” – powiedziała Szumowska po odebraniu statuetki na Berlinale. „To historyczne wydarzenie, żeby kobieta reżyser i Polka otrzymała nagrodę za najlepszą reżyserię. Jestem reżyserem, ale i kobietą. To jest super kombinacja” – dodaje.

 

Wideo-wywiad z Małgorzatą Szumowską:

 

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Gia Coppola kontynuuje rodzinną tradycję!
Gia Coppola to fotografka, reżyserka filmowa, scenarzystka i ...
Damy radę z kulturą
Już ponad pół roku nie mamy łatwego dostępu do teatru w ...
Wojna polsko- ruska: Silne kobiety opowiadają o Silnym (wywiad)
Głośny debiut Doroty Masłowskiej na scenie teatralnej. Bez ...
IREK DUDEK: Robię artystyczne ryzyko
- Ludzie mnie kojarzą przede wszystkim z Shakin’ Dudi. Ta ...