Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 25.09.2015 A A A
Festiwal Filmowy Kino Dzieci od soboty w 18 miastach
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Dwie animacje i sześć filmów aktorskich zmierzy się w konkursie Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, którego druga edycja odbędzie się od 26 września do 4 października. Wszystkie produkcje konkursowe zobaczą widzowie w 18 festiwalowych miastach m.in. Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. W ogólnopolskim głosowaniu publiczność wybierze swojego faworyta. Nagrody przyznają także dwa niezależne jury: dziennikarzy i reżyserów.


 

W programie Kina Dzieci znalazło się 70 wspaniałych opowieści - animacji, fabuł i krótkich metraży. To tytuły nagradzane na międzynarodowych festiwalach i oklaskiwane przez małoletnich widzów na całym świecie. Wśród festiwalowych hitów są nominowane do Oscarów krótkie metraże: Ja i mój rower oraz Boogaloo i Graham, a także brazylijska animacja Chłopiec i świat po raz pierwszy pokazana w Ottawie podczas Międzynarodowego Festiwalu Animacji. Bohater, chłopiec z małej wioski, postanawia odnaleźć ojca, który wyjechał do stolicy w poszukiwaniu pracy. Z ekranu nie pada ani jedno słowo, są za to wyjątkowe animacje dopełnione muzyką. Całość zabiera nas do dziecięcego świata, pokazuje współczesność, globalizację i konsumpcjonizm z perspektywy kilkulatka. W programie również animacja Hokus-pokus, Albercie Albertsonie, która powstała na kanwie przebojowych książek Gunilli Bergström, które przetłumaczone zostały na kilkadziesiąt języków i sprzedały się w nakładzie ponad ośmiu milionów egzemplarzy. Autorka i ilustratorka serii będzie gościem festiwalu w Warszawie. Scenariusz do holenderskiego filmu Życie według Nino napisała Urszula Antoniak, która mówi, że to rodzaj okrutnej bajki opowiadanej, by oswoić strach. Podczas festiwalu Cinekid, gdzie film zdobył nagrodę główną doceniono, że tematy tak trudne jak śmierć, rozpad rodziny, agresja opowiada on tonem, w którym humor miesza się ze wzruszeniem. Wydarzeniem festiwalu będzie pokaz Magicznych świąt Kacpra i Emmy, czyli bijącej rekordy frekwencyjne w Norwegii opowieści o parze przedszkolaków. Pierwsza część serii Kacper i Emma zdobyła najważniejsze nagrody ubiegłorocznego Kina Dzieci i w tym roku podczas festiwalu ukaże się na DVD.

 

Jednak Kino Dzieci to nie tylko wspaniałe produkcje, to również oryginalne wydarzenia łączące świat filmu, muzykę, sztuki wizualne i dobrą zabawę. Będą projekcje z muzyką na żywo, retro plebiscyt dla dorosłych na najlepszą dobranockę ich dzieciństwa, a na finał bal przebierańców. Wszystko zgodnie z hasłem tegorocznej edycji "Zanurz się w filmie!".

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Animacja dla której warto się obudzić!
Przespaliście ostatni rok? Nie ma w tym nic złego, ale to już ...
Teatr Małego Widza kończy 10 lat!!!
Premiera płyty „Kosmos”, wielki urodzinowy koncert online, ...
Jubileuszu 65-lecia Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach
Trwają obchody Jubileuszu 65-lecia TLiA „Kubuś” w Kielcach, ...
„Awantura w mollDurze” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie
W gąszczu propozycji dla młodych widzów, teatr zajmuje miejsce ...