Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 15.03.2016 A A A
Doceniani po śmierci – Maciej Wieczerzak
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Wielu artystów umiera nie sprzedając ani jednego dzieła. Dopiero po śmierci zyskują sławę, a ich twórczość osiąga niekiedy niebotyczne ceny i jest pożądana przez kolekcjonerów na całym świecie. Dlaczego śmierć artysty tak bardzo przyczynia się do wzrostu popularności jego dzieł?


Niedocenieni za życia

 

Sztandarowym przykładem niedocenionego malarza był Vincent van Gogh. W ciągu swego 37-letniego życia namalował ponad 2 000 obrazów, sprzedał zaś tylko jeden z nich. Choroby psychiczne i stany lękowe nie przeszkodziły mu w stworzeniu najsłynniejszych dzieł postimpresjonistycznego malarstwa, takich jak Słoneczniki czy Gwiaździsta Noc. Wśród innych dziedzin sztuki i literatury można wymienić Cypriana Kamila Norwida, który umarł w nędzy, Juliusza Słowackiego, którego pierwsze dzieło ukazało się w druku dopiero rok po jego śmierci czy Franciszka Schuberta, który zagrał w życiu tylko jeden publiczny koncert. Teraz ich twórczość weszła do kanonu kultury i naucza się o niej w szkołach.

 

Przedwczesna śmierć Macieja Wieczerzaka

 

W Polsce jest wielu utalentowanych artystów. Świetnie zapowiadającym się malarzem, rzeźbiarzem i projektantem był Maciej Wieczerzak, młody artysta z Podkarpacia, który zmarł w grudniu 2015 roku, mając zaledwie 29 lat. Był absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, a jego dzieła zostały wystawiane m.in. w prestiżowej Saatchi Gallery w Londynie. Wieczerzak w swojej twórczości nawiązywał do pop-artu, a jego dzieła często odnosiły się do aktualnej sytuacji politycznej. Obrazy przywoływały malarstwo Francisca Goi, Hansa Holbeina, a także Takashiego Murakami. Czy przedwczesna śmierć doskonale zapowiadającego się, utalentowanego artysty sprawi, że jego dzieła zyskają jeszcze większe grono wielbicieli?

 

Czy śmierć zawsze przynosi sławę dziełom i twórcom?

 

- Zależy mi na tym, aby nazwisko mojego ukochanego żyło nadal w pamięci ludzi, co za tym idzie na obecności w świecie sztuki. Dlatego wyraziłam zgodę na obecność jego obrazów na targach sztuki w Lille we Francji, które odbyły się w lutym, a w kwietniu odbędzie się I wystawa indywidualna post mortem mojego męża – mówi Aleksandra Wieczerzak, wdowa po zmarłym artyście.

 

- Kolekcję ponad 100 obrazów Macieja Wieczerzaka można podziwiać w warszawskiej Galerii Bagno 2. Przedwczesna śmierć artysty już dziś sprawia, że jego twórczością interesuje się coraz więcej osób, tym bardziej, że prace można nabyć wraz z prawami majątkowymi. Po śmierci ceny obrazów artysty znacznie wzrosły,  np. 11 lutego 2016 roku podczas XVI Aukcji Sztuki Nowoczesnej obraz Wieczerzaka „Martwa natura z homarem” został sprzedany za 18000zł.– podkreśla Norbert Pyffel i zaprasza do obejrzenia prac przy ul. Bagno 2 w Warszawie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...
40 lat w jeden dzień. Łódź Kaliska zaprasza na Mysią w Warszawie
W 2019 roku przypadało czterdziestolecie działalności grupy ...