Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 14.05.2016 A A A
Rusza druga edycja ReStartu!
INFORMACJA PRASOWA

Jeszcze w tym sezonie Teatr Fredry rozpocznie edukacyjno-artystyczny projekt „ReStart – Łańcuch Sztuki. Kontynuacja”. To jego druga edycja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatr Fredry Gniezno zaprasza młodzież do udziału w projekcie i przekonuje, że teatr jest dla każdego, niezależnie od wcześniejszych doświadczeń i posiadanej wiedzy.


„ReStart – Łańcuch Sztuki. Kontynuacja” to projekt adresowany do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i licealnych. Młodzi, w nowej odsłonie programu, będą pracowali jako „Grupa Szybkiego Reagowania” na zdarzenia aktualne społecznie, będące swoistą odpowiedzią na poszczególne teksty dramatyczne prezentowane w Teatrze Fredry.

 

„Działania edukacyjne Teatru Fredry – mówi dyrektor Joanna Nowak - spotykają się z zainteresowaniem i akceptacją nie tylko ich bezpośrednich uczestników i obserwatorów, ale również zostały dostrzeżone w perspektywie rozwoju edukacji kulturalnej w skali kraju. Dowodzą tego dotacje MKiDN, zarówno na projekty związane bezpośrednio z konkretną premierą jak i akceptacja stałych inicjatyw edukacyjnych realizowanych przez Teatr. Najlepszym przykładem jest rozpoczynający się właśnie kolejny „ReStart – Łańcuch  Sztuki Kontynuacja”, czyli zainicjowany w roku ubiegłym cykl warsztatów prowadzonych przez artystów - rezydentów pracujących w różnych obszarach teatralnej aktywności. Ideą projektu jest zbudowanie innowacyjnego programu edukacyjnego łączącego współpracę mistrza w swej dziedzinie z młodzieżą”.

 

Grupa pod okiem artystów, psychologa i pedagoga teatru przygotuje tym razem zdarzenia performatywne, akcje ambientowe, działania improwizowane w przestrzeni miasta. Dzięki spotkaniom z uznanymi twórcami teatralnymi, młodzi ludzie wyposażeni zostaną w narzędzia do powyższych działań, a otwarta formuła warsztatów, pozwoli uczestniczyć w nich osobom wcześniej niebiorącym udziału w naszych projektach. Pierwsze spotkanie poświęcone zostanie imigrantom.  Punkt wyjścia do rozważań stanowić będzie dramat Sylvain’a Levey’ego „Tyle o Alicji” w tłumaczeniu i reżyserii Łukasza Gajdzisa. Projekt rozpocznie się 13 maja 2016 r. o godz. 17.00 czytaniem performatywnym tego tekstu, którego bohaterka, trzynastoletnia Alicja, wydaje się znacznie różnić od nastolatek w jej wieku. Jej rodzice-uchodź­cy polityczni, chilijczycy, mają śmieszny ak­cent i często w poszukiwaniu pracy zmieniają miejsca zamieszkania. Nomadzi, wygnań­cy… Alicja, jak każda nastolatka, pragnie normalnego życia - chce mieć przyjaciół i dobrze się bawić. Poprzez wspomnienia naznaczone lękiem, nadziejami i radością zabiera nas w świat podróży bez powrotów.

 

„Uważam temat imigrantów politycznych, w kontekście wydarzeń mających miejsce na Morzu Śródziemnym i granicy turecko-greckiej, za istotny. Szczególnie warto rozmawiać z młodzieżą i widzami o tym dotyczącym nas wszystkich problemie. Jednocześnie cieszę się, iż zaproszenie do udziału w tej edycji podjęła Barbara Hanicka - ceniona scenograf i wykładowca krakowskiej PWST. Tę edycję kierujemy szczególnie do uczniów Szkół artystycznych, a także wszystkich, którzy interesują się plastyką, designem i scenografią. Wierzę iż projekt wspólnej pracy wybitnych artystów z młodzieżą z regionu zaowocuje przyszłymi pokoleniami nowych twórców” – mówi  Łukasz Gajdzis – zastępca dyrektora Teatru Fredry, pomysłodawca Restartu.

 

Od 13 do 15 maja zapraszamy młodzież do spotkania z wybitną scenografką Barbarą Hanicką, a 30 maja – 1 czerwca na warsztaty, które poprowadzi pedagog teatru.

 

Udział w projekcie jest oczywiście bezpłatny. A do uczestnictwa w nim Teatr Fredry zaprasza młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym deklarującą udział w czytaniu performatywnym i całym cyklu warsztatów. Zgłoszenia przyjmuje Jolanta Skawina: T. 608 40 55 20, e-mail: restartfredro@gmail.com

 

Barbara Hanicka - w 1977 roku ukończyła wydział architektury wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1981 roku obroniła tam także dyplom z dziedziny scenografii, której uczyła się pod kierunkiem Lidii i Jerzego Skarżyńskich. Pierwsze dekoracje zaprojektowała w 1981 do spektaklu „Homme-Bodies”, w St. Marks Theater w Nowym Jorku. Współpracowała z wieloma teatrami w Polsce, m. in.: Starym w Krakowie, Współczesnym i Polskim we Wrocławiu, Śląskim w Katowicach, Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi, Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu. Terenem jej pracy stały się przede wszystkim dwa miasta: Warszawa i Kraków. W latach 1983 – 89 i 1995 - 1998 związana była etatowo z Teatrem Studio, w latach 1998 - 2013 była scenografem Narodowego Teatru w Warszawie. Pracowała też dla innych warszawskich teatrów: Wielkiego, Powszechnego, Dramatycznego, Nowego, Rozmaitości. Projektowała scenografie dla teatrów za granicą: w Nowym Jorku, Lubljanie, Wiedniu, Saint Etienne, Beer-Sheva. Prowadzi zajęcia w krakowskiej PWST. Współpracowała z wieloma znakomitymi reżyserami, m.in.: z Zygmuntem Hübnerem, Mikołajem Grabowskim, Tadeuszem Bradeckim, Grzegorzem Jarzyną, Zbigniewem Brzozą, Pawłem Miśkiewiczem, Janem Englertem. Wyjątkowy duet, scenograf – reżyser, stworzyła z Jerzym Grzegorzewskim przygotowując projekty kostiumów i dekoracji do przedstawień tego artysty w latach 1984 -2005.

 

Sylvain Levey urodził się w 1973 roku, jest aktorem i pisarzem. Jego teatr jest głęboko zakorzeniony w ważnych dla dzisiejszego widza tematach: obywatelskość, tolerancja, odmienność, miejsce każdego z nas w społeczeństwie, rodzina. Jego teksty są zabawne, a jednocześnie zgryźliwe i uszczypliwe. Z jednej strony edukują, z drugiej stawiają niewygodne, choć bardzo istotne pytania. Jego pisarstwo eksploruje różne formy teatru (chóry, monologi, dialogii proponuje szerokiemu gronu odbiorców – aktorom, reżyserom, publiczności w każdym wieku – tematy gęste, nowoczesne, a zarazem zaprezentowane wyjątkowo przystępnie. Jego pierwszy tekst został opublikowany w 2004 roku: „Ouasmok?” otrzymał nagrodę SACD za sztukę dla młodzieży,( 2005). Za tekst „Cent culottes et sans papiers” otrzymał w 2011 roku nagrodę Collidram. Stypendysta francuskiego Ministerstwa Kultury.

 

Szczegółowy harmonogram:

14 maja 2016 r. godz. 10.00 – 14.00 i 16.00 – 20.00 – warsztat ze scenografką Barbarą Hanicką

15 maja 2016 r. godz. 9.00 – 17.00 – warsztat z Barbarą Hanicką zakończony akcją w przestrzeni miasta

30 maja 2016 r.  godz. 16.00 – 21.00 – warsztat z pedagogiem Aleksandrą Antoniuk

31 maja 2016 r.  godz. 16.00 – 21.00 – warsztat z pedagogiem

1 czerwca 2016 r. godz. 16.00 – 20.00 – warsztat z pedagogiem zakończony akcją w przestrzeni miasta o godz. 20.00

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...