Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 07.07.2016 A A A
Historia transatlantyku Titanic do obejrzenia na niezwykłej wystawie czasowej w Warszawie
Tomasz Cichocki i Dominik Galas
Fot. Tomasz Cichocki

Wystawa w Pałacu Nauki i Kultury w Warszawie, tragicznych losów słynnego największego jak na owe czasy brytyjskiego transatlantyku Titanic, przenosi nas w czasy pierwszej dekady XX wieku. Pływający hotel,jak go wielu nazywało, to prawdziwy gigant nawet dziś wzbudzają respekt u konstruktorów.


Jego rozmiary i masa (długość: 269 m oraz masa: 52 310 ton) czynią go sławnym do dziś. Zminiaturyzowaną rekonstrukcję statku można zobaczyć na tej wystawie. Zwodowany 31 maja 1909 r. w Belfast. W nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku, podczas swojego dziewiczego rejsu na trasie Southampton-Cherbourg-Queenstown-Nowy Jork, otarł się o górę lodową i zatonął. Po kilkudziesięciu latach odnaleziono wrak i wiele elementów wyposażenia tej luksusowej jednostki wydobyto.

 

Na wystawie możemy obejrzeć ponad dwieście oryginalnych fragmenty statku i wyposażenia oraz osobistych przedmiotów pasażerów. Zrekonstruowano wnętrza niektórych pomieszczeń - to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na wszystkich odwiedzających wystawę Titanic w Warszawie.

 

To niepowtarzalna okazja, aby przenieść się do świata „Kate i Leo” ze słynnego obsypanego Oskarami filmu o tragicznych losach rejsu Titanica, który cztery dni po wypłynięciu z brytyjskiego portu kierując się przez Atlantyk do Nowego Yorku zderzył się z górą lodową i zatonął. Z 2207 osób na pokładzie przeżyło jedynie 712.

 

Na wystawie oprócz przedmiotów lektor opowiada niezwykłe historie i losy kilku z pasażerów tego rejsu. Nastrojowa muzyka, gra świateł to wszystko tworzy niezwykły klimat i przenosi nas w niezwykły świat. Każdemu odwiedzającemu Warszawę polecam tą wystawę gdyż dotychczasowe filmy fabularne i dokumentalne nie oddają prawdziwego ducha tego, co możemy namacalne zobaczyć na zgromadzonej wystawie, o której śmiało można powiedzieć, że jest jedną z najlepszych tegorocznych wystaw czasowych w Polsce.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Dziesiąta - jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Biennale Fotografii
10 edycji Ogólnopolskiego Biennale Fotografii „Krosno. Miasto ...
GOMBROWICZ PÓŁWIECZNY NA PLAKACIE
Ogłoszone zostały wyniki konkursu na plakat „Gombrowicz półwieczny”. ...
Wielkie Święto Szlaku TeH2O w Bydgoszczy
Tehofest 2019 to piąta edycja Święta Szlaku Wody, Przemysłu ...
WYSTAWA: „Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku”
Muzeum Niepodległości w Warszawie przygotowało wyjątkową ...