Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 02.08.2016 A A A
Sounds Like Poland
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

29 września, w trakcie 12. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, już po raz czwarty odbędzie się Sounds Like Poland. Projekt realizowany przez Stołeczną Estradę poświęcony jest promocji polskich artystów poruszających się w obrębie muzyki folk i etno. Na festiwalowej scenie przed Pałacem Kultury i Nauki wystąpią polscy reprezentanci nurtu world music – wschodzące gwiazdy : Čači Vorba i Tęgie Chłopy oraz jeden z najbardziej docenianych za granicą polskich zespołów - Motion Trio.


Od ponad dekady Festiwal Skrzyżowanie Kultur przybliża polskim widzom najdalsze muzyczne zakątki świata. Od 2013 roku zabiega także o budowanie relacji pomiędzy polskimi artystami oraz instytucjami, wytwórniami i organizatorami wydarzeń poświęconych muzyce world za granicą. Pomysł realizowania projektu towarzyszącego festiwalowi wynika z coraz większej popularności polskich zespołów inspirujących się muzyką tradycyjną. Podczas dnia polskiego na festiwalu Skrzyżowanie Kultur ci właśnie artyści mają okazję zaprezentować się szerokiej publiczności oraz dać się poznać twórcom i managerom reprezentującym gatunki world na świecie.

 

W ciągu trzech lat istnienia projekt Sounds Like Poland przyciągnął do Warszawy wybitnych specjalistów world music: menedżerów, promotorów i organizatorów prestiżowych festiwali tego gatunku z całego świata. Magnus Bäckström, dyrektor centrum koncertowego Uppsala Kongres & Konzert, entuzjastycznie recenzował polskie środowisko muzyczne skupione wokół sceny world: Było dobrze, od początku czułem, że może być dobrze, ale jest nawet lepiej, niż sobie to wyobrażałem. Jeśli wierzysz w siłę sztuki, jaką jest muzyka i w siłę artystów i ich występów, a wy to macie, to czas będzie waszym sprzymierzeńcem.

 

Sounds Like Poland, unikalny w polskiej skali projekt, nie tylko daje polskim artystom możliwość zaprezentowania się światu, przede wszystkim pozwala na budowanie relacji, które mogą owocować nowymi zaskakującymi projektami muzycznymi w przyszłości. To próba stworzenia nowej formy prezentacji polskiej muzyki folkowej, nowego kontekstu, w którym mogą wybrzmieć pomysły rodzące się w jej ramach - mówi Maciej Szajkowski, muzyk i członek rady programowej.

 

W tym roku podczas dnia polskiego publiczność obejrzy koncerty trzech zespołów, które w oryginalny sposób interpretują muzykę korzenną i tworzą nowoczesne widowiska muzyczne inspirowane muzyką źródeł. W programie znalazły się prezentacje:Čači Vorba – muzyków zakochanych w cygańskich i bałkańskich rytmach, Tęgich Chłopów, dzięki którym określenie „wiejska zabawa” nabiera świeżego znaczenia i Motion Trio – zespołu od lat eksperymentującego z klasyką oraz poruszającym brzmieniem akordeonu.

 

Čači Vorba, czerpią z pieśni i melodii instrumentalnych mniejszości mieszkających od wieków w Polsce. Ich nazwa to z języka romskiego „szczera mowa”. Interpretują muzykę cygańską, bałkańską i karpacką. Reprezentuje ich niemiecka wytwórnia Oriente Musik, a najbardziej prestiżowy w branży magazyn umieścił ich nową płytę Šatrika na prestiżowym CD Top of the World.

 

Do tańca poderwą słuchaczy Tęgie Chłopy -zakochani w tradycji starych dancingów. Możemy oczekiwać fokstrotów, walczyków, polek, a nawet tanga. To wszystko przeniesione z tradycji potańcówek Kielecczyzny lat 50-tych i 60-tych. Nazwa grupy pochodzi od starych śpiewnych melodii, zwanych na Śląsku „chłopy”. Będzie to najlepszy klimat tanecznych wiejskich zabaw dawnych lat.

 

Gwiazda wieczoru, Motion Trio, od 20-tu lat rozsławia muzykę akordeonową na całym świecie. Siła ich przekazu drzemie w czystym, nieprzetworzonym brzmieniu instrumentów. Zespół ma w dorobku 12 płyt, które zachwyciły krytyków jazzowych i klasycznych. Znani są ze znakomitych interpretacji utworów wielkich polskich kompozytorów, które łączą z jazzem, rockiem i folkiem. Te nietuzinkowa praktyka zwróciła na nich uwagę wielu wybitnych twórców muzyki współczesnej. Współpracowali m.in.: K. Pendereckim, M. H. Góreckim, W. Kilarem, oraz T. Stańko i M.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
RMF w wersji online
Wielkimi krokami zbliża się XIX Rock May Festival w wersji ...
Muzyka na jubileuszowym Krakowskim Festiwalu Filmowym
Nie spotkamy się w tym roku pod Wawelem na plenerowych pokazach ...
Nowy album DIVINE WEEP w czerwcu
Długo oczekiwany, nowy album Divine Weep ukaże się już 8 ...