Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.08.2016 A A A
Trzecia edycja Festiwalu Filmowego - Kino Dzieci
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

I do Francji, i do Japonii, i nawet na księżyc - już za miesiąc, między 17 a 25 września, trzecia edycja Festiwalu Filmowego Kino Dzieci zabierze wszystkich, zgodnie z tegorocznym hasłem, w małe i duże filmowe podróże. Festiwal zaprasza do wspólnych wojaży w prawie 30 miastach, m.in. w Bydgoszczy, Częstochowie, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Na ekranach zagoszczą filmy z całego świata, a poza salą kinową odbędą się liczne wydarzenia specjalne.


Przedsmak festiwalowych atrakcji będzie można poczuć już w weekend 10-11 września. W warszawskich i wrocławskich kawiarniach będzie można oglądać krótkie metraże z całego świata oraz porozmawiać o podróżowaniu z najmłodszymi. Przewidziane są warsztaty i zabawy ruchowe.

 

Zaraz potem, 15 i 16 września, zostaną zaproszeni twórcy i specjaliści z branży kreatywnej, którzy są zainteresowani tworzeniem filmów dla dzieci, do udziału w dwudniowej konferencji „Kręcimy filmem dla dzieci“. Będzie to pierwsze wydarzenie w ramach całorocznego projektu Kino Dzieci.Pro (dawniej projekt pod nazwą Films For Kids.Pro), który ma na celu wsparcie produkcji filmowej dla najmłodszych. Podczas konferencji na uczestników czekają nie tylko wykłady mistrzowskie, ale też warsztaty, pomagające rozwinąć własne pomysły na filmy.

 

Ledwo skończy się konferencja, a już rusza festiwal. Od 17 do 25 września w 33 kinach w całej Polsce młodzi i najmłodsi będą mogli oglądać ponad 70 produkcji i pełno i krótkometrażowych z Polski i z całego świata. Spośród nich osiem pełnometrażowych filmów stanie w szranki o tytuł tego najlepszego – kto i spośród jakich filmów będzie wybierał, zostanie zdradzone już niebawem. Wśród festiwalowych hitów znajdą się m.in. dwa filmy prosto z tegorocznego Berlinale, pokazywane w sekcji Genaration: film otwarcia – „Sonia“ – ekranizacja znanej polskim czytelnikom książki „Sonia śpi gdzie indziej“ Piji Lindenbaum oraz „Wielka wyprawa Molly“ – animacja o dzielnej Molly, wyruszającej w podróż na magiczną, smoczą wyspę. Na ekranie pojawi się tegoroczny kandydat do Oscara ze Studia Ghibli – „Marnie, przyjaciółka ze snów“. Zostaną przypomniane także inne tytuły słynnego, japońskiego studia: od uwielbianego przez najmłodszych „Mojego sąsiada Totoro“, po zdobywcę Oscara, historię dla trochę starszych widzów – „Spirited Away: W krainie bogów“. W ramach przeglądu sekcji narodowych tegoroczne Kino Dzieci wyrusza w podróż po francuskiej kinematografii i zaprezentuje niemal jej stuletnią historię. Na ekrany zawita klasyka, jak „Podróż na Księżyc“ Georges'a Mélièsa, której towarzyszyć będzie muzyka na żywo, przez filmy ze znanego na całym świecie studia animacji Folimage, po „Adamę“ – historię 12-letniego chłopca, który wyrusza w podróż po Europie doby I wojny światowej.

 

Wspaniale zapowiadają się zestawy filmów krótkometrażowych, w których zostaną zaprezentowane animacje i filmy aktorskie z całego świata, nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Zobaczyć bedzie można m.in. czeskie „Mitopolis“ (reż. Alexandra Hetmerová) – animację nagradzaną na festiwalach od Grecji, przez Stany Zjednoczone po Koreę; „Wygląd“ Susann Hoffmann - krótką opowieść o tym, jak akceptacja i tolerancja są ważne dla każdej istoty, czy „Nowy gatunek“ (reż. Kateřina Karhánková), w którym wyobraźnia dzieci i ciekawość świata zawstydzą niejednego dorosłego. W kilku miastach, spośród blisko 20 filmów, najmłodsi widzowie wybiorą swojego ulubionego bohatera krótkiego metrażu.

 

Na otwarcu festiwalu w Warszawie, i jego zamknięcu we Wrocławiu, zaplanowany jest koncert Jerza Igora, tym razem w sekstecie. Muzycy zagrają kompozycje przygotowane specjalnie na pokaz wybranych krótkich metraży. A po seansie mali widzowie będą mogli dotknąć, popróbować i zagrać co im dusza zaśpiewa. Podczas festiwalu odbędzie się premiera „Kacperiady“ – serialu opartego na bestsellerowych opowiadaniach Grzegorza Kasdepke, a wśród gości pojawi się m.in. Matylda Damięcka. Obok sztuk wizualnych i muzycznych zostały przygotowane atrakcje dla ciała – dzieci i trochę starsi będą mieli możliwość wzięcia udziału w rodzinnym pikniku sportowym, współorganizowanym przez Fundację Legii i Dom Spotkań z Historią. Przekroczone zostaną ograniczenia nie tylko fizyczne, ale i geograficzne podczas spotkań z tradycyjną muzyką japońską, warsztatów kaligrafii i lekcji języka japońskiego. A to ciągle tylko fragment tego, co czeka  we wrześniu!

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Delegacja leśnych mieszkańców rusza na ocalenie klimatu!
Kiedy zmiany klimatyczne nadchodzą wielkimi krokami, czas na ...
Kino w Trampkach w domu i na wakacjach
Instytut Kultury Miejskiej ponownie jest partnerem Festiwalu ...