Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 04.08.2017 A A A
„JESTEM PRZESTRZEŃ” - PREMIERA PŁYTY MONIKI BORZYM UPAMIĘTNIAJĄCA 73. ROCZNICĘ POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
INFORMACJA PRASOWA

„Jestem przestrzeń” to płyta Moniki Borzym z tekstami poetki Anny Świrszczyńskiej, która ukazuje się 28 lipca, w ramach obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Album zawiera 11 tekstów poetki, do których muzykę skomponował Mariusz Obijalski. Gościnnie na płycie wystąpił Wojciech Waglewski i gitarzysta John Scofield. Płytę promuje singiel „Muszę to zrobić”. Dzisiaj, w Parku Wolności, odbędzie się premierowy koncert, podczas którego Monika Borzym zaprezentuje materiał z płyty. Organizatorem wydarzenia i Wydawcą płyty jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Współwydawcą i Dystrybutorem jest Wydawnictwo Agora.


Album „jestem przestrzeń” wydany w ramach cyklu „Pamiętamy’44” zawiera 11 kompozycji do poruszających tekstów poetki Anny Świrszczyńskiej w interpretacji Moniki Borzym. Muzykę skomponował pianista, producent muzyczny i aranżer Mariusz Obijalski, a wyboru wierszy na płytę dokonała uznana reżyserka teatralna Agnieszka Glińska.

 

Wybór był szalenie trudny i bardzo zobowiązujący. Ale tak naprawdę kryterium podstawowym było, żeby wszystkie odnosiły się do doświadczenia kobiecego w pierwszej osobie. Wiersze z płyty układają się w opowieść o przestrzeni wolności w człowieku i o samostanowieniu i to było dla nas bardzo pociągające. - mówi Agnieszka Glińska.

 

Anna Świrszczyńska to poetka wielowymiarowa. Jako sanitariuszka była uczestniczką Powstania Warszawskiego, o którym dopiero po wielu latach od zakończenia wojny wypowiedziała się literacko. Jej poezja porusza istotne dla każdego człowieka problemy dotyczące samotności, cierpienia, cielesności, macierzyństwa, pożądania, namiętności, szczęścia i strachu. Jest to poezja surowa, precyzyjna, pozbawiona ubarwień i ozdobników. Wybrane na płytę wiersze prezentują bogactwo perspektyw i wyjątkową wrażliwość twórczości Anny Świrszczyńskiej.

 

Poezja Świrszczyńskiej jest przede wszystkim szokująco aktualna, a wręcz odważna. Wciąż. Porusza takie sfery bycia kobietą, naszych wewnętrznych zmagań, zmagań ze społecznymi oczekiwaniami, obwarowaniami, które dla wielu są wciąż kontrowersyjne i nie powinny padać z ust kobiety. A ja uważam, że powinny. I pokochałam Świrszczyńską za to, że mówiła o tym wszystkim bez ceregieli już wtedy. I za to jak otwarcie nazywa ból i to co przeżyła w trakcie Powstania. Nie przebiera w słowach, oddaje koszmar tamtej rzeczywistości. A jednocześnie tak pięknie i subtelnie mówi o miłości, o emocjach…. Świrszczyńska jest człowiekiem z krwi i kości. – mówi Monika Borzym.

 

Na płycie można usłyszeć elementy jazzowe, rockowe, elektroniczne, a także popowe. Znajdą się na niej także niespodzianki – w jej nagraniu wzięli udział goście specjalni: John Scofield, jeden z najwybitniejszych gitarzystów w historii jazzu, Wojciech Waglewski, lider zespołu Voo Voo, którego będzie można usłyszeć w duecie z Moniką Borzym i Mitchell Long- „czarodziej gitary” - amerykański muzyk, specjalista jazzu, bluesa i world music. W nagraniu płyty udział wzięli także: Mariusz Obijalski (fortepian), Hubert Zemler (perkusja),Robert Kubiszyn (kontrabas i gitara basowa) i Michał Zaborski (kwartet smyczkowy). Reżyserem klipu jest Franciszek Przybylski.

 

Z wrażliwością u współczesnego człowieka bywa krucho. Mało kto zatrzymuje się, by podziwiać piękno przyrody, czyta wiersze. Współczuje. Większość oczekuje potężnych wrażeń, potężnych emocji. Myślę, że wiersz ubrany w muzykę niesie ze sobą większy ładunek emocjonalny i w tym sensie mogę mieć nadzieję, że ten projekt uwrażliwi współczesnego odbiorcę. – mówi Mariusz Obijalski.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...