Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 28.09.2017 A A A
Drugi weekend atrakcji – finiszuje 4. Festiwal Filmowy Kino Dzieci
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

W weekend – 30 września i 1 października – Kino Dzieci zaprasza do Kina Muranów, Kinoteki i 19 innych kin w Polsce. W Warszawie i Wrocławiu na widzów czekają warsztaty plastyczne, muzyczne i spotkania z wyjątkowymi gośćmi. W niedzielę uroczyste zakończenie festiwalu i ogłoszenie laureatów Kwiatu Paproci.


Widzowie Kina Dzieci uczą się beatboxingu i muzykują
W pierwszy weekend festiwalu najmłodsze dzieci beatboxowały razem z Patrykiem TikTakiem Matelą. Teraz pora na starszaki. 1 października w Kinotece dzieci obejrzą krótki film „Pan Hublot” i z pomocą Patryka spróbują udźwiękowić go bez instrumentów, korzystając tylko z własnego głosu.

 

4. Festiwal Filmowy Kino Dzieci oficjalnie zakończy się w Kinie Muranów pokazem zestawu „Chłopiec w skorupce i inne filmy krótkie”, na którym pedagodzy muzyczni – skrzypaczka Dagna Sadkowska i klarnecista Michał Górczyński – zorganizują prawdziwą orkiestrę. Po seansie krótkich historii widzowie razem z muzykami stworzą za pomocą prostych instrumentów melodie inspirowane oglądanymi filmami.


Nagrody Kwiatu Paproci i plebiscyt na ulubionego bohatera

Oficjalny pokaz zamknięcia festiwalu (1 października, godz. 16:00, Kino Muranów) to nie tylko muzykowanie, ale także ogłoszenie laureatów aż czterech nagród. Przed seansem poznamy najlepszy film konkursu filmów pełnometrażowych według widzów z dwudziestu miast. To wyjątkowa sytuacja, kiedy najlepszy film festiwalu wybiera publiczność z kilkunastu kin z całej Polski. Swoich zwycięzców wybierze także jury twórców (w składzie: Marta Karwowska, Jerzy Rogiewicz, Robert Jarosz), dziennikarzy (w składzie: Małgorzata Jakubowska, Dorota Chrobak, Agnieszka Szydłowska) i Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych (w składzie: Bolesław Drochomirecki, Wioletta Mrozek, Agnieszka Piotrowska-Prażuch, Marlena Gabryszewska). Przez cały tydzień widzowie w Warszawie i Wrocławiu głosowali także po seansach filmów krótkometrażowych na ulubionych bohaterów w zestawach. Kto skradł serca młodej widowni? Tego dowiemy się w niedzielę.

 

Wyjątkowi goście z Danii, Niemiec i Polski
Drugi weekend Kina Dzieci to także niezapomniane spotkania z twórcami filmów i książek dla dzieci. 30 września, w samo południe, w Kinotece odbędzie się pokaz siedmiu odcinków „Żubra Pompika”. Po seansie spotkanie z Tomaszem Samojlikiem – autorem książek o Pompiku oraz twórcami serialu, m. in. producentką Eweliną Gordziejuk i reżyserem Wiesławem Ziębą. Warto przynieść książki o Pompiku, będzie czas na autografy.


Także w sobotę i niedzielę, po seansach „Superagentki” spotkanie z reżyserką duńskiej animacji Karlą von Bengtson. W obydwa dni Kino Dzieci odwiedzi także nastoletnia aktorka Flora Li Thiemann, czyli filmowa Nelly z pokazywanej w konkursie filmów pełnometrażowych „Przygody Nelly”.


W zeszły weekend wielkim wydarzeniem festiwalu w Warszawie był pokaz „Basi” – 1 października widzowie we Wrocławiu będą mieli okazję zadać swoje pytania współautorce książek Zofii Staneckiej i reżyserowi serialu Łukaszowi Kacprowiczowi.


Wirtualna rzeczywistość w Galaktyce Gutenberga – wykłady Uniwersytetu Dzieci
W drugi festiwalowy weekend Kino Dzieci zaprasza w Warszawie i Wrocławiu na towarzyszące filmom prelekcje i wykłady organizowane wspólnie z Fundacją Uniwersytet Dzieci. 30 września w Kinie Muranów, po seansie filmu „Storm. Opowieść o odwadze”, wykład dr. Błażeja Popławskiego „Autostopem przez Galaktykę Gutenberga” przeniesie najmłodszych słuchaczy do okresu upowszechnienia druku, pokazując skutki tego wynalazku. 1 października w Kinotece, po filmie „Labirynt”, Paweł Gajda z Carbon Studio VR odpowie na pytanie czy i jak świat wirtualny może przeniknąć do rzeczywistości. We Wrocławiu 30 września przed filmem „Storm. Opowieść o odwadze” wstęp „Jakie zmiany wniosło wynalezienie druku?” wygłosi dr Marcin Dyś. Film „Nic bez nas” swoim wstępem opatrzy Hanna Sztwiertnia, natomiast Kamil Klimas zaintryguje dzieci prelekcją o wirtualnej rzeczywistości przed filmem „Labirynt”.


Inauguracja nowego sezonu Klubu Kina Dzieci
Na festiwalu organizatorzy po raz drugi zainaugurują odbywające się raz w miesiącu w Kinie Muranów spotkania Klubu Kina Dzieci, w którym wspólnie – dzieci i dorośli – odkrywają filmowe tajemnice. Pierwsze spotkanie Klubu odbędzie się ostatniego dnia festiwalu, czyli 1 października o 11:00 w Kinie Muranów. Widzowie obejrzą kultową czeską animację o przygodach pary uwielbiających remonty sąsiadów, czyli „Pata i Mata”. Po seansie wspólna dyskusja: czy lalka też jest aktorem? Na to pytanie i wiele innych odpowie aktorka Teatru Guliwer Joanna Borer.


Zaczytani w książkach
W drugi weekend festiwalu, w godzinach 10:30-16:00 w Kinotece, Kino Dzieci raz jeszcze zaprasza do wymienialni książek. Widzowie przynoszą przeczytane książki dla dzieci i zamieniają na inne. 30 września w Kinie Muranów od rana cykl „Bohaterowie z książkowych Zakamarków”, czyli seanse filmów „Mama Mu i Pan Wrona”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, „Tsatsiki, tata i wojna oliwkowa” poprzedzone wstępem i z warsztatami po filmach organizowanymi przez Wydawnictwo Zakamarki. Kino Muranów i Kinoteka zamienią się w miejsca, w których będzie można kupić książki ulubionych wydawców. 30 września w Kinotece zagości Wydawnictwo Media Rodzina. A w Kinie Muranów swoje stanowisko będą miały: 30 września – Wydawnictwo Zakamarki, 1 października – Wydawnictwo EneDueRabe.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Prezentujemy plakat „Młodego renifera Alexa"
Idealna propozycja na rodzinne Mikołajki! Przepiękna, urzekająca ...
Zostań Młodym Jurorem 37. Festiwalu Ale Kino!
Chcesz przeżyć niezwykłą filmową przygodę? Jesteś pasjonatem ...
Festiwal Komedii STOLICA 2019
W dniach 17 – 20 października 2019 r odbędzie się druga ...
Rozpoczyna się XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Już po raz szesnasty ożywi letnią Warszawę i powita wracających ...