Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 26.07.2018 A A A
Melodie tradycji na Jarmarku Jagiellońskim
INFORMACJA PRASOWA
fot. Marcin Pietrusza

Natalia Kukulska, Paulina Przybysz, Barbara Wrońska i Wojtek Mazolewski – to oni zmierzą się w tym roku z repertuarem tradycyjnym podczas re:tradycji – specjalnej produkcji Warsztatów Kultury na Jarmarku Jagiellońskim (17-19 sierpnia 2018, Lublin). Usłyszymy także tradycyjną muzykę z Cypru, Maroka, Norwegii, Francji, Mongolii, Bułgarii oraz ludowe melodie z całej Polski. W programie festiwalu muzyki jest jednak o wiele więcej.


re:tradycja | produkcja specjalna

To wyjątkowa produkcja Warsztatów Kultury, podczas której jak co roku spotkają się wybitni artyści polskiej sceny muzycznej z mistrzami muzyki tradycyjnej. Usłyszymy Paulinę Przybysz w repertuarze z mikroregionu kajockiego (Radomskie) razem ze śpiewaczką z Gałek Rusinowskich, Marią Pęzik w towarzystwie pań z zespołu „Gołcunecki” i kapeli Pańczaków z Adamem Tarnowskim. Pieśni z Biskupizny (Wielkopolska) zaprezentuje śpiewaczka Anna Chuda, która zaśpiewa z Barbarą Wrońską. Rzeszowskie melodie wykonają Natalia Kukulska i Helena Szpytma z Markowej, natomiast Wojtek Mazolewski wniknie do świata Lasowiaków dzięki kapeli Jurka Wrony. Wyjątkowe w tym projekcie jest to, że artyści uczą się od siebie i inspirują się nawzajem będąc w relacji mistrz-uczeń. Ich muzyka przestaje być tylko jednym zdefiniowanym gatunkiem muzycznym, a zaczyna mieć brzmienie na styku kultur i światów. Zyska zupełnie nowy wymiar, a ostateczny efekt będzie nam dane usłyszeć podczas Jarmarku.

17.08 | 19.30-21.30 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego

 

Jarmark Jagielloński będzie gościć także zagranicznych muzyków. To szansa, aby na żywo usłyszeć cypryjskie dźwięki, norweskie melodie czy marokańskie brzmienia nie ruszając się z Lublina. Ciekawą propozycją będzie także zespół łączący tradycję Francji, Bułgarii i Mongolii. Swoją reprezentację będzie miała również Ukraina. Na co się wybrać? Najlepiej na wszystko!

 

Monsieur Doumani | Cypr

Ten cypryjski zespół został założony w 2011 r. w Nikozji przez Antonisa Antoniou grającego na tzourasie, Angelosa Ionasa, gitarzystę oraz Demetrisa Yiasemidesa, którego orężem jest puzon i flet. Członkowie grupy wywodzą się z różnych środowisk muzycznych, ale łączy ich cypryjska tradycja. Monsieur Doumani tworzy muzykę czerpiącą inspirację ze społeczeństwa i niestabilnej kondycji współczesnego świata. Tożsamość projektu wyznaczyły tradycyjne utwory cypryjskie w charakterystycznym dla nich niepowtarzalnym stylu.

18.08 | 19.30-20.30 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego

 


Violons Barbares | Bułgaria, Francja, Mongolia

Tych trzech muzyków, każdy z innego środowiska, prezentuje oryginalne kombinacje tradycji muzycznych swoich krajów. Zręcznie łączą mongolskie skrzypce morin chuur, bułgarską gadułkę oraz perkusję z umiejętnościami wokalnymi.Repertuar grupy stanowią w większości utwory tradycyjne, które zabierają nas w podróż przez daleki świat: na grzbietach dzikich mongolskich koni pogalopujemy przez melodyjną i romantyczną Francję aż do Bułgarii, po drodze odwiedzając także wszystkie krainy leżące pomiędzy tymi trzema państwami.

18.08 | 20.30-21.45 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego

 


Grupa Cherifa | Maroko

Utwory i pieśni wykonywane przez zespół traktują o życiu codziennym, problemach społecznych,wspólnocie, tolerancji, miłości, młodych ludziach, kobietach. Wszystko to w języku tamazight z regionu Atlasu Średniego. Członkowie grupy ubrani w tradycyjne stroje używać będą ludowych instrumentów charakterystycznych dla tego regionu: bębna, loutar (lutni o trzech strunach) i instrumentu violent. Obecnie Grupa Cherifa składa się z 7 osób w tym z kilku młodych artystów, którzy wraz ze starszymi muzykami pracują nad przekazem i ciągłością pieśni tamazight.

19.08 | 14.00-15.30 | Plac przed Trybunałem Koronnym

 


Trio Drewo | Ukraina

To mieszanka tradycyjnych pieśni ze Wschodniej Ukrainy oraz tradycyjnych ukraińskich instrumentów takich jak kobza, bandura czy torban. Nadiya Rozdabara i Nina Rewa, członkinie grupy Drewo ze wsi Kriaczkiwka, wraz z Jurijem Fedynskym wystąpią jako Trio Drewo, prezentując wiele znanych pieśni ludowych z Połtawy. Podczas koncertu Jurij Fedynskyj, twórca Kobzarskiego Taboru na Ukrainie, wykona również pieśni na tradycyjnym ukraińskim torbanie, kobzie i bandurze.

19.08 | 16.00-17.30 | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, II piętro – sala widowiskowa

 


Raabygg | Norwegia

Dziewczyny z Raabygg „wezmą nas za rękę” i poprowadzą ścieżkami muzyki ludowej prosto z wiosek południowej Norwegii. Tradycyjna muzyka norweska jest chropowata, delikatna, taneczna, zabawna i piękna. Trio gra na kilku instrumentach i proponuje wyjątkowe muzyczne aranżacje.Artystki miały okazję spotkać wielu starszych bohaterów południowej Norwegii, z regionu znanego jako Raabyggelaget. Uczyły się grać w salonach swoich domów, słuchając baśni przy stołach nakrytych szydełkowymi obrusami. Tę atmosferę będzie można poczuć na ich koncercie w Lublinie.

19.08 | 20.00-21.00 | Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów


Jarmark Jagielloński nie mógłby się odbyć bez Jarmarkowych Potańcówek, które zaczynają się tuż po zachodzie słońca. Tak też będzie w tym roku. Przez trzy wieczory festiwalu będziemy mogli tańczyć na deskach do muzyki granej na żywo przez najlepsze wiejskie kapele, bądź młodych artystów uczących się od wiejskich mistrzów.


Potańcówki Jarmarkowe

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na prace Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, która składa się z miłośników muzyki tradycyjnej, muzyków chcących rozwijać swoje umiejętności, tak profesjonalistów jak i amatorów. Orkiestra, która co roku podczas nocnych potańcówek gra muzykę tradycyjną, tym razem przygotuje i zaprezentuje także melodie legionowe, które zachowały się w repertuarze wiejskich orkiestr dętych na Lubelszczyźnie. Usłyszymy również pochodzące z tego regionu polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty.Potańcówkową innowacją będzie także występ Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, która zaprezentuje repertuar wojenny i okresu międzywojnia, nie rezygnując przy tym z muzycznych wątków ludowych.Na dechach wystąpi także kapela Braci Pańczaków z Adamem Tarnowskim reprezentując muzykę Polski Centralnej. Usłyszymy też Kapelę Zdzisława Marczuka, jednego z najwybitniejszych muzykantów Polesia Lubelskiego, multiinstrumentalisty i samouka. Kapela Gołoborze zagra dla nas melodie z dorzecza Prosny, znajdującego się w mikroregionie Wielkopolski. Do szalonego wirowania w rytm oberków, polek, mazurków i kujawiaków zaprosi nas Trio WoWaKin. Usłyszymy też rodzinną kapelę Mażurki, Kapelę Dudziarską Manugi z Bukówca Górnego, Kapela Diabubu oraz ukraińską US Orchestra.
Przy muzyce granej na żywo, będzie można bawić się do późnych godzin nocnych wirując przy akompaniamencie ludowych melodii.


17-19.08 | 22.00-2.30/3.00 | Plac przed dawnym Teatrem Andersena

17.08 Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, kapela Braci Pańczaków z Adamem Tarnowskim, Kapela Zdzisława Marczuka, Kapela Gołoborze

18.08 Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Trio WoWaKin, Mażurki

19.08 Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca Górnego, Kapela Diabubu, US Orchestra


Przez cały czas trwania festiwalu, od piątku do niedzieli, na uliczkach Starego Miasta w Lublinie będzie można także usłyszeć tradycyjne melodie grane przez kapelę Timingeriu, Teatr Makata, kapelę Zdzisława Marczuka z Zakalinek, Kapelę Dudziarską Manugi z Bukówca Górnego, kapelę Biskupianie z Domachowa i Okolic, Kapelę z Jarosławia i okolic oraz Kapelę Diabubu. Spacerując między straganami Jarmarku Rękodzielniczego, będziemy mogli poczuć rytm, którym tętniła kiedyś wieś.


Jarmark Jagielloński to miejsce i czas gdzie można spotkać wciąż żywą tradycję. Festiwal ten dotyczy bowiem kultury tradycyjnej, która przedstawiana jest na wielu płaszczyznach – od sztuki ludowej, poprzez muzykę, śpiew i taniec po zabawę, ludyczność powiązaną z nauką i edukacją. To trzydniowe spotkanie z tradycją bogate jest zarówno w formy źródłowe, jak i nawiązania do nich – kładąc nacisk na to, co autentyczne, nie zapomina także o potencjale współczesności. Zapraszani do Lublina artyści to nie tylko wiejscy twórcy ludowi, ale również młodzi ludzie, świadomie odbierający i czerpiący ze skarbnicy kultury tradycyjnej.


Stare Miasto w Lublinie w dniach 17-19 sierpnia 2018 po raz dwunasty wypełni tradycyjna muzyka, taniec i rzemiosło. Starannie wyselekcjonowana sztuka ludowa rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej zachwyci przechodniów, którzy nie tylko będą mogli zobaczyć co wyszło spod rąk twórców, ale też nauczą się od nich tworzyć tradycyjne wzory i przedmioty codziennego użytku. Już wkrótce rozpocznie się Jarmark Jagielloński w Lublinie, trzydniowe święto tradycji i kultury ludowej w Polsce.


Cały program oraz szczegółowe informacje wkrótce będzie można znaleźć na stronie internetowej www.jarmarkjagiellonski.pl

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
RMF w wersji online
Wielkimi krokami zbliża się XIX Rock May Festival w wersji ...
Muzyka na jubileuszowym Krakowskim Festiwalu Filmowym
Nie spotkamy się w tym roku pod Wawelem na plenerowych pokazach ...
Nowy album DIVINE WEEP w czerwcu
Długo oczekiwany, nowy album Divine Weep ukaże się już 8 ...