Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 06.08.2019 A A A
Fruit Chan gościem Pięciu Smaków
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Organizatorzy festiwalu Pięć Smaków podało pierwszego gościa zaproszonego na 13. edycję imprezy. Fruit Chan, legenda niezależnego kina z Hongkongu przyleci do Warszawy na Master Class towarzyszący retrospektywie jego filmów. Będzie to pierwsza w Polsce możliwość spotkania tego niepokornego i zawsze idącego pod prąd artysty oraz obejrzenia kluczowych dla okresu przekazania Hongkongu Chinom filmów.


Fruit Chan pojawił się w hongkońskim kinie w najmniej spodziewanym momencie (w drugiej połowie lat 90.)  i w nietypowy dla tej kinematografii sposób (jako twórca niezależny). Przełomowe "Made in Hong Kong", pokazane na 11. Pięciu Smakach w 2017, Chan nakręcił na resztkach taśmy filmów, przy których asystował. Obraz nie miał budżetu ani gwiazd, ale miał to, czego już wtedy coraz częściej brakowało w hongkońskich filmach – duszę i wściekłą energię rozedrganego miasta, które miało wkrótce zostać przekazane Chinom. Autentyzm „Made in Hong Kong" zachwycił, film stał się sensacją i został obsypany nagrodami, co otworzyło Chanowi drogę do dalszej kariery. Jego kolejne filmy opowiadają o Hongkongu i jego mieszkańcach u progu wielkich przemian. Skomplikowana relacja Hongkongu z Chinami stanowi tło historii jego słynnych trylogii z końca lat 90.: trylogii transformacji i trylogii prostytucji. Fruit Chan powrócił do tematu tożsamości Hongkongu w 2018 filmem "Three Husbands", który również pokażemy w ramach retrospektywy.

 

Twórczość Fruit Chana to nie tylko wybitne filmy, ale także cenny dokument epoki, który pozwala zrozumieć specyfikę Hongkongu oraz emocje jego mieszkańców nie tylko na przełomie wieków, ale także dzisiaj, gdy ulice miasta stały się miejscem szerokich protestów społecznych.

 

Sprzedaż karnetów na 13. edycję Festiwalu Filmowego Pięć Smaków rozpoczęła się 5 sierpnia i potrwa do 20 października lub wyczerpania puli.

 

Podczas 13. edycji odbędzie się znacznie więcej seansów filmowych - projekcje, co najmniej w pierwszej połowie festiwalu, obywać się będą od godzin porannych. Warto więc już teraz pomyśleć o urlopie!

 

Od 21 sierpnia dostępne będą karnety weekendowe, na seanse w dniach 15-17 listopada, przeznaczone specjalnie dla widzów spoza Warszawy, którzy nie mogą uczestniczyć w całości festiwalu. Szczegółowy program festiwalu zostanie ogłoszony w połowie października.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Bogusław Linda w zwiastunie teledysku O.S.T.R. i Sebastiana Fabijańskiego!
Najpopularniejszy polski raper i legenda polskiego kina w jednym ...
Splat!FilmFest 5
Nadciąga największy w Polsce festiwal nowego kina grozy, fantastyki ...
Laureaci 13. Sputnika
Jury w składzie: Przewodniczący Filip Bajon, Olga Chajdas oraz ...
Ukraina! Festiwal Filmowy
Kino ukraińskie, będące aktualnie w fazie rozkwitu, z roku ...