Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.09.2019 A A A
CHELSEA zagra u Pameli
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Radosław Sass / Materiał prasowy

W poniedziałek (23.09.2019) w toruńskim Hard Rock Pubie Pamela wystąpi kultowa, angielska formacja - Chelsea. Będzie to jedyny polski koncert na europejskiej trasie londyńczyków. Wieczór otworzy Smogs, który to zespół tego wieczoru będzie miał premierę swojego debiutanckiego krążka. Wstęp na to wydarzenie jest biletowany.


CHELSEA

 

Początek zespołu to sierpień 1976, kiedy October zamieścił ogłoszenie w Melody Maker poszukując muzyków do współpracy. Na jego propozycję odpowiedzieli: gitarzysta William Broad (znany później jako Billy Idol), basista Tony James (z London SS) oraz perkusista John Towe (również z London SS). 18 października grupa już pod nazwą Chelsea zadebiutowała u boku Throbbing Gristle w londyńskim ICA (Institute of Contemporary Arts). W listopadzie skład rozpadł się – Broad, James i Towe utworzyli Generation X. Na ich miejsce przyszli: Marty Stacey (gitara), Bob Jessie (gitara basowa) i Carey Fortune (perkusja).

 

W pierwszej połowie 1977 po odejściu Jessie'go i Stacey'a do Octobera i Fortune'a dołączyli: gitarzysta James Stevenson i basista Henry Daze (Henry Badowski). W tym składzie muzycy nagrali pierwszy singel "Right to Work", który ukazał się w czerwcu. Po nagraniu i wydaniu drugiego singla "High Rise Living" (październik), skład uległ kolejnej zmianie – odeszli Daze i Fortune, których zastąpili: Dave Martin (gitara), Geoff Myles (gitara basowa) i Steve J. Jones (perkusja). W przerwach między koncertami muzycy nagrali trzeci singel "Urban Kids" (w międzyczasie na miejsce Jonesa przyszedł Chris Bashford), który został wypuszczony w sierpniu 1978. 26 czerwca 1979  ukazał się debiutancki album Chelsea, a muzycy razem z The Clash i The Police zagrali szereg koncertów w Wielkiej Brytanii oraz na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Z racji tego, że debiutancka płyta nie zawierała nagrań z singli wytwórnia zadecydowała o wydaniu ich (1980)  na drugim albumie Alternative Hits (w Stanach Zjednoczonych pod tytułem No Escape, ponieważ okładka stworzona przez Chrisa Bashforda została uznana za niecenzuralną), który zawierał również kilka nowych piosenek (single: "No-One's Coming Outside" oraz "No Escape").

 

Po koncercie w londyńskiej Notre Dame Hall (2 maja 1980) skład zespołu uległ po raz kolejny rozpadowi. James Stevenson dołączył do Generation X, natomiast Martin i Myles utworzyli grupę The Smart. October i Bashford odbudowali Chelsea przyjmując do niej Barry'ego Smitha, Steve'a Ace'a oraz Mike'a Howella. W tym wydaniu grupa została uwieczniona w filmie Urgh! A Music War (reż. Derek Burbidge). W grudniu 1980 wszyscy muzycy odeszli z zespołu.

 

W styczniu 1981  October nawiązał współpracę z perkusistą Solem Mintzem, basistą Timem Giffinem oraz gitarzystami: Stephenem Courfieldem i Nicem Austinem (Austin stał się współautorem wielu utworów zespołu). Jej efektem stał się nowy singel "Rockin' Horse" wydany w maju. Po wydaniu singla grupę opuścił Courfield, a zespół stał się kwartetem. Podczas koncertu w londyńskim Fulham Greyhound na gitarze basowej zagrał gościnnie Sting, zastępując na ten jeden występ Tima Griffina, który odszedł dzień wcześniej. We wrześniu na miejsce Griffina dołączył Paul "Linc" Lincoln. W 1982 muzycy wzięli udział w trasie "So What Tour" razem z Anti-Nowhere League, a także nagrali trzeci album Evacuate (z perkusistą Malcolmem Aslingiem) ciepło przyjęty przez krytyków muzycznych.

 

W latach 1984-1989 przez grupę przewinęli się muzycy tj. Jon Thurlow (gitara), Young Willy (gitara), Peter Dimmock (gitara basowa), Geof Colvill (perkusja), Phoenix (gitara), Tim Briffa (gitara), Jonnie Dee (gitara), Paul Lincoln (gitara basowa), Jamie Abethell (perkusja) czy Steve Tannett (gitara) z którymi October nagrał trzy płyty studyjne: Original Sinners (1985), Rocks Off (1986) i Underwraps (1989; z gościnnym udziałem Toppera Headona z The Clash).

 

W 1992 do zespołu powrócił Nic Austin. Oprócz niego i Octobera grupę tworzyli basista Mat Sargent i perkusista Stuart Soulsby. W kwietniu 1993 ukazał się kolejny album The Alternative. Zanim Chelsea rozpoczęła trasę koncertową po Wielkiej Brytanii i Europie przyjęto drugiego gitarzystę Roba Millera. Jako kwintet zespół zarejestrował materiał na kolejną płytę Traitors Gate, który ukazał się w sierpniu 1994. W międzyczasie Sargent zaczął udzielać się jako basista w grupach: Sham 69 i Splodgenessabounds. W październiku 1999 Chelsea w swoim klasycznym składzie: October, Stevenson, Martin, Myles i Bashford zagrała trasę po Stanach Zjednoczonych zatytułowaną "Social Chaos Tour". W latach 2000-2001 grupa (bez Martina) zagrała na "Punk Aid" w "The Garage" (Londyn, wrzesień 2000), na festiwalu "Holidays in the Sun" (2001), i w 100 Club (Londyn, wrzesień 2001). Na czas koncertów w Niemczech, Francji oraz Czechach do zespołu dołączył basista Buzzcocks Tony Barber. 6 grudnia 2005 ukazał się album Faster, Cheaper and Better Looking z nowym materiałem.

Kolejne płyty to:

Looking (2005, Captain Oi! Records),

Saturday Night Sunday Morning (2015, Westworld Records),

Mission Impossible (2017, Westworld Records).

 

Obecnie zespół występuje w składzie: Gene October, Nic Austin, Mat Sargent oraz perkusista Steve Grainger.

 

Kolekcjonerskie wejściówki można nabyć w przedsprzedaży:

- do 22.09.2019 - 30 zł

- w dniu koncertu - 40 zł

 

Bilety można kupić w Hard Rock Pubie Pamela (Toruń, ul. Legionów 36). Ilość wejściówek jest ściśle limitowana.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
RMF w wersji online
Wielkimi krokami zbliża się XIX Rock May Festival w wersji ...
Muzyka na jubileuszowym Krakowskim Festiwalu Filmowym
Nie spotkamy się w tym roku pod Wawelem na plenerowych pokazach ...
Nowy album DIVINE WEEP w czerwcu
Długo oczekiwany, nowy album Divine Weep ukaże się już 8 ...