Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.10.2019 A A A
Wyznacz sobie jasny cel
Źródło: Służba Więzienna
Źródło: Służba Więzienna

Zakończył się XXI Ogólnopolski Przegląd Muzyki Więziennej „Blues zza krat”. W nowej, odświeżonej formule, poszerzonym składzie jury i muzykującymi skazanymi z całej Polski.


Koncert „na żywo”


8 października na wojkowickiej scenie zagrało na żywo 8 zespołów z całej penitencjarnej Polski oraz 2 wokalistów. To ewenement w skali kraju. Wojkowicki „Blues zza krat” to wydarzenie muzyczne, które poprzedza katowicką „Rawę Blues Festival”, i taki cel przyświecał organizatorom pierwszego konkursu przed wieloma laty. Spośród zgłoszonych do konkursu reprezentacji po przesłuchaniach „na żywo” profesjonalne jury wyłania zwycięzcę. Tegorocznym gościem specjalnym był bluesowy zespół KSW 4 BLUES, który –zgodnie z tradycją przeglądu - dał koncert.

 

Resocjalizacja


W festiwalu biorą udział zespoły muzyczne oraz soliści odbywający karę w jednostkach penitencjarnych w całej Polsce. Nierzadko zdarza się, że w skład zespołu wchodzi funkcjonariusz Służby Więziennej, który muzykuje razem ze swoimi podopiecznymi, lub też – sam mając muzyczne wykształcenie czy grając we własnym zespole po służbie – jest muzycznym opiekunem grupy.


„Wyznacz sobie jasny cel”


Tegoroczny koncert rozpoczął utworem instrumentalnym „Mały” z Zakładu Karnego w Zabrzu. Po nim koncertował jastrzębski Tooloud. „Wyznacz sobie jasny cel” – śpiewał Darek, wokalista zespołu i wychowawca, który wraz ze skazanymi przyjechał na przegląd z ZK Jastrzębie – Zdrój. Na scenie pojawili się także skazani z zakładów karnych w Nysie, Strzelcach Opolskich, Wojkowicach czy Głogowie. Ale to nie oni zdobyli najwyższe uznanie profesjonalnego jury. Pierwsze miejsce przyznano zespołowi z ZK Racibórz, w którym na perkusji – w części pozakonkursowej – zagrał wychowawca i opiekun grupy kpt. Tomasz Brzozowski.


Jak podkreślał przewodniczący jury, redaktor naczelny kwartalnika Twój Blues, Andrzej Matysik godne uwagi jest to, że skazani sami komponują i piszą teksty utworów. Penitencjarzyści z kolei widzą w niebanalnych utworach pracę, autorefleksję i proces dążenia do zmiany.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Kolejna muzyczna perła Złotej Serii Nagrań Beaty Szałwińskiej!
Na przekór niewrażliwości naszych czasów, obojętności na ...
Festiwal Eufonie po raz piąty przybliży muzykę krajów Europy Środkowo-Wschodniej
750 artystów z 12 krajów, utwory 44 kompozytorów z 15 państw, ...
Rawa Blues Festival: Rodzinny festiwal zagości w katowickim Spodku już po raz 41
7 października w katowickim Spodku odbędzie się 41 edycja ...
4. Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej w Lublinie
Początek sierpnia to czas, w którym po raz kolejny przypomnimy ...