Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 21.04.2020 A A A
#HOP HOP CHALENGE TRWA NADAL. MATEUSZ DAMIĘCKI SKACZE DLA KOLEJNYCH DZIECI Z SMA
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Nawet epidemia koronawirusa nie zatrzymała Mateusza Damięckiego i tysięcy darczyńców. Zbiórka ponad 9 milionów złotych na najdroższy lek świata ratujący życie Kacperka Boruty, chorego na rdzeniowy zanik mięśni, zakończyła się sukcesem. Aktor od końca marca intensywnie wspierał zbieranie środków, inicjując w mediach społecznościowych skakankowy #hophopchallenge, do którego dołączyły gwiazdy sportu, aktorzy, zespoły teatralne, szkoły tańca, hotele, strażacy, personel szpitali, uczniowie i pracownicy szkół i przedszkoli, a także setki zwykłych ludzi. Sam Damięcki wyskakał już ponad 100 tysięcy skoków, ale to nie koniec, ponieważ są inne dzieci chore na SMA, którym może pomóc kosztowna terapia genowa z USA. Teraz aktor zakłada skarbonki dla kolejnych małych pacjentów i zachęca wszystkich, by pomagać.


Blisko 3 miesiące temu Damięcki postanowił pomóc Kacperkowi Borucie i ogłosił na Facebooku, że za każdą złotówkę wpłaconą na jego leczenie wykona jeden skok na skakance. Skąd taki pomysł? - W ramach przygotowań do roli Goldena w filmie Furioza odbywałem intensywne treningi skakankowe. Od tamtej pory te ćwiczenia stały moją codziennością i pomagają mi w utrzymaniu dobrej formy. Chciałem zachęcić ludzi do pomagania, a jednocześnie do dbania o własną kondycję – wyjaśnia Mateusz Damięcki.

 

Do pierwszego pomysłu, dołączył wkrótce kolejny. Aby zachęcić jak najwięcej osób do wsparcia, z pomocą koleżanek z grupy Skakanka z Damięckim, Karoliny Dziedzianowicz i Marysi Zmyślonej, aktor rzucił na Facebooku wyzwanie #hophopchallenge, które podjęli m.in. Barbara Kurdej - Szatan, Maria Dębska, Tomasz Karolak, Łukasz Nowicki, Arkadiusz Smoleński, Modest Ruciński, Artur Boruc, Artur Szpilka, Andrzej Fonfara, Wojciech Herra.

 

- Dziękuję wszystkim osobom, które wzięły udział w #hophopchallenge, przekazywały sobie informacje i wpłaciły pieniądze dla Kacpiego. Jestem też wdzięczny dziennikarzom i mediom za pomoc w nagłośnieniu akcji. Zebranie tak gigantycznej kwoty wydawało się abstrakcją, ale w Polakach drzemie wielka siła i chęć pomagania. To nasze ogromne, wspólne zwycięstwo, a przede wszystkim realna szansa dla Kacperka na powrót do zdrowia – podkreśla aktor.

 

Choć z powodu epidemii chłopiec nie może polecieć do Stanów Zjednoczonych, terapia dojdzie do skutku. Rodzice Kacperka szukali rozwiązania i je znaleźli - lek dla dziecka jest właśnie produkowany, będzie sprowadzony do Polski i podany w lubelskim szpitalu.

 

- W Polsce są jeszcze inne dzieci chore na SMA, które potrzebują pomocy, a odzew na #hophopchallenge utwierdził mnie w przekonaniu, że akcję należy kontynuować. Zakładam skarbonki dla kolejnych dzieci, skaczę dla każdego po 1000 skoków i nieustannie zachęcam wszystkich do wsparcia. Teraz walczymy o pozytywny finał zbiórki dla Frania Marcinkowskiego i Wojtusia Howisa. Kolejną skarbonkę założyłem dla Hani Łączkowskiej. Liczy się każda nawet niewielka wpłata, a czas odrywa bardzo ważną rolę, ponieważ terapia jest skuteczna tylko wtedy, gdy dziecko przyjmie ją przed ukończeniem 2. roku życia. Wiem, że czasy są ciężkie, ale tylko wzajemna życzliwość i solidarność pomoże nam je przetrwać - apeluje Damięcki. I dodaje: Gdy pracowałem nad rolą do filmu Furioza, czułem, że będzie dla mnie punktem zwrotnym zarówno w karierze aktorskiej, jak i w życiu prywatnym, ale nie przypuszczałem, że doprowadzi do tej niesamowitej akcji pomocowej dzieciom z SMA, do której dołączają tysiące ludzi.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Wyobraźnia nie ma granic!
Czy można wymyślić sen, dzięki któremu twoja nowa siostra ...
Matteo Garrone wizjonersko opowiada baśń, którą kochają pokolenia
Matteo Garrone jest dwukrotnym laureatem nagrody Grand Prix na ...
Delegacja leśnych mieszkańców rusza na ocalenie klimatu!
Kiedy zmiany klimatyczne nadchodzą wielkimi krokami, czas na ...