Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 05.11.2011 A A A
Gra o zdrowie
redakcja
chidsey

Przywracanie niepełnosprawnemu dziecku prawidłowych funkcji ruchowych to długotrwały i wyczerpujący proces. Dzięki programowi KINECT innowacja w rehabilitacji! powrót do zdrowia może być zdecydowanie przyjemniejszy.


Szpitalne oddziały onkologii dziecięcej nikomu z nas nie kojarzą się z miejscami interaktywnej rozrywki. Zwykle panuje na nich cisza, a odwiedziny nie sprawiają, że myślimy o rozgrywkach olimpijskich, czy męczącej grze w tenisa. Ostatnio przestało to być jednak takie oczywiste. Dzięki programowi KINECT innowacja w rehabilitacji! chorzowskiej fundacji na rzecz dzieci z chorobą nowotworową Iskierka, mali pacjenci mogą w duchu zdrowej rywalizacji powracać do formy.

 

Kinect to ostatnio najprężniej rozwijany projekt Microsoft. Jak mówią jego twórcy - „technologia przyszłości, obok której nie można przejść obojętnie”. Gracz, który pokusi się skorzystać z możliwości oferowanych przez twórców tego, bez wątpienia, pożytecznego wynalazku, nie potrzebuje żadnych kontrolerów, kabli, czy innych dodatkowych urządzeń, by zapamiętać się w świecie interaktywnej rozrywki. Tutaj głównym sterownikiem jest ludzkie ciało. Wystarczy odrobina chęci i duży ekran. Wykonywane podczas gry ruchu są intuicyjne i podobnie jak w przypadku prawdziwych sportowych rozgrywek angażują do zabawy całe ciało. Właśnie dlatego technologia ta niezwykle przypadła do gustu dzieciakom z oddziałów onkologicznych, które nie zawsze bywają zachwycone standardową, wyczerpującą rehabilitacją. Skoro zatem można połączyć przyjemne z pożytecznym, czemu nie?!

 

Pierwsze zestawy technologii Kinect fundacja Iskierka przekazała w 2010 roku dziecięcym oddziałom onkologicznym w Katowicach i Chorzowie. Był to swego rodzaju Gwiazdkowy upominek dla najmłodszych, którzy ten rodzinny czas musieli spędzić w szpitalnych łóżkach. Dzieci od razu zainteresowały się technologiczną nowinką. Gry przygodowe, rozgrywki sportowe czy możliwość rozwijania umiejętności tanecznych robią furorę. Obecnie Kinect  dotarł także na oddziały w Zabrzu, Łodzi, Lublinie, Krakowie, Szczecinie oraz Wrocławiu, a to jeszcze nie koniec. Fundacja ma w planach przekazanie zestawów do wszystkich ośrodków leczenia chorób onkologicznych u dzieci w kraju.

 

„Pewne  jest to, że takie rozwiązanie skutecznie pomaga i widać już tego efekty. Dostajemy informacje zwrotne od lekarzy, psychologów, pedagogów. Obserwujemy też, jak fantastyczne Kinect ma zastawanie w procesie wsparcia psychologicznego, odreagowania stresu towarzyszącego chorobie, komunikacji zarówno z rodzicami jak i personelem medycznym" – mówią przedstawiciele fundacji Iskierka.

 

Oby więcej takich inicjatyw!

 

Więcej możliwości jakie niesie ze sobą technologia Kinect możecie zobaczyć tutaj:

 

 

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (3)
PODOBNE TEMATY
Ranking: Najciekawsze gry na podstawie filmów i programów telewizyjnych
Złota zasada rynku sztuki i rozrywki mówi: jeśli coś generuje ...
FARMING SIMULATOR 19 Z MILIONEM SPRZEDANYCH EGZEMPLARZY W ZALEDWIE 10 DNI!
Farming Simulator 19 nie przestaje zaskakiwać! Pomimo premiery ...
BOHATEROWIE WIEDŹMIŃSCY POWRACAJĄ NA PUZZLACH 17 GRUDNIA
Geralt, okrzyknięty przez Tygodnik Powszechny Najsłynniejszym ...
GAMES FOR IMPACT. GRY WIDEO, KTÓRE ZMIENIAJĄ ŚWIAT NA LEPSZE
W dniach 30 listopada – 1 grudnia w Warszawie odbędzie się ...