Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 25.08.2023 A A A
Trwają zdjęcia do filmu Macieja Sobieszczańskiego „Brat”
Redakcja
Foto: Łukasz Bąk | Źródło: Materiał prasowy

"Brat" powstaje na podstawie scenariusza nagrodzonego Nagrodą Kieślowskiego. W obsadzie filmu znajdziecie świetnych aktorów, jak: Agnieszka Grochowska, Jacek Braciak, Tomasz Schuchardt i Julian Świeżewski! W rolach głównych zadebiutują młodzi aktorzy, wybrani w wielomiesięcznym castingu: Filip Wiłkomirski i Tytus Szymczuk. Film trafi na ekrany kin w 2024 roku.


O czym opowiada film „Brat”?

„Brat” to pełna emocji opowieść o nastoletnim zawodniku judo, który walczy o przetrwanie swojej rodziny po tym, jak jego ojciec trafił do więzienia.  14-letni Dawid (Filip Wiłkomirski) mógłby zostać mistrzem judo, gdyby nie jego wybuchowy temperament i agresja, które trudno mu kontrolować. To jedyne dziedzictwo, jakie ma po swoim brutalnym ojcu (Jacek Braciak), który odsiaduje wyrok w więzieniu. Dawid stara się spełnić oczekiwania matki (Agnieszka Grochowska), jednocześnie opiekując się swoim 9-letnim bratem Michałem (Tytus Szymczuk). Dostaje szansę, by odmienić swoje życie, kiedy zostaje zaproszony na ważny turniej judo w Gdańsku. Ale czy ma w sobie to, czego trzeba, aby wykorzystać tę jedyną w życiu okazję?

 

O twórcach i scenariuszu do filmu „Brat”

 

„Od dawna myślałem o historii na temat dojrzewania, kiedy wszystko dzieje się po raz pierwszy, kiedy marzenia zmieniają się w cel i kiedy przez chwilę wydaje się, że wszystko jest możliwe, jeśli tylko wystarczająco się tego pragnie. Ten film może być inspiracją dla wielu, by wierzyć, marzyć i nigdy się nie poddawać”, mówi reżyser Maciej Sobieszczański, laureat festiwali w Berlinie i Locarno, twórca m.in. międzynarodowo docenionej produkcji „Zgoda”.

Maciej Sobieszczański i Grzegorz Puda, autorzy „Brata”, byli wielokrotnie nagradzani za swój scenariusz, co zapowiada doskonały materiał literacki, tworzący fundament filmowej opowieści. Zdobyli m.in. nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz z Europy Wschodniej, a znakomite grono jurorów przyznających tę nagrodę, do których należał m.in. producent „Thelmy i Luizy” i „Misji”, w uzasadnieniu werdyktu napisało o „Bracie”: „To pełne emocji studium braterskiej relacji w obliczu wielkiej presji. Scenariusz, który wyróżnia się jako dzieło wyjątkowo poruszające, przedstawiające realistyczną i uniwersalną historię dramatycznych zmagań rodzinnych.”
Za kamerą stanęła wybitna autorka zdjęć Jolanta Dylewska, o scenografię zadba nagrodzona EMMY Ewa Skoczkowska. 

O aktorach filmu „Brat”

 

W rolę matki chłopców wcieli się Agnieszka Grochowska, która ostatnio na nowo rozpaliła zainteresowanie widzów rolą w „Dniu matki” w reżyserii Mateusza Rakowicza. Trenera judo zagra Julian Świeżewski („25 lat niewinności”, „Filip”), który z Maciejem Sobieszczańskim spotkał się już na planie filmu „Zgoda”. Partnerować im będzie Tomasz Schuchardt („Wielka woda”) i Jacek Braciak („Różyczka”, „Wołyń”). 

Główne role w „Bracie” tworzą młodzi aktorzy, których prowadzenie jest niezwykle wymagającym wyzwaniem dla reżysera. Ich poszukiwania zajęły Maciejowi Sobieszczańskiemu blisko osiem miesięcy, a na castingach, organizowanych w całym kraju, pojawiły się setki dzieci i nastolatków. 

Wybrani z castingu Filip Wiłkomirski (filmowy Dawid) i Tytus Szymczuk (w roli Michała) to utalentowani młodzi zawodnicy judo. Tytus pierwsze doświadczenia na macie zdobywał już od trzeciego roku życia, wygrywając liczne medale, a obecnie odnosi pierwsze sukcesy na międzynarodowych zawodach i campach, a w 2023 roku liczy na zdobycie TOP 3 w International Judo League w swojej kategorii wiekowej. Z kolei Filip jest jednym z najzdolniejszych zawodników judo w swojej kategorii wiekowej, wielokrotnie triumfował na prestiżowych międzynarodowych zawodach w kraju i za granicą. Wśród rówieśników wyróżnia się nie tylko wyjątkowo bogatym wachlarzem opanowanych technik, ale przede wszystkim dojrzałością sportową i inteligencją na macie.

Większość zdjęć do filmu powstanie w Żyrardowie, do którego filmową ekipę „Brata” sprowadziła uroda miasta i przychylność dla filmowców.


Dystrybucja Monolith Films

 

Film powstaje przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Warszawskiego i Mazowieckiego Funduszu Filmowego, Gdańskiego Funduszu Filmowego, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz studia postprodukcyjnego Orka. Partnerem filmu jest Miasto Żyrardów.

 

Źródło informacji: Materiał prasowy

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
„Jedno życie” zobaczymy jako film otwarcia przeglądu filmowego Kino Na Granicy w Cieszynie
Uroczysta premiera „Jednego życia” odbędzie się 15 maja ...
Afrykańskie Nowe Fale w programie 24. MFF mBank Nowe Horyzonty
Stara zasada promocji głosi, że „lepiej nie zaczynać od ...
Pierwsze francuskie produkcje Warner Bros. Discovery dla platformy streamingowej Ma
Warner Bros. Discovery zaprezentowało trzy pierwsze francuskie ...