Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.10.2023 A A A
Ursynów komediową stolicą Polski
Redakcja
Uczestnicy przeglądu PKS: (od lewej) kabaret Pomoże, kabaret Twins+ i zwycięzcy PKS 2023 Klub Szyderców BIS oraz Piotr Wojteczek i Paweł Reszela | Fot. DOK Ursynów

Przez 4 dni Dzielnicowy Ośrodek Kultury URSYNÓW gościł u siebie stand up’erów, komików i formacje kabaretowe z całej Polski. W corocznym przeglądzie PKS publiczność nagrodziła Klub Szyderców BIS z Poznania.


Już po raz VI w Warszawie, w dniach 12 – 15 października, odbyła się impreza, która łączy ze sobą rozmaite nurty i dziedziny komizmu. Zróżnicowany program Festiwalu Komedii STOLICA wypełniają spektakle, warsztaty, występy estradowe oraz konkurs kabaretowy. Ten ostatni jest kontynuacją znanego wcześniej Przeglądu Kabaretów Stolica czyli PKS.

 

Dobra Zmiana wygrywa PKS!

W ramach tegorocznego PKS-u w sobotni wieczór rywalizowały ze sobą trzy formacje kabaretowe. Zwycięzca ubiegłorocznego przeglądu - Kabaret Pomoże z Gdańska zabrał widownię m.in. w podróż wehikułem czasu przez historię Polski. Siostry Kłosek z duetu Twins + zaprosiły z kolei do piekła i na kopalnianą sztychtę, prezentując skecze w gwarze śląskiej. Trzecim uczestnikiem konkursu był poznański Klub Szyderczów Bis. I to właśnie on zwyciężył przegląd za sprawą muzyczno-satyrycznego, pełnego piosenek programu „Muzeum Dobrej Zmiany”.  

Starcie stand’uperów

Tegoroczna edycja festiwalu była również polem starcia dla stand’uperów. Tej formie komizmu został poświęcony piątkowy wieczór. W ramach Open Mic’u o uwagę publiczności walczyło czterech młodych początkujących stand up’erów. W drugiej części wystąpili znani z poprzednich edycji festiwalu stand up’erzy - Kuba Dąbrowski, Piotr Wojteczek oraz gospodarz wieczoru Paweł Reszela. 

Pełna improwizacja

Podczas Festiwalu Komedii STOLICA nie mogło zabraknąć będącej wyzwaniem i dla wykonawców i dla publiczności formy scenicznej improwizacji. Królowała ona w trakcie otwarcia festiwalu, gdy razem z widownią bawiła się formacja Improłajzers, z m.in. Joanną Kołaczkowską i Tomaszem Mayerem z Kabaretu Hrabi w składzie. Skład uzupełnili: Beata Różalska, Antoni Machoń oraz Michał Głowacki. Wieczór pod hasłem „Co za kino” zwieńczyła próba wspólnego wyreżyserowania z publicznością własnego filmu. 

Coś dla najmłodszych i dorosłych

Najmłodsi widzowie również mogli wziąć udział w zabawie ze sceniczną improwizacją. Pod hasłem „Detektyw Szkiełko” specjalny interaktywny spektakl dla nich przygotował stołeczny Teatr Afront.  Z kolei dorośli widzowie byli uczestnikami sobotnich zajęć warsztatowych komedii z elementami improwizacji, które poprowadził wspomniany Paweł Reszela. Festiwal zakończył zaś niedzielny występ gwiazdy – Kabaretu Jurki, który zagrał swój najnowszy program “Bajaderka”.  

Organizatorem instytucjonalnym Festiwalu Komedii STOLICA jest DOK Ursynów, sponsorem sklep militaria.pl, a patronatem medialnym portal kulturownia.pl.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Materia Prima 2019: Donka - List do Czechowa (relacja)
Czechow ze śródziemnomorskim temperamentem. Na początek festiwalu, ...
Kazimiernikejszyn 2018: Po jasnej stronie mocy /relacja z festiwalu/
Już po raz piąty entuzjazm grupy ludzi (a może też jakieś ...
Wyprawa do krainy niepokoju. Relacja z 9. edycji Festiwalu Conrada
Corocznie odbywający się w Krakowie Conrad Festival jest jednym ...