Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 03.11.2012 A A A
5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Krakowie już niebawem!
OLGA PLESIŃSKA

Pierwsza premiera Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia” w Krakowie odbędzie się 8 listopada. Festiwal rozpocznie spektakl „Niewierni” poruszający ważki i kontrowersyjny temat apostazji. Jednocześnie jest on inauguracją prapremier cyklu tematycznego „Niewiara”.


„Niewierni” w reżyserii Piotra Ratajczaka to zbiorowa wypowiedź artystyczna aktorów, którzy odtwarzają prawdziwe świadectwa apostazji. Wszystkie wypowiedzi oparte są na autentycznych świadectwach osób, które odeszły z Kościoła, ich osobistych relacjach oraz materiałach reportażowych. Spektakl układa się w rekonstrukcję drogi duchowej bohaterów, przywołuje zdarzenia ich życia i wsłuchuje się w ich refleksje. Projekt Ratajczaka ma nadzieję dotrzeć do źródeł odrzucenia tożsamości definiowanej przez przynależność do grupy wyznaniowej, naświetlić osobiste dramaty jednostek, które zdecydowały się na ten krok.

 

Temat jest jak najbardziej aktualny. Według szacunków samych zainteresowanych w Polsce jest pół miliona apostatów. Dokonując apostazji przestali istnieć dla Kościoła, symbolicznie wykreślili się z pod jego mocy. A praktycznie- ze statystyk.

 

"Interesuje mnie stworzenie pewnego rodzaju panoramy społeczności ludzi zrywających związki z Kościołem i zadawanie pytań o to, kto decyduje się na akt bezinteresownej publicznej odwagi. Apostazja formalnie niczego nie zmienia, nie ma realnego wpływu na życie, więc ludzie robią to całkowicie dla siebie – z jakiegoś powodu. Próbujemy analizować, co nimi kieruje i robimy to na podstawie wszelkich dostępnych materiałów, czyli – reportaży, rozmów, wywiadów i świadectw, które w bardzo dużej ilości publikowane są w Internecie, m. in. na stronie apostazja.pl.  Temat ten pojawił się niedawno w dyskusji społecznej i ludzie mają potrzebę nieskrępowanego mówienia. Dlatego też doszliśmy do wniosku, że warto zrobić spektakl o tym zjawisku” - mówił Piotr Ratajczak w wywiadzie przeprowadzonym dla „Lodołamacza” przez Adriana Błażeja. Zdaniem reżysera Kraków to doskonałe miejsce, by pokazywać spektakl o takiej tematyce. Już w szkole reżyserskiej miał wrażanie, że Kraków to enklawa konserwatyzmu. Uważa, że atmosfera tego miasta, sposób zachowania ludzi jest przesiąknięty konserwatywnym światopoglądem. Ratajczak wyraził nadzieję, że projekt „Niewierni” zaistnieje w tej przestrzeni, że będzie powodem do rozmowy, do podpartego argumentami oporu- zdaniem reżysera taka jest właśnie jego funkcja.

 

„Marzymy o tym, żeby to uruchamiało rozmowę, żeby stało się tematem istotnym dla ludzi – co się dzieje z polskim społeczeństwem, co się dzieje z Kościołem, że ruch ten (ruch apostatów - przyp. red.) staje się tak bardzo intensywny i masowy. I żebyśmy – jako społeczeństwo – zadali sobie pytanie, czy idziemy w dobrą stronę. Dlaczego tak się dzieje? Niech reakcją będzie refleksja, konstruktywna dyskusja a nie – jak głównie do tej pory – ignorancja lub agresja” - dodał.

Miejmy nadzieję, że „Niewierni” spełnią swoją rolę. Poza Piotrem Ratajczakiem w cyklu „Niewiara” pojawią się spektakle reżyserowane przez takich twórców jak: Piotr Cieplak, Wiktor Rubin, Radek Rychcik, Zenon Fajfer, Michał Zadara, Bartosz Szydłowski.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Teatr Zagra: „Republikę marzeń” oraz Koncert
Dzięki stopniowemu przywracaniu działalności instytucji kultury, ...
„INCOGNITO”
Jedną z największych zagadek wszech czasów jest szarawa, galaretowata ...
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza repertuar sezonu 2020/21
Przed nami 6 premier, 25 tytułów operowych i baletowych, szereg ...
SPEKTAKLOVE w Małej Warszawie
Spektakle z  repertuaru IMKA LIGHT będzie można obejrzeć ...