Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 09.11.2012 A A A
Wiemy kto otrzyma PLATYNOWE KOZIOŁKI
INFORMACJA PRASOWA / REDAKCJA

Podczas konferencji prasowej w Poznaniu organizatorzy 30. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! ogłosili tegorocznych laureatów PLATYNOWYCH KOZIOŁKÓW.


Platynowe Koziołki to nagroda Organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! przyznawana od 2002 roku. Nagrodą wyróżniane są wybitne osiągnięcia w dziedzinie filmu bądź mediów dla dzieci. Pierwszą laureatką nagrody była Maria Kaniewska, a następnie Stanisław Jędryka (2003), Andrzej Maleszka (2004), Hanna Polak i Andrzej Celinski (2005), Dorota Kedzierzawska (2006), Witold Giersz (2007), Wytwórnia Filmów Animowanych SE-MA-FOR (2008) oraz projekt Polskiego Instytutu Filmowego – Filmoteka Szkolna (2009). W ubiegłym roku Organizatorzy przyznali trzy nagrody PLATYNOWYCH KOZIOŁKÓW, jedną z nich odebrał osobiście na festiwalu Jiří Menzel. Wręczenie tegorocznej nagrody odbędzie się w grudniu podczas Festiwalu Ale Kino!

 

W tym roku organizatorzy 30. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! postanowili przyznać dwie nagrody specjalne Festiwalu – Platynowe Koziołki:

 

-  Andrzejowi Wajdzie, twórcy, który w swoich obrazach wielokrotnie, z wielką przenikliwością, portretuje ludzi młodych, a więc bliskich tym, którzy zasiadają na naszej widowni, u progu dojrzałości bohatersko usiłujących sprostać wyzwaniom niesionym przez dramatyczną historię kraju, zmuszonych rozstrzygać najtrudniejsze dylematy moralne, a jednocześnie dążących do pełni życia, szukających w nim miłości i radości, tak jak czynią to ich rówieśnicy na całym świecie.

 

Nagrodę przyznajemy także i w równym stopniu za film w twórczości Andrzeja Wajdy wyjątkowy, znaczący dla każdego, kto zajmuje się wychowaniem najmłodszych. To „Korczak”, wnikliwy i przejmujący obraz wychowawcy, myśliciela i pisarza, który pragnął przynosić dzieciom to, co niezbędne każdemu człowiekowi do dobrego i godnego bytowania: poczucie miłości i wsparcia, a także wiarę we własne możliwości i umiejętność kształtowania życia w oparciu o emancypację, poszanowanie praw i opiekę. Film o Korczaku kończy się tragicznie, ale zarazem przynosi nadzieję, że idee i czyn Starego Doktora nie poszły na marne. W roku Janusza Korczaka, nie tylko przypominającym postać Korczaka, ale także zachęcającym do korzystania z jego myśli dzisiaj, nasza filmowa nagroda nie może trafić w lepsze ręce, niż właśnie Andrzeja Wajdy.

 

-  Tadeuszowi Wilkoszowi, za całokształt twórczości w dziedzinie filmu lalkowego. Animowane obrazy Tadeusza Wilkosza wypełnia galeria postaci, które współkształtowały dziecięcą wyobraźnię wielu pokoleń najmłodszych Polaków. Miś Colargol, Kuba, Misia i Bartek, czyli Trzy Misie,  Pingwin Pik - Pok  i wielu innych, to filmowi bohaterowie,  którzy mówiąc o sprawach najważniejszych dla dzieci: przyjaźni i miłości, prowadzą je w pełną przygód krainę bogatej plastycznie wyobraźni. I chociaż są lalkami, to jednak wzruszają i bawią, gdyż dzięki maestrii ich twórcy, młodzi widzowie znajdują w nich wizerunek samych siebie.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Delegacja leśnych mieszkańców rusza na ocalenie klimatu!
Kiedy zmiany klimatyczne nadchodzą wielkimi krokami, czas na ...
Kino w Trampkach w domu i na wakacjach
Instytut Kultury Miejskiej ponownie jest partnerem Festiwalu ...