Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 10.12.2012 A A A
Świąteczny zapach pomarańczy
JUSTYNA KIELNIACZ
Żydówka z pomarańczami, zwana też Pomarańczarką, to jedno z największych arcydzieł malarstwa polskiego.

5 grudnia, po prawie 70 latach od zaginięcia obrazu i 440 dniach konserwacji, do galerii Muzeum Narodowego w Warszawie powróciła jedna z najlepszych prac Aleksandra Gierymskiego – Żydówka z pomarańczami.


Słynny obraz został zawieszony w Galerii Sztuki XIX wieku w obecności ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, który podjął temat zaginionych podczas wojny polskich dzieł sztuki. Ich liczba wynosi ponad 60 tysięcy, z czego lokalizacja tylko kilkudziesięciu jest znana ministerstwu.

 

Pomarańczarka została zakupiona przez Muzeum Narodowe w 1928 roku, a po upadku powstania warszawskiego zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Obraz znaleziono dopiero w listopadzie 2010 roku, kiedy wystawiono go na sprzedaż w niemieckim domu aukcyjnym pod Hamburgiem. Początkowo posiadacz obrazu żądał kwoty niemal 200 tysięcy euro, ostatecznie wysokość rekompensaty jest jednak nieznana, ponieważ została objęta tajemnicą umowy.

 

Anna Lewandowska z pracowni konserwatorskiej Muzeum Narodowego pracowała nad obrazem Gierymskiego ponad rok. Pomarańczarka była wcześniej poddana nieudolnym próbom konserwacji, dlatego wymagała oczyszczenia z wosku i przemalowań. Po kradzieży obraz został naklejony na drewnianą sklejkę, która w trakcie prac została usunięta. Dopiero wtedy można było poddać Żydówkę z pomarańczami retuszowi naśladowczemu i w ostatnim etapie pokryć dzieło werniksem, tj. lakierem zabezpieczającym powierzchnię obrazu.

 

Muzeum planuje na początek 2014 roku monograficzną wystawę dzieł Gierymskiego. Zwróciło się z prośbą do właścicieli prywatnych kolekcji, którzy posiadają w swoich zbiorach dzieła związanego z Warszawą malarza, o udostępnienie ich na tę ekspozycję.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie ...
Kłamstwo Wirus Cywilizacji
W związku z panującą pandemią koronawirusa, Muzeum Niepodległości ...
Klasycy w stolicy – zapraszamy na IV Aukcję Klasyków Współczesności!
Kantor, Tarasin, Niesiołowski, Stryjeńska – te oraz inne ...
40 lat w jeden dzień. Łódź Kaliska zaprasza na Mysią w Warszawie
W 2019 roku przypadało czterdziestolecie działalności grupy ...