Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 21.12.2012 A A A
Film Spring Open proponuje gruntowne zmiany w procesie produkcji filmowej. Ogłasza konkurs na Previs filmu fabularnego!
INFORMACJA PRASOWA
Źródło: www.sxc.hu

Masz pomysł na film fabularny? Scenariusz który napisałeś został odrzucony? Zrób prewizualizację (Previs), nakręć jego roboczą wersję w formie brudno-filmu. Najlepszy projekt będzie miał szansę profesjonalnej realizacji w nowym ekonomicznym modelu produkcji.


40-letnie doświadczenie Sławomira Idziaka zarówno w zawodzie filmowca jak i wykładowcy przekonały go, że w świecie filmu tradycyjna edukacja nie nadąża za dynamicznymi zmianami. Stworzył Fundację Film Spring Open – instytucję nastawioną na przyszłość branży, miejsce, gdzie nie tylko dyskutuje się o przyszłości kina, ale także realizuje projekty w nowych technologiach.

 

W przyszłym roku Film Spring Open proponuje realizację filmu fabularnego w nowym ekonomicznym systemie produkcji. „Światem wstrząsają kryzysy, produkcją przemysłową rządzi optymalizacja kosztów, cięcia budżetowe wprowadzają rządy państw. Tymczasem w świecie filmu nadal wydaje się dużo za dużo pieniędzy. Rewolucja technologiczna nie miała (albo ma mały) wpływ na system produkcji filmowej, chociaż powinna zwiększyć jego efektywność. Wierzymy, że nasz projekt może spowodować istotne oszczędności, a tym samym za tą samą ilość pieniędzy uda się wyprodukować więcej filmów.” mówi Sławomir Idziak.

 

Początkiem zmian jest nowa forma selekcji pomysłów na film fabularny – w oparciu o Previs czyli materiał audiowizualny prezentujący roboczą wersję przyszłego filmu.

 

Inicjatywę popiera szerokie grono partnerów, które wejdzie w skład Jury konkursu: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Narodowy Instytut Audiowizualny, Krakow Film Commission, Media Desk Polska, Agencja Filmowa TVP, Orange Polska, CD Projekt (cdp.pl), Platige Image oraz Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

 

Co wyróżnia Konkurs Film Spring Open Previs od innych?

 

Na świecie jest setki konkursów na scenariusze a także instytucji, których rolą jest selekcja najlepszych tekstów. Ich duża ilość i malejące możliwości produkcyjne jakie mamy nie tylko w Polsce a także w Europie powoduje, że przez sito redaktorów i różnych grup selekcjonujących nie przedostaje się wiele wartościowych projektów.Ponadto, przy dużej ilości scenariuszy premiuje się teksty znanych twórców.

 

Zamiast scenariuszy proponuje się twórcom przysyłanie na konkurs prewizualizacji ich przyszłych projektów. Previs może zostać zrealizowany w dowolnym miejscu niekoniecznie związanym z lokacjami ze scenariusza (np. scenę, która ma się odbywać w kawiarni w Paryżu, można nakręcić w swoim mieszkaniu w Warszawie), zarejestrowany dowolną kamerą (np. konsumencką), zapraszając aktorów ze szkoły aktorskiej/filmowej bądź innych (np. przyjaciół lub rodzinę).

 

Idea konkursu na Previs powstała z przekonania, że dużo lepiej niż tradycyjnie stosowany scenariusz  zobrazuje on fabularny przebieg przyszłego filmu, jego plan oraz wizję artystyczną twórcy. Jury konkursu mając świadomość, że nie ocenia skończonych filmów, podejmie decyzję, który z nich będzie realizowany już profesjonalnie w nowym ekonomicznym modelu produkcji. Początek zdjęć planuje się rozpocząć na Plenerach Film Spring Open w maju 2013 r.

 

Na zgłoszenia konkursowe organizatory czekają do 31 marca 2013 roku. Więcej informacji na www.filmspringopen.eu/previs.html.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
„Mistrzowskie wyzwania” – rusza domowy konkurs filmowy!
W konkursie na film realizowany z domowego zacisza, na tematy ...
Napisz pamiętnik i zostań współautorem książki!
Gdy w internecie skończyły się ciekawe seriale a wszystkie ...
Konkurs na plakat Festiwalu Miasto Słowa
W tym roku Nagroda Literacka Gdynia obchodzi swoje 15 lecie. ...
Wygraj zaproszenie na przedstawienie w Teatrze Współczesnym w Warszawie /konkurs/
Teatr Współczesny w Warszawie to jeden z najbardziej stabilnych ...