Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 31.12.2012 A A A
Muzyczne podsumowanie roku
KAROLINA KORYŃSKA
Jedną z największych gwiazd muzycznych, jakie odwiedziły Polskę w 2012 roku była grupa Metallica.

Z łatwością udało nam się przetrwać „Koniec Świata”. Nie ominie nas jednak inny koniec, który zbliża się nieubłaganie wielkimi krokami. „Zakończenie roku”, bo oczywiście o nim mowa, postanowiliśmy zwieńczyć swoistym podsumowaniem, pochylając się nad najważniejszymi naszym zdaniem wydarzeniami kulturalnymi 2012 roku w obszarze muzyki.


Ten rok zdecydowanie zaowocował muzycznie, w naszym kraju pojawiły się takie gwiazdy jak: Metallica, Chris Rea, Queen czy Marlin Manson. Fani metalu mogli świętować razem z niezawodną grupą Metallica, podczas III edycji festiwalu Sonishere. Zespół pojawił się 10 maj na warszawskim lotnisku Bemowo i zaprezentował kawałki z jak niektórzy sądzą najlepszego- "Czarnego albumu" w ich karierze.

 

Również w Warszawie 5 lutego pojawiła się jedna z największych gwiazd w historii muzyki- Chris Rea. Muzyk znany z takich kawałków jak: On the beach czy The road to hell, wystąpił w Polsce w ramach promocji najnowszej płyty pt. "Santo Spirito", dzieki czemu dostarczyl fanom niezapomnianych emocji. 7 lipca na Stadionie Miejskim, w ramach Rock In Wroclaw Festival wystąpiła legenda muzyki, zespół Queen z nowym wokalistom Adamem Lambertem. Grupa największą popularnością cieszyła się w latach 70’ oraz 80’, kiedy wokalistą był niezapomniany Freddie Mercury.

 

Warto się również pochwalić, iż w ramach International Blues Challenge w Memphis, nagrodę Keeping The Blues Alive 2012, za propagowanie bluesa na świece, w kategorii Festiwal Międzynarodowy otrzymał katowicki Rawa Blues Festival. Nagrodę odebrał założyciel i dyrektor festiwalu Irenek Dudek.

 

W 2012 roku pożegnaliśmy również Bogusława Meca, słynnego piosenkarza, kompozytora oraz artystę plastyka. Muzyk zmarł w wieku 61 lat, 11 marca 2012 roku po wieloletnich zmaganiach z białaczką. Bogusław Mec otrzymał najwyższą nagrodę Festiwalu Opolskiego za wykonanie utworu "Jej portret", do którego słowa napisał Jonasz Kofta. W październiku odszedł
również Przemysław Gintrowski znany pieśniarz i kompozytor, jeden z bardów Solidarności. Swoją muzyką Przemysław Gintrowski walczył z ustrojem, co przyczyniło się do powstania hymnu ówczesnej opozycji pt. "Mury", który wspólnie z Jackiem Kaczmarskim oraz Zbigniewem Łapińskim stworzyli w latach 70’.

 

2012 roku był również rokiem „płodnym” jeżeli chodzi o nowości płytowe. Na ryku pojawiły się nowe albumy takich artystów jak:

  • grupa Hey, 6 listopada wprowadziła na rynek najnowszy krążek zatytułowany "Do Rycerzy, do Szlachty, doo Mieszczan", który ukazał się po prawie dwuletniej pracy członków zespoły.
  • Również 6 listopada na sklepowe półki trafiła najnowsza płyta punkowo- funkowego zespołu- Łaki Łan, który promował jej wydanie podczas koncertu 14 grudnia w łódzkiej wytwórni.
  • Piątym krążkiem w karierze zatytułowanym "Bawię się świetnie" pochwaliła się znana wszystkim Ania Dąbrowska. Premiera płyty odbyła się 19 października.
  • W najnowszym muzycznym eksperymencie zaprezentowała się awangardowa wokalistka Maria Peszek w swoim albumie o jak wymownym tytule- "Jezus Maria Peszek".

 

Nadchodzący rok 2013 zapowiada się równie ciekawie. W naszym kraju pojawią się gwiazdy (m.in. Bon Jovi), które jeszcze u nas nie gościły, a również dawno nie widziani twórcy będą potrafili nas zaskoczyć. Z cierpliwością więc czekamy na zbliżający się "muzyczny" rok.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (1)
PODOBNE TEMATY
Be Inspired By Komeda
W tym roku przypada 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy – ...
Wyznacz sobie jasny cel
Zakończył się XXI Ogólnopolski Przegląd Muzyki Więziennej ...
Znamy program Festiwalu Radio Azja!
Trzecia edycja Festiwalu Radio Azja, muzycznej odsłony Pięciu ...
ATROPHY na jedynym koncercie w Polsce
Agencje BeerBong Booking i Helicon Metal Promotions zapraszają ...