Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 31.12.2012 A A A
Muzyczne podsumowanie roku
KAROLINA KORYŃSKA
Jedną z największych gwiazd muzycznych, jakie odwiedziły Polskę w 2012 roku była grupa Metallica.

Z łatwością udało nam się przetrwać „Koniec Świata”. Nie ominie nas jednak inny koniec, który zbliża się nieubłaganie wielkimi krokami. „Zakończenie roku”, bo oczywiście o nim mowa, postanowiliśmy zwieńczyć swoistym podsumowaniem, pochylając się nad najważniejszymi naszym zdaniem wydarzeniami kulturalnymi 2012 roku w obszarze muzyki.


Ten rok zdecydowanie zaowocował muzycznie, w naszym kraju pojawiły się takie gwiazdy jak: Metallica, Chris Rea, Queen czy Marlin Manson. Fani metalu mogli świętować razem z niezawodną grupą Metallica, podczas III edycji festiwalu Sonishere. Zespół pojawił się 10 maj na warszawskim lotnisku Bemowo i zaprezentował kawałki z jak niektórzy sądzą najlepszego- "Czarnego albumu" w ich karierze.

 

Również w Warszawie 5 lutego pojawiła się jedna z największych gwiazd w historii muzyki- Chris Rea. Muzyk znany z takich kawałków jak: On the beach czy The road to hell, wystąpił w Polsce w ramach promocji najnowszej płyty pt. "Santo Spirito", dzieki czemu dostarczyl fanom niezapomnianych emocji. 7 lipca na Stadionie Miejskim, w ramach Rock In Wroclaw Festival wystąpiła legenda muzyki, zespół Queen z nowym wokalistom Adamem Lambertem. Grupa największą popularnością cieszyła się w latach 70’ oraz 80’, kiedy wokalistą był niezapomniany Freddie Mercury.

 

Warto się również pochwalić, iż w ramach International Blues Challenge w Memphis, nagrodę Keeping The Blues Alive 2012, za propagowanie bluesa na świece, w kategorii Festiwal Międzynarodowy otrzymał katowicki Rawa Blues Festival. Nagrodę odebrał założyciel i dyrektor festiwalu Irenek Dudek.

 

W 2012 roku pożegnaliśmy również Bogusława Meca, słynnego piosenkarza, kompozytora oraz artystę plastyka. Muzyk zmarł w wieku 61 lat, 11 marca 2012 roku po wieloletnich zmaganiach z białaczką. Bogusław Mec otrzymał najwyższą nagrodę Festiwalu Opolskiego za wykonanie utworu "Jej portret", do którego słowa napisał Jonasz Kofta. W październiku odszedł
również Przemysław Gintrowski znany pieśniarz i kompozytor, jeden z bardów Solidarności. Swoją muzyką Przemysław Gintrowski walczył z ustrojem, co przyczyniło się do powstania hymnu ówczesnej opozycji pt. "Mury", który wspólnie z Jackiem Kaczmarskim oraz Zbigniewem Łapińskim stworzyli w latach 70’.

 

2012 roku był również rokiem „płodnym” jeżeli chodzi o nowości płytowe. Na ryku pojawiły się nowe albumy takich artystów jak:

  • grupa Hey, 6 listopada wprowadziła na rynek najnowszy krążek zatytułowany "Do Rycerzy, do Szlachty, doo Mieszczan", który ukazał się po prawie dwuletniej pracy członków zespoły.
  • Również 6 listopada na sklepowe półki trafiła najnowsza płyta punkowo- funkowego zespołu- Łaki Łan, który promował jej wydanie podczas koncertu 14 grudnia w łódzkiej wytwórni.
  • Piątym krążkiem w karierze zatytułowanym "Bawię się świetnie" pochwaliła się znana wszystkim Ania Dąbrowska. Premiera płyty odbyła się 19 października.
  • W najnowszym muzycznym eksperymencie zaprezentowała się awangardowa wokalistka Maria Peszek w swoim albumie o jak wymownym tytule- "Jezus Maria Peszek".

 

Nadchodzący rok 2013 zapowiada się równie ciekawie. W naszym kraju pojawią się gwiazdy (m.in. Bon Jovi), które jeszcze u nas nie gościły, a również dawno nie widziani twórcy będą potrafili nas zaskoczyć. Z cierpliwością więc czekamy na zbliżający się "muzyczny" rok.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (1)
PODOBNE TEMATY
Trzydzieści pięć lat działalności zespołu Hunter
Hunter zaprasza do Krakowa na koncert z okazji XXXV lecia działalności ...
Sarsa autorką muzyki do JAK ZOSTAĆ GWIAZDĄ!
Sarsa, jedna z najoryginalniejszych polskich artystek, autorką ...
Tanki – singiel Pawła Tura zapowiadający jego solowy album
Paweł Tur, dotychczas lider rockowego zespołu Centrala57, pierwszym ...
„Korsarz” wraca do Warszawy
Po 150 latach nieobecności, 20 marca 2020 roku powraca na scenę ...