Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 24.04.2013 A A A
Manipulacja - czy można wykorzystywać innych do osiągnięcia własnych celów
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Na ekranach kin tryumfuje właśnie thriller Stevena Soderbergha Panaceum. Po jego obejrzeniu pojawia się pytanie czy leki nie zastępują pogłębionych relacji z innymi osobami, nie zastępują prawdziwych rozmów i indywidualnie wypracowywanych rozwiązań. To jednak nie jest film o antydepresantach, ale z całą pewnością o budowaniu relacji z innymi.


Film Soderbergha pokazuje nasze codzienne dążenie do relacji z innymi i  potrzebę satysfakcjonującego życia. Do tego niezbędni są inni ludzie, choćby po to by zaspakajali nasze potrzeby. Niemal codziennie myślimy o tym jak wpłynąć na innych, jak pozyskać przyjaciół, jak dostać wsparcie w czasie trudnych chwil, jak być kochanym, jak inni mogą zapewnić nam poczucie bezpieczeństwa. Mamy też pragnienie dominacji i potrzeby materialne, które też zaspakajamy dzięki innym. Uczymy się w związku z tym jak wpływać na innych, aby uzyskać to co chcemy. Uczestniczymy w szkoleniach, które uczą nas manipulacji i podpowiadają jakich technik używać  by zyskiwać jeszcze więcej. Steven Soderbergh pokazuje co się dzieje, jeśli dążymy do zaspokojenia głównie własnych potrzeb, gdy zapominamy o drugiej osobie -  gdy manipulujemy by zyskać miłość, gdy manipulujemy by zyskać bezpieczeństwo, gdy druga osoba staje się już tylko środkiem do celu. Jak takie uprzedmiotowienie drugiej osoby wpływa na nią i na nas samych. Co się dzieje potem, po manipulacji…. z nami, ze związkiem, z najbliższymi?

 

Badania i doświadczenia osób z satysfakcjonujących związków pokazują, że  dobrą relację z inną osobą tworzymy wówczas, gdy relacja jest partnerska, a dwie osoby wzajemnie na siebie wpływają i chcą  wzajemnego dobra. Nie ma dobrych związków, gdy tylko jedna osoba realizuje swoją potrzebę i dominuje nad swoim partnerem (ma władzę). Steven Soderbergh pokazuje związki, które opierają się na takiej asymetryczności – jedna osoba dominuje, a druga podlega. Jedna manipuluje, a druga jest manipulowana.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
"Hope" - wstrząsający dokument Martyny Wojciechowskiej
W bogatej bibliotece filmów dokumentalnych serwisu Max, zadebiutował ...
Zostań osobą jurorską w międzynarodowym konkursie Smart7!
Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było sobie wyobrazić, ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” ...
Laureaci i laureatki 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
W imponującej sali kina Kijów po raz kolejny tłumnie zgromadziła ...