Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 01.05.2012 A A A
Pierwszy taki film o grzesznej miłości w Polsce
INFORMACJA PRASOWA / REDAKCJA
Fot. Kino Świat

Erotyczna fascynacja i zakazane uczucie pomiędzy siostrą a bratem zobaczymy w „Bez wstydu”, który zagości w polskich kinach 3 sierpnia. Film ten to debiut fabularny nominowanego do studenckiego Oscara Filipa Marczewskiego.


„Bez wstydu” opowiada o uczuciu niemożliwym i zakazanym, erotycznej fascynacji między bratem a siostrą, trudnym dojrzewaniu i poszukiwaniu miłości. Pierwszy raz w polskim kinie temat miłości między bratem a siostrą został poruszony z taką siłą i wizualną odwagą.

 

Główni bohaterowie „Bez wstydu” - Tadek (Mateusz Kościukiewicz) i Anka (Agnieszka Grochowska) - to rodzeństwo połączone intensywnym uczuciem, przekraczającym granice kulturowego tabu. Po powrocie do rodzinnego miasteczka Tadek odkrywa, że jego siostra Anka związana jest z żonatym mężczyzną, powszechnie szanowanym biznesmenem z politycznymi ambicjami (Maciej Marczewski, znany z przebojów Juliusza Machulskiego „Ile waży koń trojański” i „Kołysanka”). Zazdrość Tadka przeradza się w obsesję i erotyczną fascynację wykraczającą poza moralne i obyczajowe normy miejscowej społeczności. Wiedziony szaleńczym uczuciem zrobi wszystko, by skompromitować kochanka siostry, wdając się przy tym w rozmaite lokalne konflikty. Nie zauważa, że sam jest obiektem westchnień miejscowej piękności Irminy (debiutująca w fabule, charyzmatyczna Anna Próchniak), która gotowa jest dla niego zerwać narzucone jej przez rodzinę zaręczyny.

 

Gwiazdami miłosnego dramatu są Agnieszka Grochowska, ostatnio oglądana w nominowanym do Oscara dziele Agnieszki Holland „W ciemności”, a niebawem w roli Danuty Wałęsy w filmie „Wałęsa” Andrzeja Wajdy, oraz czołowy buntownik polskiego kina Mateusz Kościukiewicz. Laureat Polskiej Nagrody Filmowej za pamiętną rolę we „Wszystko, co kocham”, nagrodzony także na Międzynarodowym Festiwalu w Karlowych Varach za kreację w „Matce Teresie od kotów”, nieszablonowo pogłębia postać gniewnego outsidera, który za sprawą fatalnego zauroczenia odważnie wkracza w dorosłe życie.

 

Film jest fabularnym debiutem autora krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, wielokrotnie nagradzanych na festiwalach na całym świecie - w 2006 roku Filip Marczewski otrzymał nominację do studenckiego Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny za film „Melodramat”. Twórcą scenariusza jest Grzegorz Łoszewski, zdobywca prestiżowej nagrody "Hartley Merill Award", autor scenariusza „Komornika” (reż. Feliks Falk), za który otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
„Jedno życie” zobaczymy jako film otwarcia przeglądu filmowego Kino Na Granicy w Cieszynie
Uroczysta premiera „Jednego życia” odbędzie się 15 maja ...
Nagrody ZAiKS-u rozdane!
Obdarowywanie jest tak samo miłe, jak bycie obdarowanym. Stowarzyszenie ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w ...
Twórcy i twórczynie gry Cyberpunk 2077 zdobywcami nagrody podczas gali BAFTA Games Awards 2024
CD PROJEKT RED informuje, że w trakcie tegorocznej 20. gali ...