Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 22.01.2018 A A A
„Kilka obcych słów po polsku” w reżyserii Anny Smolar na 50 rocznicę Marca '68
INFORMACJA PRASOWA
Buszewicz M., Smolar A. (fot.Marta Kuśmierz)

10 marca, w związku z mijającą w tym roku 50 rocznicą emigracji marcowej, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich oraz Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie zapraszają na premierę „Kilka obcych słów po polsku” w reżyserii Anny Smolar, na podstawie tekstu Michała Buszewicza.Anna Smolar zaprezentuje spektakl o Marcu '68 z zupełnie innej perspektywy, niż robiono to dotychczas.


Smolar – urodzona i wychowana w Paryżu córka marcowych emigrantów – pokaże przedstawienie, które w centrum uwagi stawia pokolenie dzieci tych, dla których Marzec jest wspólnym doświadczeniem. Tekst autorstwa Michała Buszewicza opierać się będzie na relacjach starszego pokolenia, dla którego ojczyzną była, lub jest, Polska i młodszego pokolenia, rozsianego po całym świecie. Ważnym materiałem dla powstawania spektaklu będą również rozmowy, które Mike Urbaniak przeprowadził w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Europie. Anna Smolar i Michał Buszewicz tak piszą o przedstawieniu: „Spotykamy się w pięćdziesiątą rocznicę Marca '68 i przyglądamy młodszemu pokoleniu. Kim są dzieci emigrantów marcowych? Jak wyglądało ich dzieciństwo, jak kształtowała się ich tożsamość narodowa, kulturowa, religijna? Czy Marzec żyje dalej gdzieś w nas i może dać o sobie znać w kolejnych pokoleniach? Co młode pokolenie wie o tamtych wydarzeniach? Co dostajemy w spadku, jakie wspomnienia, obrazy, klisze? Ile Marca w nas? Jak wygląda wymiana między pokoleniami o diametralnie różnych doświadczeniach? Dlaczego rozmowa z rodzicami o przeszłości jest czymś na co tak trudno się odważyć?”

 

Spektakl „Kilka obcych słów po polsku” Teatru Żydowskiego jest realizowany we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie.


Reżyseria: Anna Smolar

Tekst i dramaturgia: Michał Buszewicz

Scenografia: Anna Met

Kostiumy: Marta Kuliga

Muzyka: Jan Duszyński

Światła: Rafał Paradowski

Choreografia: Paweł Sakowicz

Asystentka reżyserki: Alicja Kobielarz

Asystentka scenografa i kostiumografa: Maria Duda

Obsada: zespół Teatru Żydowskiego: Marcin Błaszak, Ryszard Kluge, Rafał Rutowicz, Joanna Rzączyńska, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak, Marek Węglarski; zespół Teatru Polskiego: Grażyna Barszczewska, Barbara Kurzaj, Marta Kurzak; gościnnie występują: Katarzyna Herman, Paweł Sakowicz

Data premiery: 10 marca 2018 roku, godzina 20:00

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
„Jedno życie” zobaczymy jako film otwarcia przeglądu filmowego Kino Na Granicy w Cieszynie
Uroczysta premiera „Jednego życia” odbędzie się 15 maja ...
Nagrody ZAiKS-u rozdane!
Obdarowywanie jest tak samo miłe, jak bycie obdarowanym. Stowarzyszenie ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w ...
Twórcy i twórczynie gry Cyberpunk 2077 zdobywcami nagrody podczas gali BAFTA Games Awards 2024
CD PROJEKT RED informuje, że w trakcie tegorocznej 20. gali ...