Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.05.2018 A A A
Małopolskie tematy i miejscowi twórcy na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Krakowski Festiwal Filmowy to jeden z najstarszych i najważniejszych na świecie festiwali poświęconych filmom dokumentalnym i krótkometrażowym. Międzynarodowe konkursy, filmy z całego świata, kilkuset zagranicznych gości reżyserów, producentów i dziennikarzy oraz mocna reprezentacja rodzimych produkcji, wśród których w tym roku wyjątkowa sekcja towarzysząca - Filmoteka Małopolska.


Filmoteka Małopolska to program, którego celem jest utrwalanie w formie filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc i postaci związanych z regionem. Jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele samorządu województwa oraz eksperci z branży filmowej, wybiera projekty w dwóch kategoriach: "Małopolska dawniej" oraz "Małopolska dziś".

W przeddzień rozpoczęcia 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, we współpracy z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, wieloletnim organizatorem programu Filmoteka Małopolska, zaprezentowane zostaną produkcje, powstałe w ramach ubiegłorocznej edycji konkursu. W programie znajdzie się 16 premierowych tytułów, które zostaną pokazane w dniach 25 i 26 maja w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Konkurs Filmoteka Małopolska realizowany jest ze środków Województwa Małopolskiego, które przeznaczyło w 2017 roku kwotę 650 000 złotych na rzecz finansowego wsparcia filmów i notacji.

W programie Festiwalu znajdą się też inni krakowscy twórcy. Najnowszy film zaprezentuje Grzegorz Zariczny, twórca nagrodzonego na festiwalu Sundance filmu "Gwizdek". Tym razem reżyser przedstawia licealistów z klasy maturalnej XVI LO w Nowej Hucie. "Ostatnia lekcja" zostanie zaprezentowana w konkursach międzynarodowym i polskim.

Na uwagę zasługuje też dokument "Radwan" krakowskiej reżyserki Teresy Czepiec, która obserwuje przy pracy Stanisława Radwana -  jednego z najbardziej oryginalnych polskich kompozytorów muzyki dla kina i teatru. Ten dokument zmierzy się o nagrodę Złotego Lajkonika w konkursie polskim z bardzo oczekiwanym zakopiańskim filmem Stanisława Berbeki "Dreamland", w którym autor zmaga się z traumą po śmierci ojca himalaisty.

W konkursie polskim znalazły się także trzy filmy animowane zrealizowane na Akademii Sztuk Pięknych, wszystkie przez kobiety. "Masterclass" autorstwa Ewy Drzewickiej, Dominiki Fedko, Weroniki Kuc, Małgorzaty Jachny, Małgorzata Jędrzejec, Aleksandry Rylewicz i Grażyny Treli jest metaforyczną refleksją na temat twórczości Romana Polańskiego, "Smakosz" Darii Godyń to animowana podróż w głąb duszy, a "Chrystus Narodu" Ewy Drzewickiej jest ostrą satyrą na współczesną poróżnioną i poranioną Polskę.

Z kolei w filmie "Dni przemiany" prezentowanym w sekcji Polska panorama reżyser Tomasz Jurkiewicz ukazuje kilka dni z życia szkolnego konserwatora z niewielkiej wsi nieopodal Wadowic, który na czas Światowych Dni Młodzieży staje na czele miejscowego komitetu organizacyjnego. W tej samej sekcji znajdzie się wyprodukowany przez MOCAK dokument "Kichka. Life is a Cartoon" Delfiny Jałowik, w którym wojenne przeżycia ojca stają się dziedzictwem syna, znanego rysownika oraz jedyna fabuła, wyprodukowana wprawdzie w Katowicach, ale z udziałem sporej części obsady krakowskiego Starego Teatru - "U cioci Leoni" MIchała Ciechomskiego, inspirowana arcydziełem Marcela Prousta.

Program projekcji Filmoteki Małopolskiej:
25 maja, g. 16.00
- "Jak to ujarzmiłem smoka", reż. Piotr Augustynek, 2017, prod. "Apio film" Produkcja Filmów i Programów TV Piotr Augustynek, 30’
- "Z Pileckim na szlaku. Śladami ojca", reż. Paulina Ibek, Mirosław Krzyszkowski, Bogdan Wasztyl, prod. Stowarzyszenie Auschwitz Memento 32’
- "Orkan", reż. Adam Lewandowski, 2017, prod. Set-Film Józef zapała,  23’

25 maja, g. 18.00
- "Gdzie jest Wyspiański?", reż. dir. Krzysztof Glondys, 2017, prod. Krzysztof Glondys - All My Friends Production, 37’
- "Ridan", reż. Krzysztof Ridan, Grzegorz Zariczny, 2017, prod. Lunafilm Krzysztof Ridan, 28’
- "Plan", reż.Tomasz Gugała, 2017, prod. Fundacja Krakowska Filmówka, 31’

25 maja, g. 20.30
- "Ania. Rzecz o Annie Dymnej", reż. Marta Węgiel , 2017, prod. Telewizja Polska S.A. Oddział terenowy w Krakowie, 43’
- "Plewiński, spojrzenia", reż. Katarzyna Kotula, Paulina Ibek, Maciej Dźwigaj, 2017, prod. Telewizja Polska S.A. Oddział terenowy w Krakowie, 42’

26 maja, g. 14.00
- "Dzień na skrzydłach", reż. Roland Dubiel, 2017, prod. Roland Film Roland Dubiel 30’
- "Oto człowiek", reż. Bogusława Stanowska-Cichoń, 2017, Telewizja Polska S.A. Oddział terenowy w Krakowie, 56’

26 maja, g. 16.00
- "W poszukiwaniu ideału. Świat Państwa Jankowskich", reż. Dagmara Merecik, 2017, prod. Telewizja Polska S.A. Oddział terenowy w Krakowie, 46’
- "Srebrny kur", reż. Wiktor W. Kammer, Beata Sanocka, 2017, prod. Revolver media Group 35’

26 maja g. 18.00
- "Z głębokości wołam do Ciebie", reż. Gabriela Mruszczak, 2018, prod. Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych 42’
- "Labirynty Żaczka", reż. Wojciech Szumowski, 2017 prod. Telewizja Polska S.A. Oddział terenowy w Krakowie, 51’

26 maja g. 20.30
- "Słowiński trójkąt muzyczny", reż. Monika Skwirtniańska, 2017, prod. Telewizja Polska S.A. Oddział terenowy w Krakowie, 42’
- "Rektor", reż. reż. Monika Skwirtniańska, 2017, prod. Telewizja Polska S.A. Oddział terenowy w Krakowie, 42’

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
6. KRAKOWSKA WIOSNA WIOLONCZELOWA
Akademia Muzyczna w Krakowie serdecznie zaprasza na 6. Krakowską ...
Prezentujemy zwiastun thrillera „Wilcze echa”
Nie znają strachu. Nie cofną się przed niczym! Garstka śmiałków, ...
Wojna polsko- ruska: Nie ma róży bez ognia /recenzja spektaklu/
Bez Silnego? Bez osiedla? Bez… facetów? Spektakl Pawła Świątka ...
Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian kuratorami 11. edycji festiwalu NARRACJE
Znamy duet kuratorski, który przygotuje program 11. edycji festiwalu ...