Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 30.10.2018 A A A
Nagroda POLIN 2018 – znamy nominowanych!
INFORMACJA PRASOWA
Nagroda POLIN 2018 / fot.D.Matloch

W tym roku po raz czwarty zostanie przyznana Nagroda POLIN. Spośród 110 zgłoszeń z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła 7 nominowanych. Nagroda POLIN jest przyznawana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Ogłoszenie laureata lub laureatki nastąpi 4 grudnia podczas uroczystej gali w Muzeum POLIN.


W tegorocznej edycji konkursu Nagroda POLIN kapituła pod przewodnictwem Mariana Turskiego, przewodniczącego Rady Muzeum i Wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, spośród kandydatów, zarówno osób prywatnych, jak i instytucji, wyłoniła 7 działaczy. Są to:


DARIUSZ GAJNY – 28-letni inżynier architekt krajobrazu z Bielska-Białej, pasjonat swojej pracy i społecznik. Jest pomysłodawcą i producentem spektaklu "Dziady" wystawionego na Cmentarzu Żydowskim w Bielsku, który stanowi główny element programu rewitalizacji cmentarza. Stale współpracuje z Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej przy organizacji wydarzeń kulturalnych, opiece nad cmentarzami oraz opracowywaniu planu budowy lapidarium. Efektywnie pozyskuje fundusze i granty przeznaczone na prace renowacyjne oraz organizację wydarzeń kulturalnych chroniących pamięć o Żydach Śląska Cieszyńskiego.


Dr KAMILA KLAUZIŃSKA od 20 lat działa na rzecz zachowania pamięci o Żydach polskich. Corocznie organizuje Dzień Otwarty cmentarza żydowskiego w Zduńskiej Woli, współtworzyła projekt dokumentacji tego cmentarza oraz przygotowała wniosek do wpisania go na listę zabytków. Jest pomysłodawczynią I Ogólnopolskiej Konferencji Strażników Pamięci dziedzictwa żydowskiego w Polsce oraz inicjatorką Światowego Zjazdu zduńskowolan w Jerozolimie. Autorka wystaw “Historia i Pamięć. Żydzi zduńskowolscy”, “Znaki szczególne: żadne” i „The Main Thing is Not to be Afraid” poświęconej Rabinowi Issac’owi Neumanowi. Publikuje artykuły naukowe oraz prezentuje wyniki swoich badań podczas licznych konferencji. Zawodowo zajmuje się genealogią żydowską, badając korzenie rodzin z całego świata.


ŁUKASZ PARUS od ponad 6 lat przywraca pamięć o Żydach wschodniej Wielkopolski, zajmuje się edukacją społeczności lokalnych oraz budowaniem porozumienia między chrześcijanami a Żydami. Jest organizatorem obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Zagórowie. Wraz z grupą ochotników organizuje akcje porządkowania cmentarzy żydowskich w Rychwale i Zagórowie, a w ramach działalności edukacyjnej – wyjazdy, konferencje, zajęcia dla młodzieży szkolnej i spacery edukacyjne. Łukasz Parus jest także inicjatorem umieszczenia tablicy upamiętniającej Żydów z Zagórowa, którą odsłonięto w 2017 roku oraz popularyzatorem wiedzy o przedwojennym Zagórowie.


DARIUSZ POPIELA – 33-letni sportowiec, kajakarz górski, który przywraca pamięć o Żydach. Działacz Sądeckiego Sztetla, w 2013 roku sfinansował upamiętnienie Jakuba Mullera. Współorganizator rocznic związanych z tragedią Żydów oraz spotkań przybliżających kulturę żydowską w  Nowym Sączu. Inicjator i koordynator budowy Pomnika Pamięci Żydów z Krościenka nad Dunajcem. Autor projektu „Ludzie, nie liczby”, w ramach którego na cmentarzu w Krościenku upamiętniono ofiary Holocaustu. Dzięki projektowi po raz pierwszy młodzież szkolna z Krościenka odwiedziła Obóz Zagłady Miejsce Pamięci w Bełżcu i poznała historię lokalnej społeczności żydowskiej. W efekcie działań edukacyjnych szkoła objęła opieką cmentarz. Dzięki zorganizowanej zbiórce w internecie oraz pozyskanym środkom zrealizował projekt o wartości około 90 tysięcy złotych. Jest także olimpijczykiem z Pekinu, Mistrzem Polski 2018, Wicemistrzem Świata i Europy 2018, drugi w Pucharze Świata 2018.


MAGDALENA LEWKOWICZ jest lokalną działaczką, która dba o pamięć o żydowskiej społeczności Warmii i Mazur. Podejmuje liczne inicjatywy w zakresie edukacji i wychowania młodych ludzi, jest autorką projektów dotyczących przywracania pamięci w kraju i za granicą. Angażuje się w akcje porządkowania starych cmentarzy, jest inicjatorką wycieczek edukacyjnych, warsztatów dla uczniów. Realizuje przedsięwzięcia w szkole oraz środowisku lokalnym w zakresie edukacji o prawach człowieka, prawach zwierząt, tolerancji oraz historii współczesnej. Autorka gry miejskiej zatytułowanej „Dom Rabina”, która zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Pamięć dla przeszłości - Poszukiwanie i upamiętnianie śladów obecności Żydów w przestrzeni lokalnej". Z jej inicjatywy w tym roku odsłonięto tablicę upamiętniającą cmentarz żydowski w Mrągowie. Była wicestarosta Powiatu Mrągowskiego, a obecnie Radna Miasta Mrągowo. W 2018 roku znalazła się w dziesiątce plebiscytu kobiet sukcesu Warmii i Mazur.


KATARZYNA WINIARSKA, animatorka kultury, kilkanaście lat działa w obszarze edukacji międzykulturowej na Podlasiu. Bada dzieje społeczności żydowskiej w Białowieży, przywraca i chroni pamięć o historii Żydów białowieskich. W 2016 roku założyła Wirtualne Muzeum Historii Żydów w Białowieży. Dokumentuje historię mówioną, odnajduje rodziny ocalonych i  potomków Żydów z Białowieży. Dla dzieci, lokalnych mieszkańców i przewodników oraz przyjeżdżających grup prowadzi warsztaty i wycieczki śladami białowieskich Żydów. Autorka filmu-wywiadu „Ocalony z Białowieży". Pomysłodawczyni spektaklu "Sąsiedzi, których nie ma. Opowieści mieszkańców Białowieży o ich żydowskich sąsiadach", w którym historie mieszkańców opowiadają dzieci i młodzież. 

TOMASZ WIŚNIEWSKI od ponad 30 lat działa na rzecz zachowania pamięci o wspólnotach żydowskich pogranicza wschodniego. Jest autorem siedmiu książek o tematyce żydowskiej, które przybliżają historię i utrwalają pamięć o Żydach mieszkających na Podlasiu przed II wojną światową. Jest założycielem Społecznego Muzeum Żydów Białegostoku i regionu oraz autorem kanału „bagnowka" w serwisie You Tube, na którym można znaleźć ponad 2000 filmów prezentujących żydowską historię regionu. Tomasz Wiśniewski sporządził również dokumentację 7 cmentarzy żydowskich. Prowadzi stronę bagnowka.pl, która gromadzi dane o prawie 40 tys. nagrobków z tłumaczeniami z Polski, głównie żydowskich. Jest laureatem wielu nagród międzynarodowych filmowych festiwali, m.in. Robinson Short Film Competition i nagrody za najlepszy film dokumentalny podczas 15. Warsaw Jewish Film festival. W październiku br. otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego 2018.


Od 2015 roku – pierwszej rocznicy otwarcia Wystawy Stałej pt. „1000 lat historii Żydów polskich” – laureatami Nagrody POLIN zostają osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami.


- Nagrodę przyznajemy osobom, organizacjom i instytucjom, które w ostatnich latach przyczyniły się do ożywienia pamięci o historii polskich Żydów, do budowania zrozumienia i szacunku między Polakami a Żydami. Wiemy, takich inicjatyw jest wiele, zarówno w dużych, jak i małych miastach. Ludzie, którzy poświęcają im swój czas i energię, zasługują na wdzięczność i wyróżnienie – mówi Dariusz Stola dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.


Konkurs składa się z dwóch etapów: w pierwszym zgłoszenia są zbierane i weryfikowane, a w drugim laureata Nagrody POLIN wyłania kapituła. Co istotne, nagradzający mogą również przyznać wyróżnienie, zaś Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – Nagrodę Specjalną.


W trakcie gali wręczenia Nagrody POLIN 2018, która odbędzie się w Muzeum POLIN 4 grudnia, zwycięzca otrzyma rzeźbę autorstwa Barbary Falender oraz nagrodę finansową. Wysokość nagród pieniężnych w konkursie dla laureata i wyróżnionych w 2018 roku wynosi 30 tysięcy złotych. Ufundowali je Tomek Ulatowski i Ygal Ozechov, Znamienici Darczyńcy Muzeum POLIN oraz Wiktor Askanas i Ewa Masny-Askanas. Dodatkowe nagrody dla pozostałych nominowanych ufundowane zostały przez Agatę i Aviego Ariav.


Organizacja Gali Nagrody POLIN możliwa jest dzięki wsparciu Jankilevitsch Foundation.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Kolejny sukces polskiego kina!
„Krew Boga” - najnowszy film Bartosza Konopki, został zakwalifikowany ...
Reaktywowany DESTROYERS pracuje nad nową płytą
Legenda polskiej sceny heavy i thrashmetalowej - założona w ...
Wille and the Bandits w maju w Progresji!
Już 13 maja w warszawskiej Progresji wystąpi Wille and the ...
VI Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej
Szósta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości ...