Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 24.03.2020 A A A
Kultura w czasach epidemii, czyli #ZostańwDomuzNinateką
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Film o sile fantazji umożliwiającej podróżowanie bez opuszczania domu oraz dokument o kontaktowaniu się z najbliższymi wyłącznie przez internet. Ninateka kontynuuje akcję #ZostańwDomuzNinateką. Codziennie o godz. 20:00 na stronie głównej serwisu odbywają się pokazy wybranych przez redakcję fabuł, dokumentów i spektakli. Ponadto, od wtorku 24 marca, w serwisie udostępniony zostanie serial Polskie 100 lat, a także, gratka dla najmłodszych, Akademia Pana Kleksa oraz 50 polskich animacji!


Obsypana nagrodami Wenecja Jana Jakuba Kolskiego ze znakomitymi zdjęciami Artura Reinharta to kolejna propozycja od Ninateki (do obejrzenia we wtorek 24 marca). Historia podróży, która się nie odbyła oraz opowieść o tym, jak siła marzeń pozwala zamienić piwnicę w najbardziej romantyczne miasto na Ziemi…

 

Środa poświęcona będzie teatrowi – zostając w domu, będzie można obejrzeć Iluzje w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Spektakl, który powstał na postawie tekstu Iwana Wyrypajewa, to pełna paradoksów opowieść o małżeńskich układankach. Dwa małżeństwa - cztery osoby, cztery spojrzenia na wspólne życie. Kto kogo kochał, a komu się zdawało, że kochał? Co w mijającym życiu było rzeczywistością, a co iluzją?

 

Jak radzić sobie w czasach, gdy bezpośrednie kontakty z bliskimi są bardzo ograniczone? Jak komunikacja prowadzona wyłącznie przez internet zmienia tematy rozmów i wzajemne postrzeganie? Czy daje namiastkę obecności drugiego człowieka, czy tylko podsyca tęsknoty? Próby odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć w dokumencie Pawła Ziemilskiego In touch, który dotychczas nie był pokazywany szerokiej publiczności. Premierowy pokaz filmu odbędzie się w czwartek o godz. 20:00 i będzie dostępny online tylko w Ninatece, jedynie przez 2 tygodnie!

 

W repertuarze znalazł się także przewrotny spektakl Opowieści z Hollywoodu Kazimierza Kutza z brawurową kreacją Janusza Gajosa, która przeszła do historii Teatru Telewizji (transmisja w piątek) oraz filmowa adaptacja powieści Szpital przemienienia Stanisława Lema w reżyserii Edwarda Żebrowskiego (sobota). Na zakończenie tygodnia Ninateka proponuje spektakl Trzy siostry Aleksandra Bardiniego z 1974 roku, który został zaliczony do Złotej Setki Teatru Telewizji. Role tytułowe zagrały debiutujące wówczas studentki PWST w Warszawie: Krystyna Janda (Masza), Joanna Szczepkowska (Irina), Ewa Ziętek (Olga).

 

24 marca Ninateka udostępni 10 odcinków serialu dokumentalnego Polskie 100 lat, ukazującego najważniejsze wydarzenia i postaci z historii Polski, od przełomu XIX i XX wieku po rok 2018. Każdy z 42 odcinków dotyczy konkretnych problemów lub przełomowych momentów historycznych. Historii opowiadanej głosem Tomasza Marzeckiego towarzyszą bogate archiwalia zebrane z różnych krajów – zdjęcia i  materiały audiowizualne. Fotografie zostały przekształcone w obrazy 3D. Do serialu zaangażowano wybitnych specjalistów historyków, którzy zadbali o jakość merytoryczną przekazu. FINA jest koproducentem serialu.

 

Na koniec informacja dla najmłodszych widzów – od środy będzie można obejrzeć trzy części kultowych przygód Pana Kleksa (Akademii Pana Kleksa, Podróże Pana Kleksa i Pan Kleks w kosmosie) oraz 50 animowanych bajek z archiwów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego z okresu od lat 40. do 80. XX wieku, takich twórców jak Teresa Badzian, Krzysztof Kiwerski i Jerzy Kotowski.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Nagrodzony w Cannes najnowszy film Alberta Serry od dziś w kinach
Albert Serra to twórca, który bezustannie prowokuje widzów, ...
Patryk Vega wraca do mocnego kina pokroju „Pitbulla" i „Służb specjalnych"
Autor filmowych bestsellerów, królów box office i najgłośniejszych ...
Seks, kłamstwa i gadająca ryba. "Maggie" już w kinach!
Niebanalna propozycja na letnie popołudnie: na polskie ekrany ...