Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.01.2013 A A A
Popiełuszko na Syberii
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy - Kino Świat

Janusz Zaorski, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia MFF w Berlinie i Grand Prix MFF w Locarno, powraca do kin z filmem „Syberiada polska”. Najnowszy obraz twórcy „Jeziora Bodeńskiego“ i „Matki Królów“ to jedna z największych produkcji ostatnich lat, która z epickim rozmachem przywołuje dramatyczne losy Polaków deportowanych na Syberię. „Syberiada polska” wejdzie na ekrany 22 lutego. W międzynarodowej obsadzie m.in. niezapomniany odtwórca roli Jerzego Popiełuszki – Adam Woronowicz, Urszula Grabowska, Jan Peszek i Sonia Bohosiewicz.


Dramatyczne losy Jana Doliny (Adam Woronowicz), jego rodziny i sąsiadów, którzy – po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie – zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze.

 

„Syberiada polska” to powrót Janusza Zaorskiego do kina historycznego, które przyniosło mu największe sukcesy międzynarodowe (Srebrny Niedźwiedź MFF w Berlinie za film „Matka Królów”, Grand Prix MFF w Locarno za „Jezioro Bodeńskie”).

 

W obsadzie spotkali się wybitni aktorzy kilku generacji. Laureat Polskiej Nagrody Filmowej - Orła Adam Woronowicz („Popiełuszko. Wolność jest w nas”), Jan Peszek („Pożegnanie jesieni”), uhonorowana Orłem i nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego Sonia Bohosiewicz („80 milionów”, „Obława”), Urszula Grabowska - nagrodzona Orłem za rolę w dramacie „Joanna” oraz Natalia Rybicka, nominowana do Orła za kreację w filmie „Żurek”. Wspierają ich aktorzy rosyjscy - między innymi znany z produkcji Petera Weira „Niepokonani” Igor Gniezdilow.

 

„Syberiada polska” to jedna z najbardziej wystawnych produkcji ostatnich lat, realistycznie portretująca czasy II wojny światowej i surowe warunki panujące na Syberii, gdzie - po raz pierwszy w historii polskiego kina – udało się zrealizować część zdjęć. Autorem imponujących dekoracji jest wybitny scenograf Janusz Sosnowski („Kingsajz”, „Seksmisja”, „Wrota Europy”, „Przesłuchanie”), który w skali 1:1 zrekonstruował na planie syberyjski obóz Kalucze. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski („Ogniem i mieczem”, „Stara baśń”, „Kingsajz”, „Szwadron”).

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
„Jedno życie” zobaczymy jako film otwarcia przeglądu filmowego Kino Na Granicy w Cieszynie
Uroczysta premiera „Jednego życia” odbędzie się 15 maja ...
Nagrody ZAiKS-u rozdane!
Obdarowywanie jest tak samo miłe, jak bycie obdarowanym. Stowarzyszenie ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w ...
Twórcy i twórczynie gry Cyberpunk 2077 zdobywcami nagrody podczas gali BAFTA Games Awards 2024
CD PROJEKT RED informuje, że w trakcie tegorocznej 20. gali ...