Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Blisko |Teatr Nowszy
A A A
Data imprezy: 13.12.2023 | Miasto: WarszawaAutor: Tomasz Ciesielski

Teatr Nowszy w ramach Sieci Scen Prezentacyjnych w Teatrze Tańca Zawirowania
Teatr Studio
13.12.2023 / 19:00
BILETY: https://kicket.com/warszawa/teatry/teatr-tanca-zawirowania--centrum-teatru-i-tanca-zawirowania,28/blisko-teatr-nowszy-w-teatrze-tanca-zawirowania,20879?eventId=262113&fbclid=IwAR21-JEq3tZcnfr3PtHfDq96_Be6dfaPP9jo2fghFi7Cnq0J-pT0_NusryY#

oraz w Teatrze Studio


Choreografia w ścisłej współpracy z tancerzami: Tomasz Ciesielski
Taniec: Natalia Kladziwa, Paweł Urbanowicz, Katarzyna Leszek, Radosław Lis
Muzyka: Piotr Matula
Reżyseria światła: Radosław Lis
Kostiumy: Nikola Fedak
Produkcja i koordynacja: Joanna Stasina
Produkcja: Fundacja Nowszego Teatru / Teatr Nowszy
Koprodukcja: Kielecki Teatr Tańca
Współorganizator: Lubelski Teatr Tańca


Bliskość drugiego człowieka ma ogromny wpływ na nasze życie. Zbyt duże zbliżenie się może być przejawem agresji, a zbyt małe oznaką chłodu i braku troski. Nigdy jednak nie pozostajemy obojętni wobec bliskości drugiego człowieka, bez względu na to, jaka ona jest. Spektakl BLISKO to poszukiwanie różnych jakości bliskości, które kształtują się formo-wane przez indywidualne potrzeby, ale też konkretny moment, w którym zbliżamy się do kogoś. Właśnie czas – mierzony w spektaklu przez wahadło i powiązaną z jego ruchem muzykę – jest kluczowym narzędziem, które kształtuje choreografię i osadzone w niej re-lacje pomiędzy performerami.


Każdy z nich kreuje na scenie inne doświadczenie bliskości lub jej poszukiwania. Przyglą-dają się sobie, a ich działania krzyżują się wytwarzając nowe konteksty, szanse i wyzwania w zbliżeniu się do drugiej osoby. Pomiędzy nimi cały czas obecne jest wahadło ze swoją zwierciadlaną powierzchnią, w której przeglądają się tak wykonawcy jak i widownia. Sta-lowa kula – wahadło Foucaulta – jest także symbolem nieubłaganego upływu czasu, który wykrzywia się naginany przez przestrzeń. W podobny sposób kula pozwala na scenie pra-cować z czasowością działania, byciem we wspólnym rytmie, który warunkuje tempo i dy-namikę zbliżeń między ludźmi lub bycia we własnej mantrze. Interakcja z kulą i poprzez kulę z partnerami na scenie jest kontekstem pozwalającym eksplorować, jak bliskość kore-luje się z czasem.

Czas trwania: 60 minut

Premiera: 12 listopada 2021, Kielce

Spektakl powstał w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany ze środ-ków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowany przez Narodo-wy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Partnerem projektu jest Uniwersytet Łódzki


Impreza biletowana

Kontakt z organizatorami:

Teatr Tańca Zawirowania - https://www.facebook.com/zawirowania?locale=pl_PL

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy