Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 07.04.2020 A A A
DEMONY DZIECIŃSTWA – UPIORY DOROSŁOŚCI
INFORMACJA PRASOWA

Opowieść o traumatycznym dzieciństwie. Bliznach, jakie pozostają na duszy dziecka, będącego świadkiem przemocy domowej, i trudnościach, jakie to dziecko, w dorosłym życiu, ma w budowaniu relacji i związków osobistych.


Bohatera książki, Filipa, poznajemy z perspektywy dwóch przeplatających się linii czasowych – dziecka oraz dorosłego.

 

Jako dziecko Filip żyje w piekle domu rodzinnego. Widzi skrajnie toksyczną relację rodziców, opartą na dynamice kata i ofiary. Ojciec fizycznie i psychicznie znęca się nad matką.

 

Filip jako dorosły młody człowiek próbuje ułożyć sobie życie. Odcinając się od swoich emocji, nieświadomie powielaj mechanizmy, które pomogły mu przetrwać dzieciństwo.. Jego pozorny spokój – fundament złożony z pasji do muzyki i relacji z dziewczyną, Hanią – burzy wiadomość od ojca, który po dziesięciu latach od urwania kontaktu chciałby się spotkać.

 

W czasach koronawirusa ta przejmująca powieść to ważny głos w kwestii przemocy domowej. Telefoniczne linie pomocowe dla dzieci i kobiet urywają się od telefonów. Zamknięte w czterech ścianach ofiary skazane są na przebywanie ze swoimi oprawcami.

 

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres powiedział, że nastąpił "przerażający globalny wzrost przemocy domowej" i wezwał rządy do tego, by jak najszybciej powzięły środki do zapewnienia kobietom bezpieczeństwa. - Kwarantanna i izolacja są niezbędne do powstrzymania COVID-19, ale mogą uwięzić kobiety z agresywnymi partnerami - powiedział Guterres. - W niektórych krajach liczba kobiet dzwoniących do służb wsparcia wzrosła dwukrotnie. Tymczasem służby zdrowia i policja są przytłoczone i mają za mało personelu. Lokalnym grupom wsparcia brakuje funduszy. Niektóre schroniska dla ofiar przemocy domowej są zamknięte, inne są przepełnione - dodał.

 

Poradnia K nie po raz pierwszy zajmuje stanowisko w istotnej społecznie sprawie. Jak mówi Joanna Bażyńska, prezes Wydawnictwa: „Nasze wybory wydawnicze zawsze  były i są bezkompromisowe. Stąd decyzja o wydaniu „Filipa i hydry”. Jesteśmy dumni, że Patryk Fijałkowski debiutuje u nas i że możemy pokazać światu tę niezwykle potrzebną, piękną i odważną książkę, a jednocześnie zwrócić uwagę na jakże ważny społecznie problem. Statystyki policyjne są nieubłagane -  liczba ofiar przemocy domowej wzrasta, a to tylko wierzchołek góry lodowej, bo przecież wiele osób nie znajduje w sobie dość odwagi i determinacji, by zgłosić się na policję. Wierzymy, że lektura „Filipa i hydry” może sprawić, że ofiary znajdą w sobie siłę, by przeciwstawić się złemu traktowaniu, a milczący dotąd świadkowie przemocy zza ściany zareagują tak, jak powinni.”

 

Książka ukazała się 6 kwietnia 2020 roku.

 

O autorze

PATRYK FIJAŁKOWSKI (ur. 1992 w Wyszkowie) - autor powieści „Śnieg widmo" (2014) i projektant zadań fabularnych do gier wideo. Wcześniej dziennikarz współpracujący m.in. z Polygamia.pl i Gry-Online.pl. W 2017 przyłapany na romansie z tłumaczeniem - z angielskiego przełożył książkę „Indie games. Podręcznik niezależnego twórcy gier". Czasem nieśmiało tworzy muzykę.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (1)
POLECAMY TEMATY
Festiwal Komedii STOLICA 2021
Po raz czwarty na Ursynowie odbędzie się Festiwal Komedii STOLICA, ...
John Waters, „papież kampu", gościem specjalnym 12. American Film Festival we Wrocławiu
Oburza, rozśmiesza, uświadamia (w różnych dawkach i niekoniecznie ...
Wyniki konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej"
Dobiegła końca kolejna edycja Festiwalu PAMIĘTAJMY O OSIECKIEJ.Pozostaje ...
Dlaczego Polacy nie czytają książek?
Statystyki dotyczące czytelnictwa w Polsce są zatrważające. ...