Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 04.05.2021 A A A
Film „1970” z nagrodą na festiwalu Visions du Réel
Redakcja
Źródło: PISF

Nowy film Tomasza Wolskiego, zatytułowany „1970” otrzymał nagrodę specjalną jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Visions du Réel w Nyonie. To dokumentalna animacja o protestach w komunistycznej Polsce z punktu widzenia oprawców. Film będzie mieć swoją polską premierę na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym.


Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Visions du Réel od 1969 roku organizowany jest w szwajcarskim mieście Nyon. W początkach jego istnienia pokazywano głównie filmy szwajcarskie oraz produkcje z krajów bloku wschodniego, które bardzo trudno było zobaczyć publiczności z Europy Zachodniej. Obecnie jest jednym z największych festiwali filmu dokumentalnego w Europie.

 

Festiwal co roku przyciąga reżyserów, producentów i profesjonalistów z całego świata. Wydarzenie oferuje również szeroki wachlarz wydarzeń branżowych, w tym targi koprodukcyjne, sesje pitchingowe (Pitching du Réel), seminaria i panele dyskusyjne (Rough Cut Lab) czy serie spotkań poświęconych dystrybucji i sprzedaży projektów filmowych (Docs in Progress). Tegoroczna edycja odbyła się w formule stacjonarnej z zachowaniem reżimu sanitarnego.

 

Fabuła filmu „1970”

 

W 1970 roku w komunistycznej Polsce, na Wybrzeżu, wybuchają protesty. Trwają strajki robotników, którzy sprzeciwiają się podwyżkom cen. Na ulicach pojawia się coraz więcej protestujących. Sytuacja staje się napięta. Tymczasem w stolicy zbiera się sztab kryzysowy.

 

Dzięki animacjom połączonym z archiwalnymi nagraniami rozmów telefonicznych zaglądamy za zamknięte drzwi gabinetów dygnitarzy i obserwujemy mechanizmy władzy. Wypalane są setki papierosów. Urywają się telefony. Planowane są strategie rozpędzania protestujących i przyszłych represji. Obmyślane są działania propagandowe. Protesty jednak wymykają się rządzącym spod kontroli. Widzimy strach, pogubienie i brutalność decydentów. Na ulicach w ruch idą milicyjne pałki. Padają strzały. Giną ludzie.

 

Źródło: PISF

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
7 spektakli w ramach międzynarodowej współpracy – projekt Face to Faith
Teatr Powszechny w Warszawie wspólnie z zagranicznymi partnerami ...
Jak zdobyć dziewczynę? Wystarczy „3 x Z” czyli Zaskoczyć! Zauroczyć! Zaimponować!
Maciej Musiał i Grzegorz Krychowiak w teaserze „Drugiej połowy”Gwiazdorska ...
Animacja dla której warto się obudzić!
Przespaliście ostatni rok? Nie ma w tym nic złego, ale to już ...
Startuje XX Rock May Festival
Już w najbliższą sobotę, 8 maja odbędzie się XX Rock May ...