Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 14.10.2021 A A A
John Waters, „papież kampu", gościem specjalnym 12. American Film Festival we Wrocławiu
Redakcja
fot. Greg Gorman | Źródło: AFF

Oburza, rozśmiesza, uświadamia (w różnych dawkach i niekoniecznie w tej kolejności) – tak można podsumować kino Johna Watersa, jednego z najbarwniejszych przedstawicieli amerykańskiej kontrkultury. Autora Różowych flamingów będzie można spotkać osobiście już za niecały miesiąc: Waters odwiedzi po raz pierwszy Polskę jako gość specjalny wrocławskiego American Film Festival, gdzie odbierze nagrodę Indie Star Award.


John Waters weźmie udział w masterclassie poświęconym swojej twórczości i zaprezentuje stand-up This Filthy World. W programie festiwalu znalazło się pięć kultowych dzieł reżysera, a także zrealizowany w 2007 roku remake klasycznego Lakieru do włosów (prezentowany równolegle z oryginałem) i dokument I Am Divine, prezentujący historię muzy Watersa, jednej z najsłynniejszych drag queens w historii USA.

 

Sprzedaż biletów na wydarzenia z udziałem reżysera rozpocznie się 22 października o godz. 12:00.

 

Retrospektywa twórczości Johna Watersa

 

Publiczność American Film Festival będzie miała unikatową możliwość zobaczenia na wielkim ekranie pięciu filmów ekscentrycznego artysty, którego twórczość przeszła do kanonu kina, w towarzystwie ich autora. A sam skandalista z Baltimore otrzyma Indie Star Award – nagrodę przyznawaną twórcom bezkompromisowo niezależnym (nagroda zostanie wręczona 9 listopada, w dniu rozpoczęcia festiwalu). W programie 12. AFF-u znalazły się: Różowe flamingi (Pink Flamingos, 1972), Kobiece kłopoty (Female Trouble, 1974), Lakier do włosów (Hairspray, 1977), W czym mamy problem? (Serial Mom, 1994) oraz Cecil B. Demented (2000). Widzowie i widzki festiwalu będą mogli zobaczyć także zrealizowany w 2007 roku remake Lakieru do włosów w reżyserii Adama Shankmana (z Johnem Travoltą w roli głównej) oraz dokument Jeffreya Schwarza I Am Divine.

 

Stand-up This Filthy World

 

John Waters to jeden z niewielu reżyserów, których twórczość filmowa jest spójna z osobowością samego twórcy, a jego poglądy są widoczne jak na dłoni – czemu daje wyraz jeżdżąc po świecie ze stand-upem pod znaczącym tytułem This Filthy World (Ten sprośny świat). W trakcie tegorocznej odsłony American Film Festival stand-up Watersa będzie można zobaczyć po raz pierwszy w Polsce.

 

Autor Różowych flamingów opowie m.in. o odbiorze swoich filmów, przypomni dykteryjki z czasu ich powstawania, wyjawi tajemnice alkowy planów filmowych oraz odkryje przed widzami, co dziś go kręci i podnieca, a co wzbudza odrazę. W dostosowywanym specjalnie do polskiej rzeczywistości występie pojawią się także żarty m.in. z rodzimych prób zwalczania tęczowej kultury, o których głosy docierają za Ocean. Nie zabraknie również bardziej niewinnych, erudycyjnych opowieści o fascynacjach artystycznych z innych dziedzin (Waters namiętnie kolekcjonuje obrazy i jest miłośnikiem różnych gatunków muzyki).

 

Podczas stand-upu na pewno pojawi się temat przyjaźni z Divine, ulubioną muzą Watersa, która stała się inspiracją dla drugiej części polskiego występu: drag show We Are Divine, przygotowanego przez wrocławską divę drag, Twoją Starą. Podczas show We are Divine najlepsze drag queens i kings z Polski zaprezentują siedem różnych wcieleń dragu. Show powstaje we współpracy z wrocławskim stowarzyszeniem Kultura Równości.

 

Na stand-up This Filthy World oraz występ We Are Divine zapraszamy 10 listopada (środa) o godz. 20:30 do wrocławskiego klubu Vertigo, który jest wyjątkowym partnerem tegorocznej odsłony American Film Festival. Sprzedaż biletów w cenie 75 zł rozpocznie 22 października poprzez stronę internetową klubu Vertigo. 25 zł od każdego sprzedanego biletu przekażemy na realizację celów statutowych stowarzyszenia Kultura Równości.

 

Masterclass z mistrzem „kina śmieciowego"

 

O kulisach realizacji „najobrzydliwszych filmów świata" będzie można posłuchać także w trakcie masterclassu, który poprowadzi Piotr Czerkawski, kurator retrospektywy twórczości Johna Watersa. Podczas spotkania dowiemy się m.in. co gość specjalny AFF-u sądzi o amerykańskim biznesie filmowym oraz poznamy szczegóły rozwoju jego kariery twórcy niezależnego, jednocześnie flirtującego z Hollywoodem. Waters przybliży również historię funkcjonowania barwnego środowiska artystycznego, które rozkręcił w Baltimore w latach 80. Na masterclass z Johnem Watersem zapraszamy w środę, 10 listopada, o godz. 18:00 do Kina Nowe Horyzonty. Bilety w cenie 10 zł będzie można kupić od 22 października poprzez stronę americanfilmfestival.pl.

 

Na 12. American Film Festival zapraszamy od 9 do 14 listopada do wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty. Karnety w cenach 290 zł lub 275 zł (dla osób posiadających Kartę Klubu Przyjaciół KNH) można kupić poprzez stronę americanfilmfestival.pl. Również tam od 30 września dostępne są akredytacje dziennikarskie (w cenie 200 zł) i akredytacje branżowe (w cenie 290 zł). Na online'ową część 12. AFF zapraszamy w dniach od 1 do 14 grudnia 2021.

 

Źródło: AFF

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
8-bitowe Święta
Wygląda na to, że już czas rozpocząć odliczanie dni do Świąt, ...
Znamy zwycięzców 15. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków!
Grand Prix w konkursie Nowe Kino Azji otrzymał film "Wiosenna ...
Euforia powraca z drugim sezonem
Wyróżniony trzema nagrodami Primetime Emmy® serial HBO Euforia ...
Straż - nowy serial inspirowany postaciami stworzonymi przez Terry'ego Pratchetta
Straż (The Watch) podąża śladami nietypowej grupy odmieńców, ...