Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 29.07.2022 A A A
Polskie produkcje docenione na 15. MFFA Animator
Redakcja
Źródło: PISF

Z tegorocznej edycji poznańskiego święta animacji aż siedemnaście produkcji wróciło z nagrodami. Pięć ze zwycięskich filmów – „Figury niemożliwe i inne historie I”, „Slow Light”, „To nie będzie film festiwalowy”, „Było sobie morze…” i „Most” dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.


W programie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR, który kwalifikuje do Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, znalazły się cztery konkursy: Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Filmów Pełnometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali i Konkurs Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL.

 

Polski Konkurs Filmów Animowanych ANIMATOR.PL

 

Nagrody Polskiego Konkursu Filmów Animowanych ANIMATOR.PL zostały ufundowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Przyznało je pięcioosobowe jury: Tim Allen, Matylda Damięcka, Tomasz Kolankiewicz, Joanna Jasińska-Koronkiewicz i Wioletta Sowa. Ich głosami:
Grand Prix – Złoty Animusz – otrzymała Marta Pajek za animację „Figury niemożliwe i inne historie I” (16’). Produkcja została doceniona za „autorski styl animacji, wyrazistą historię, opowiedzianą subtelnymi środkami wyraz i za silnie immersyjne, kinowe doświadczenie”.

 

Druga nagroda – Srebrny Animusz – została przyznana Katarzynie Kijek i Przemysławowi Adamskiemu za film „Slow Light” (10’ 58”), który wyróżnił się „znalezieniem harmonii pomiędzy ciekawą historią i doskonałą stroną wizualną”.

 

Ostatnie miejsce na podium – uhonorowane Brązowym Animuszem – przypadło Julii Orlik za animację „To nie będzie film festiwalowy” (8’), która zachwyciła „szczerą refleksją na temat poświęceń, jakich dokonujemy jako filmowcy”.


Specjalne wyróżnienie trafiło do Joanny Kożuch za produkcję „Once there was a sea /Było sobie morze…”, która udowodniła, że „animacja często jest jedynym sposobem dla opowiedzenia niezwykle istotnej historii” i „pokazała, że ludzkie działania potrafią mieć katastrofalny wpływ na przyszłość”.

 

Głosami publiczności Najlepszym Filmem Polskim okazał się „Most” (20’) w reżyserii Izumi Yoshidy.

 

Wszystkie wymienione animacje zostały dofinansowane przez PISF.

 

Nagroda specjalna

 

Nagroda Specjalna im. Wojciecha Juszczaka za szczególne Walory Artystyczne przyznawana przez Dyrektora Artystycznego Marcina Giżyckiego trafiła do Agi Jarząb za film „Great Wall of Poland” / „Wielki Mur Polski” (2’50”) za „pomieszczenie maksimum treści w minimum formy”.

 

Festiwal ANIMATOR

 

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR to jedno z największych wydarzeń poświęconych animacji w tej części Europy. Oprócz produkcji z całego świata, co roku w programie są: retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. ANIMATOR to także koncerty, seriale, warsztaty oraz program dla najmłodszych widzów. Wyróżnikiem poznańskiego festiwalu jest wszechobecna fuzja animacji z muzyką.

 

Źródło: PISF

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
„MECENAS SHE-HULK” TYLKO W DISNEY+
Już 18 sierpnia widzowie Disney+ nareszcie poznają nową bohaterkę ...
Platige Image wyprodukowało trailer do gry Company of Heroes 3
Platige Image, studio produkcji i postprodukcji, zrealizowało ...
Katowicka edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki!
Przed powrotem do szkolnych obowiązków organizatorzy proponują ...
Znamy pierwsze szczegóły programu Promised Land Art Festival 2022!
CD PROJEKT RED przedstawił pierwsze szczegóły dotyczące programu ...